uln2803 com ucu

Başlatan yolcu27, 07 Mayıs 2016, 09:38:30

yolcu27

arkadaşlar picten aldığım 5v cıkıs ile ULN2803 ü tetikliyorum uln2803 ün çıkışlarınıda rölelerime bağladım. simdi aklıma birşey takıldı

uln 2803 ün gnd sini direk eksiye bağladım. COM ucunu ne yapayım. sürdüğüm röleler 12v lik röle olacak. bobinlerine ters paralel diyot koyacağım . bu com ucunu bağlamama gerek varmıdır?

+5 v ye bağlasam bir sıkıntı arz eder mi? yoksa bağladığımız yükün beslemesi ile aynı mı olması gerekiyor yani 12v mi vermem gerekiyor?

bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. a

amacım +5 v röleleri kullandığım karta direk +12 v röle koymak .

daha önce +5 v regüle devresinden direk uln2803 ün gnd ve com uclarına +5 ve eksi bağlantı yapmıştım. regülenin +5v si ile de 5v röleleri sürmüştüm sorun yok.

şimdi aynı devrede bu değişimi nasıl yapabilirim?

12 v röle kullanarak com ucunu 5v verebilir miyim? her halükarda rölelere ters paralel diyot koyacağım

sadogan

Yükün + sına bağlanmak gerekiyor.

ete

COM ucu ters diyot pozitif ucudur. Entegrenin içinde her bir çıkış için ters diyotlar vardır ve uçları birleştirilerek COM ucuna verilmiştir.
Böylece o uca rölelere giden pozitf voltajı verirsen ayrıca her bir röleye ters diyot bağlamana gerek kalmaz.
Bu sistem ULN ile röle ve endüktif yüklerin sürülmesi halinde com ucunun bu amaçla kullanılması için düşünülmüş sanırım.
Bunlar data sheet de şematik olarak gösterilmiş olup şemaya bakmak lisan bilgisi gerektirmiyor. Bu nedenle her şeyden önce Data sheet'e bakmaya özen gösteriniz lisan bilsenizde bilmesenizde bunu yapmaya alışmanız size avantaj sağlar.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

yolcu27

Aslinda ULN ile röle ve endüktif yüklerin kullanımı hakkında yazılanları okudum  ters diyotun gerekli olduğu zamanlarda com ucunun bağlanması gerektiğini anladım. Merak ettiğim bu com ucunu illaki yükün +Sina mi baglanmam gerektiğiydi biraz dusununce ters diyot olarak iş görmesi için böyle bağlamak gerektiğini anladim ama nedense teyit ettirmek istedim diyeyim.

Peki ben ekstradan bir diyot daha kullansam olurmu roleye ters paralel olarak bir sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. İlla kullanmamı isteyen bir arkadaşımin devreside.

sadogan

Sorun olmaz ,ama hızlı diot kullanın.

yolcu27

Peki com ucu boş biraksam sadece gndyi bağlasam ve diyotlari rolelere ters paralel koysam. Uln içindekileri değilde dışarıda kendim koysam olur mu her roleye ters olarak. Tasarladigim devreyi değiştirmek istemiyorum ondan dolayı uğraşıyorum böyle

ete

İkinci bir diyot bağlama konusuna kendi hür iraden ile karar verebilirsin.
Şöyle düşün bir yerde 1K lık direnç kullanman gerekiyor baktın orada bir tane var ama sağlam olsun bir tane daha bağlayayım dersen ne olur.
İki paralel 1K lık direnç olur ve toplam direnç değeri 500 Ohm'a düşer. Bu da devre için yarardan çok zarar getirir. İki diyot da benzer etki yaratabilir. Röle bobini için önemli olmayabilir ama alışkanlık yapar böyle şeyler her yerde aynı mantığı kullanırsın sonra. Orada gerekli olan yalnızca 1 adet diyottur. Ama illa ki benim yada bir başkasının kararına göre hareket edeceksen kendi açımdan ben bağlama derim.
Adam kullanmış işte senin yerine ikincisi orada faydadan çok zarar sağlayacaktır.
Arkadaşın illaki yarardan çok zarar istiyorsa bağla ikinci diyotu.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

yolcu27

Alıntı yapılan: ete - 07 Mayıs 2016, 10:59:27
İkinci bir diyot bağlama konusuna kendi hür iraden ile karar verebilirsin.
Şöyle düşün bir yerde 1K lık direnç kullanman gerekiyor baktın orada bir tane var ama sağlam olsun bir tane daha bağlayayım dersen ne olur.
İki paralel 1K lık direnç olur ve toplam direnç değeri 500 Ohm'a düşer. Bu da devre için yarardan çok zarar getirir. İki diyot da benzer etki yaratabilir. Röle bobini için önemli olmayabilir ama alışkanlık yapar böyle şeyler her yerde aynı mantığı kullanırsın sonra. Orada gerekli olan yalnızca 1 adet diyottur. Ama illa ki benim yada bir başkasının kararına göre hareket edeceksen kendi açımdan ben bağlama derim.
Adam kullanmış işte senin yerine ikincisi orada faydadan çok zarar sağlayacaktır.
Arkadaşın illaki yarardan çok zarar istiyorsa bağla ikinci diyotu.

Ete

Simdi suna kadar verdim. Uln nin gnd sini bağlayıp. Com ucu boş olacak. Roleler ters diyodu dışarıdan yapacağım

CaFFeiNe

fazladan 8 diyot ve lehim işçiliği ben olsam kullanmam (50-100 tane devre yapsanız eminim sizde kullanmazdınız)

pwm.c

COM pinini kullan ve röle bobinine paralel olarak fazladan diyot değilde 10uf...100uf arası bir kondansatör bağla daha iyi olur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-