Arduino ile matkap kontrolü

Başlatan per-unit, 11 Mayıs 2016, 11:13:55

per-unit

Arkadaşlar 12 DC matkaptan söktüğüm motoru arduino ile nasıl kontrol ederim. Matkabı arduino ile sanki normal kullanıyormuş gibi kontrol etmek istiyorum nasıl yapılacağını bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi?

zengdai

kontrol edeceğim derken. hız kontrolü olacakmı? pwm in duty sini düşürdüğünüzde bununla birlikte torku düşer diye düşünüyorum. Yada tam tersi, voltaj düştüğü halde yeterli amperi çekip bu açığı kapatırmı bak şimdi merak ettim? :) otomobillerde tam devir çalışıp dişli değiştirerek yani vitesi değiştirerek istediğimizi elde ediyoruz.

per-unit

Alıntı yapılan: zengdai - 11 Mayıs 2016, 16:03:30
kontrol edeceğim derken. hız kontrolü olacakmı? pwm in duty sini düşürdüğünüzde bununla birlikte torku düşer diye düşünüyorum. Yada tam tersi, voltaj düştüğü halde yeterli amperi çekip bu açığı kapatırmı bak şimdi merak ettim? :) otomobillerde tam devir çalışıp dişli değiştirerek yani vitesi değiştirerek istediğimizi elde ediyoruz.

Fark etmez ister hız kontrolü olsun ister pwm sadece arduino dan veri gönderdiğimde çalışsın. Mesela 5 saniye sağa 8 saniye sola dönsün gibi torkunu düşürmeden yapılabilir mi?

Kabil ATICI

Ne yazıkki hayaller ve gerçekler birlikte zor oluyor...
Teknik olarak bilginiz varsa, motor shield olarak satılan ürünlerden kullanabilirsiniz. Ama bu motoru  matkap üzerindeki gibi çalıştırmak için gereken güç oldukça yüksek olabiliyor. Daha önceki denemelerimde bazı modellerin 5A 'in üzerinde akım çektiğini gördüm. Bu akımı alete gerekli akımı verebilmeniz gerekir. Tabii ki asıl kullanmak istediğiniz amacınız. Uzun süre çalışmaya uygun olmadıklarını göz önüne almak gerekir.
İnternet üzerinde motor shield ve kullanımı hakkında bilgi yer almaktadır.
ambar7

zengdai

mert3162

5 saniye sağa 8 saniye sola demişsiniz motorun dc olduğunu düşünerek şunu söylemek istiyorum bu tarz motorlar anlık devir yönü değişimlerini sevmez (ki aslında hiç bir motor sevmez özelllikle rotor sargılı motorlar)anlık frenleme yapıp ters yöne dönecekler doğrumuyum hatta matkaplarda bile saat yönünde dönerken yön değiştirdiğinizde motor önce güvenli durus yapıyor daha sonra diğer yöne dönüyor.

eğer bu tarz bir uygulama yapacaksanız motoru önce durdurup daha sonra ters yöne çevirmenizi tavsiye edebilirim çünkü fren dirençi sürücüye ciddi sorunlar yaratabilir.örneğin motorumuz 5 amper cekiyor olsun ortalama ilk kalkışta 4 katı desek 20 amper civarı bir akım talebinde buluacak ki motorumuz ters yönde çalıştığı için anlık olarak önce motoru durdurmak için 20 ampere ihtiyac duyacak daha sonra bunu diğer yönde kaldırmak içinde extra bir 20 amper talebinde daha buluacak sürücüden , Sürücünüz buna uzun süre dayanamayacaktır.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

per-unit

Arkadaşlar cevaplarınız için tsk.
Bu işlemi 3 veya 4 defa yaptırabilsem yeter yani uzun çalışacak bir şey yapmayacağım.
Türkiye de bulabileceğim bu işlemi yaptırabileceğim bir malzeme var mı?  ya da devresi varsa kendim yapabilirim.

muhendisbey

Rampa koyarsa sıkıntı kalmaz. Duracağı zaman pwm düşürülerek durdurulup, hızlanırken de yavaş hızlandırılabilir. Ters dönüşler arasına da zaman eklenebilir.

H bridge mosfet yapısı ile kullanabilirsin yada hazır bir sürücü tercih edebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

per-unit

Alıntı yapılan: muhendisbey - 12 Mayıs 2016, 11:53:42
Rampa koyarsa sıkıntı kalmaz. Duracağı zaman pwm düşürülerek durdurulup, hızlanırken de yavaş hızlandırılabilir. Ters dönüşler arasına da zaman eklenebilir.

H bridge mosfet yapısı ile kullanabilirsin yada hazır bir sürücü tercih edebilirsin.

Varsa elinde link atabilir misin? H köprüsünü araştırıyorum işe yarar bir şey bulurum internet çöplüğe dönmüş aradığınla alakasız bir sürü sonuç çıkıyor.

mehmet

Buradakilerden biri işinize yarayabilir. Bence en kolayı
bu şekilde sürmek.

Rampa, fren, akım kontrolü, vs. kendiniz halledebilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr