Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

pic kit 3 kullanımı

Başlatan cettoceviz, 11 Mayıs 2016, 22:51:49

cettoceviz

arkadaşlar merhaba,
yazdığım çok basit bir kodu pickit 3 kullanarak pic'e attım. devreyi kurdum, fakat çalışmıyor.
nerede hata yapıyorum çözemedim. proteusta simulasyon çalışıyor.
pickit 3 kullanımını şu sitedeki gibi yapıyorum. bunda mı bir sıkıntı var ?  http://komhedos.com/pickit-3-kullanimi/

şimdiden teşekkürler.
kodlar
#include <led.h>

void main()
{
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);

while(TRUE)
   {
   basla:
   output_high(pin_b0);
   output_low(pin_b1);
   delay_ms(500);
   output_high(pin_b1);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(500);

}

}

sifirzero

S.a Arkadasim delaylari high ile low un arasina yazarmisin
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

cettoceviz

Alıntı yapılan: sene35 - 11 Mayıs 2016, 22:59:49
S.a Arkadasim delaylari high ile low un arasina yazarmisin

A.S. dediğin gibi yaptım fakat devreyi kurduğumda ledler yanmıyor. sorun nerede ?

sifirzero

Devre resmi var mi.simulasyonda calisiyormu
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

cettoceviz

Alıntı yapılan: sene35 - 11 Mayıs 2016, 23:39:49
Devre resmi var mi.simulasyonda calisiyormu
evet simulasyonda çalışıyor...

sifirzero

Uygulamada resim gonderirmisin

cettoceviz

Alıntı yapılan: sene35 - 11 Mayıs 2016, 23:45:30
Uygulamada resim gonderirmisin

tabi. şuan enerji vermedim ama verdiğimde çalışmıyor.

dursuncemal

pic in osilator ayarlarini dogru yaptigina emin misin.? birde mclr aktif mi i/0 olarak mi secili.?
:=

cettoceviz

Alıntı yapılan: dursuncemal - 12 Mayıs 2016, 00:13:15
pic in osilator ayarlarini dogru yaptigina emin misin.? birde mclr aktif mi i/0 olarak mi secili.?

Bu ikisi için de birşey yapmadım, pic wizard da oluştururken 4MHz seçtim sadece.
Oluşan kodlar da yukarıdaki gibidir.

pwm.c

<led.h> dosyasını açıp içeriğini yazarmısın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

dursuncemal

Alıntı yapılan: cettoceviz - 12 Mayıs 2016, 00:21:31
Bu ikisi için de birşey yapmadım, pic wizard da oluştururken 4MHz seçtim sadece.
Oluşan kodlar da yukarıdaki gibidir.
evet 4mhz yi el ile giriyorsun osilator kaynagini 'internal' secmelisin osilator pic in kalbidir o calismaz ise pic calismaz.simulasyona aldanma bu konuda.zira yukarida yazdiginiz kodlarin calismasi lazim. bu arada hangi islemciyi kullaniyorsunuz.
:=

sifirzero

Osilator iç osilator yap mclr da nomclr yap fuses ayarlarindAn.yada 2 tane 22p ve 4mhz crystal osilator ve pic in mclr ucuna 10k direnc ile 5v ta baglamalisin.ya donanim ya yazilim yap.ikisinide ogren daha iyi olur

kareli

Tahmine gire dahili osc kullanmissin pic in 16f628a galiba, bunun icin osc ayarlarini yapman gerekio,
#Fuses intrc_io
#Use delay(internal=4MHz) yap.
.h dosyasinda
'Bırakın bugün onların olsun: ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir' Nikola Tesla.

cettoceviz

Alıntı yapılan: pwm.c - 12 Mayıs 2016, 00:37:44
<led.h> dosyasını açıp içeriğini yazarmısın.

#include <16F628A.h>

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O

#use delay(crystal=4000000)

mesaj birleştirme:: 13 Mayıs 2016, 12:56:16

Alıntı yapılan: dursuncemal - 12 Mayıs 2016, 00:49:50
evet 4mhz yi el ile giriyorsun osilator kaynagini 'internal' secmelisin osilator pic in kalbidir o calismaz ise pic calismaz.simulasyona aldanma bu konuda.zira yukarida yazdiginiz kodlarin calismasi lazim. bu arada hangi islemciyi kullaniyorsunuz.

16F628A kullanıyorum.

mesaj birleştirme:: 13 Mayıs 2016, 13:10:29

Alıntı yapılan: kareli - 12 Mayıs 2016, 20:32:31
Tahmine gire dahili osc kullanmissin pic in 16f628a galiba, bunun icin osc ayarlarini yapman gerekio,
#Fuses intrc_io
#Use delay(internal=4MHz) yap.
.h dosyasinda

denedim olmadı.

mesaj birleştirme:: 13 Mayıs 2016, 13:18:13

Alıntı yapılan: sene35 - 12 Mayıs 2016, 05:38:43
Osilator iç osilator yap mclr da nomclr yap fuses ayarlarindAn.yada 2 tane 22p ve 4mhz crystal osilator ve pic in mclr ucuna 10k direnc ile 5v ta baglamalisin.ya donanim ya yazilim yap.ikisinide ogren daha iyi olur

hocam dediğin gibi yaptım dahili ayarları kullandım. çalışıyor. teşekkür ederim.

#include <led.h>
#fuses intrc_io
#use delay(internal=4MHz)
#fuses nomclr

void main()
{
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);

while(TRUE)
   {
   basla:
   output_high(pin_b0);
   delay_ms(500);
   output_low(pin_b1);
   delay_ms(500);
   output_high(pin_b1);
   delay_ms(500);
   output_low(pin_b0);
   delay_ms(500);   
   }
}

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2016, 23:19:18

yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim. dahili osc ayarları yapmadığım için çalıştıramıyormuşum. sene35 hocamın yardımıyla çözdük olayı.

sifirzero

kardeşim herzaman yanındayız yardımcı oluruz.forumdaki arkadaşların hepsi çok değerli çok yardım sever.bende burda sora sora öğrendim.hepsinden Allah razı olsun.öğrendim derken daha yürüyemiyoruz bile diyebilirim.

mesaj birleştirme:: 12 Mayıs 2016, 23:57:10

kardeşim koda tekrar baktım başla:yapmışsın çok güzel.döngü yapman için tekrar tekrar ledlerin yanmasını istiyorsan  enson  delay_ms(500);
den sonra goto basla; yazarmısın döngü olsun.while gerek yok.yada basla: sil ona gerek yok ikisinden birisini kullan