ir2110 sürülmesi

Başlatan bulutay, 15 Mayıs 2016, 10:58:27

bulutay

ir2110 enregresi ile dc motoru ileri geri kontrol etmek istiyorum. hın girişine  pwm lin girişi direk sürürerken ,lin çıkışı tam aktif olmuyor.hın çıkışında problem yok gibi.hın pwm deyken lin 0. lin 1 iken hın pwm 0 dogrumu acaba

jrcapa

IR2110 ile alakalı forumda birçok konu mevcut. Son uğraştığım ECCP modülünde, 2 tane IR2110 olduğunu düşünürsek;

H1in=PWM - L2in=1  --->  ileri yön
H2in=PWM - L1in=1  ---> geri yön

şeklinde çalıştırmışım.

bulutay

hin ve lin girişleri aynı andamı aktif oluyor

jrcapa

Yukarıda yazdığım gibi;

Örneğin ileri yönde 1. çipin Hin girişi ile 2. çipin Lin girişi karşılıklı  aktif olurken, diğer girişler sıfır olur yani
H2in=0 - L1in=0

Cemre.

Bir şema örneği paylaşsaydınız daha doğru olurdu sanırım. H-Bridge yapısından bahsediyoruz değil mi? Yani iki adet IR2110 var?
Bu durumda iki adet High Side Mosfet, iki adet de Low Side Mosfet olacak.

Yukarıdaki prensip şemasında motor üzerinden akacak akımın yönü motor dönüş yönünü belirler.

Bu durumda iki durum mevcut. Birinci durum High Side Left ve Low Side Right anahtarları kapalı konumda iken, motor bir yönde döner.
İkinci durum High Side Right ve Low Side Left anahtarları kapalı konumda iken, motor diğer yönde döner.

@jrcapa hocamın bahsettiği durum da bu.

Misal hem High Side Left hem de Low Side Left anahtarları kapalı konumda olursa DC Bara kısa devresi meydana gelir. Bu asla istenmeyecek bir durum.

Son bir hatırlatma, sürücü devrenizi kurarken katalogdaki şemaya sadık kalmanız gerekiyor. Bootsrap kapasitörü dışındaki kapasitörler de olmalı (kaynak parazitlerine karşı önlem) ve diyot da hızlı diyot türünde seçilmeli.

Kolay gelsin, iyi günler.

bulutay

h pwm lin 0
h 0 lin 1 iken lin tam aktif olmuyor.ama
yalnızca h 0 lin  1 iken  düzgün çalışıyor.
entegre bozuktur diye degiştirdim gene aynı

Cemre.

Bağlantıları atlamadan bir daha kontrol edin, sorun bağlantı seklinizde gibi duruyor. Bir de her iki mosfet de N kanal kullanıyorsunuz değil mi?

LG-H735 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bulutay

evet mosfetler n kanal

mesaj birleştirme:: 17 Mayıs 2016, 13:27:34

ir2103 kullandım hiç sorun çıkmadı ama ir2110 u bir türlü  dogrubşekilde çalıştıramadım.ir2110 kadar hızlı ve dead time kendi ayarlan entegte varmı boostrap kullanan.

Cemre.

Daha bir hafta önce IR2101 ile sinüs inverter devresi yapıp ödev olarak teslim etmiştim. TLP251 kullanmayı beceremeyip bu sürücüye geçtim ve sorunsuz şekilde çalışmıştı. Bağlantı şemasına sadık kalındığı sürece de sorun olmuyor hocam. Anahtarlama frekansınız nedir? Ürünün sahte olma ihtimalini de düşünün derim. 15 küsür adet aldım ve 3-4 tanesi çalıştığını bildiğim devrede çalışmadı.

bulutay

1827 nin 32000000 hz indeki
dataseetinde yazan 1 0x17 1