ADC Hakkında

Başlatan ok_ay, 27 Eylül 2005, 18:19:35

ok_ay

arkadaşlar analod-dijital çevirici hakkında bi türlü istediğim bilgileri bulamadım.bu konuyla ilgili nerden bişeyler bulabilirim.yardımlarınızı bekliyorum.   :)

murat79

bu  konu  hakkında  bende  baya  bir  arastırma  yapmıstım  konu  hakkında  baya  bi  dokuman  birikimim  olustu  onları  istersen  sana  yollayabilirim  tam  olarak  ne  aradıgınıda  bana  bildirirsen  daha  kolay  yardımcı  olabilirim
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "ok_ay"arkadaşlar analod-dijital çevirici hakkında bi türlü istediğim bilgileri bulamadım.bu konuyla ilgili nerden bişeyler bulabilirim.yardımlarınızı bekliyorum.   :)

ADC adi uzerinde analog dijital converter. Analog olan bir gerilimi ornekleme yaparak referansina gore bir sayiya cevirir.

Ornegin referans gerilim : 5.12 V olsun.
ADC Cozunurlugu (n) : 8 bit
LSB (en dusuk degerli bit) nin analog karsiligi..  

5.12/ (2^n)

5.12/ (2^8) = 20 mV

Simdi disaridan orneklenen her 20 mV icin Dijital olan sayi 1 artacak.
2 voltu ADC ye verirsen ADC cikisinda 100 sayisini elde edeceksin.

5.12 volt verirsen 255 sayisini....

Ref gerilimin degisirse LSB degeri de ona gore degisir.

ADC basit (cogu zaman da yeterli) olarak bu sekilde.
Sorunuz olursa cekinmeden sorun lutfen...

rf

Bence ADC leri öğrenmenin yolu adclerin datasheetlerini okumaktir hepsi zaten nasıl çevirdiklerini anlatıyor 8bit sar lardan başlayıp 24 bit Delta sigmalara kadar incelemek gerekir.

Analog device adc lerini ve datasheetlerini ,Application Notes larını okumanı tavsiye ederim.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/