fark alıcı devre

Başlatan sayangku, 03 Haziran 2016, 14:14:17

sayangku

sa ustalarım

ben bitane fark alıcı devresi yapmak istiyorum opamp ile yalnız hesap konusunda yanlıs birşeyler yaparsam sensörleri yakabilirim diye buraya konu açtım
şimdi bende 2 adet magnetometer sensör var  5 volt çıkışlı   bu iki sensör metali gördügü zaman atıyorum birinci  sensör 3 volt ,ikinici  sensör ise o an 2 volt çıkış verir
( sensörler 0 ile 5 volt arasında degişken bir çıkış verir ) neyse bende bunların anlık olarak  farkını almak istiyorum 3-2=1 gibi  fark yükselteci yapmak istiyorum
ben arduino ile yazdıgım yazılımda zaten o an farkını alabiliyorum iki  sensörün sıkıntı su arduino biraz yavaşlıyor en azından sırtından bir yük atim diyorum opamp sayesinde  ve  sizden bu konuda yardım almak istiyorum  devreyi cok rahat bir şekilde kurarim sıkıntı yok sıkıntım biraz hesapta :) rf direnci vb şeylerin degeri ne olcak bunu bilmiyorum
yaptıgım devrenin çalısma videosu :
https://www.facebook.com/emrah.topcu.1907/videos/vb.800352969/10154155825027970/?type=2&theater

buda sensörlerin datasheet :http://www.direnc.net/EMS-100-Fluxgate-Magnetometer-Sensor,PR-26486.html

saygılar

z

Fark alıcıda zaten 4 tane direnç var. Bu direnç değerlerini eşit tutarsan A-B işlemini yapıyor.

Yalnız A-B sonucu negatif de çıkabilir. Bu durumda ne yapacaksın?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayangku

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2016, 14:37:52
Fark alıcıda zaten 4 tane direnç var. Bu direnç değerlerini eşit tutarsan A-B işlemini yapıyor.

Yalnız A-B sonucu negatif de çıkabilir. Bu durumda ne yapacaksın?

hocam verdiginiz bilgi için teşekkür ederim  ozaman 10k yapim gitsin direncleri birde sizde devre şeması varmidir hocam ?
birde sonucun - çıkması önemli degil hocam - ve + sonuclar kuzey ve güney verir yani hangi yönde oldugunu söyler metalin ben yazılımda  yön kısmınıda eklicam devreye sıkıntısı yok

z

Şöyle önemli;

Fark negatif çıkarsa ADC'ye negatif voltaj girecek demektir.  Bu duruma engel olman gerekir. Eğer VDD/2  ofset vererek sıfır değerini VDD/2'ye çekersen bu kez de sınırı yarı yarıya daraltmış olursun.

İlave düzeneklerle otomatik polarite özelliği katman gerekecek gibi görünüyor.

Tüm dirençleri 10K yapsan işini görecektir. Opampı +/- besleme ile beslemen gerekecek.

Eğer 2 ADC girişin varsa ve ADC yeterince hızlı ise fark alıcı ile uğraşmana gerek yok gibi görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayangku

hocam gerçekten çok teşekkür ederim verdiginiz bilgilerle bir devre kurucam verimini test edicam
şimdi hocam ben biraz bilgi verim size ben 2 adet analog sinyal girişi kullandım birinci sensörden gelen bilgiyi voltaja çevirdim ,ikinci sensörden gelen veriyide voltaja
çevirdim ölçü aleti ilede baktım dogru sonuç veriyor  sonra Analog1-analog2 yaptım yani yazilimla farkını aldım çıkan sonucuda işleyip buzzerla ses sinyaline çevirdim ve biraz daha geliştirip c sharp grafik çizdiricam işallah benim amacım derinligi arttirmak hocam ve daha stabil çalısmasini saglamak 
oyüzden aklıma opamp geldi arduino r3 kullanıyorum işlemciside ATMEGA328P  biraz deneme yapıcam  olmadı pic kullanıcam hanfisi daha çok verim alırsam onu kullanıcam artik

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2016, 19:52:56

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2016, 14:59:09
Şöyle önemli;

Fark negatif çıkarsa ADC'ye negatif voltaj girecek demektir.  Bu duruma engel olman gerekir. Eğer VDD/2  ofset vererek sıfır değerini VDD/2'ye çekersen bu kez de sınırı yarı yarıya daraltmış olursun.

İlave düzeneklerle otomatik polarite özelliği katman gerekecek gibi görünüyor.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Tüm dirençleri 10K yapsan işini görecektir. Opampı +/- besleme ile beslemen gerekecek.

Eğer 2 ADC girişin varsa ve ADC yeterince hızlı ise fark alıcı ile uğraşmana gerek yok gibi görünüyor.

hocam simetrik besleme yapim dimi opampı daha saglıklı olur sanırım birde hangi opampı kullanim tavsiyeniz nedir

hasanemmii

Kesinlikle simetrik. kullanmalısınız. LM358 işinizi görür. Tek pakette iki op-amp vardır. Ancak ofset ayarı yoktur. Eşit girişlerde 10mV gibi bir ofset değeri çıkışta okunabilir. Ofset ayarına gereksinim duyarsanız, lm741 de kullanabilirsiniz.

ylmz

ua741 veya op07 biçilmiş kaftan
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

sayangku

Alıntı yapılan: ylmz - 03 Haziran 2016, 22:07:12tesekkur ederim hocam ua741 buldum bitane onu kullanicam
ua741 veya op07 biçilmiş kaftan