Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mert3162

çerceve konusuna bende katılıyorum ilk bileşen olarak bunu çözelim diyorum bu noktada başlayan herkes malzemeleri temin etmeye başlayacaktır.Malzemeleri kendimiz almamız gerekecek bu miktarda bir toplu sipariş gümrükte takılır. üretici ile görüşüp içine koyacakları faturaların bedellerini 50 dolardan aşağı yazmalarını istemekte fayda görüyorum bizim üç kuruşluk malzememize dünya kadar vergi ödemek anlamsız çünkü

2 yıl önce lipo pil aldım çinden gümrükte söyledikleri sey  ciddi ciddi şu oldu "ÇİNİN UCUZ ELEKTRİĞİNİ TÜRKİYEDEMİ KULLANACAKSINIZ" hani bunu duydu gördü bu gözler kulaklar baştan söylüyelim.Sanırsın nükleer reaktör getirdik çantada
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

yolcu27

ilk sayfada güncellenen aliexpress linklerine göz attım topladım yaklaşık 100 dolara denk geliyor gibi . bunların yanında almamız gereken sanırım çerçeve ( arkadaşın dedğine göre 70+KDV), indiksiyonlu mil  ve plastik parçalar olacak.

plastik parçaların fiyatlarını bilmiyorum nasıl temin edeceğiz ? aklımda bu etkinliğin parçası olmak var. 

sanırım en fazla 400-500 tl arası bir maliyeti olacak gibime geliyor yanlışım varsa düzeltiniz.

ilk sayfada yer alan parçaların dışında sadece çerçeve , indiksiyonlu mil ve plastik parçalar var ise fiyat aşağı yukarı bu şekilde olacak gibime geliyor.

pazartesine kadar düşüneyim eğer yer ayarlayabilirsem bende isim yazdırmak istiyorum.  Özelden bilgi filan vermek gerekiyorsa bir wastapp yada mail grubu varsa katılayım.

mert3162

Arkadaşlar koordinasyon işini ben üstleneyim o zaman çerçeve yaptırmak isteyenler benimle iletişime geçsin.Tam sayı çıksın ortaya ona göre fiyat alalım tekrar çeşitli yerlerden
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

muhendisbey

Plastik parçalar için fiyatları belirledim. Seçenekler mevcut:

%40 dolu (mekanik dayanım için minimum olması gereken budur): 40TL
%50 dolu :50TL
%60 dolu: 60TL

daha yüksek doluluk oranları bu makinede gereksiz olduğu için bastırmaya gerek yoktur.

bütün yüzeyler 3 katman full olarak (dikey ve yatay perimeter yada kabuk olarak geçer) basılacak 3 katmandan sonraki yüzeylere doluluk oranı uygulanacaktır.
Bir yazıcının tüm parçaları 8 saatlik mesai ile 2-3gün sürebilmekte.
Katman aralığı 0.25mm olacak 0.4mm'lik uç ile basılacak.
Fiyatlara temel parçalar + 1 adet seçtiğiniz ekstruder dahildir.
Filament olarak ESUN PLA kullanılacaktır. Siyah veya beyaz renklerde baskı yapılabilir.
Bu işte bir karım yoktur peşinen söyleyeyim, daha ucuza basabilecek birisi varsa kesinlikle benden almayın. Yalnız ucuza alacağım diye yüzde 40'ın altına da düşmeyin parça kırarsınız.
Fatura isteyen arkadaş olursa +(1.18)KDV'sini eklesin.
Kargo alıcıya aittir.

Parça basmaya yetişemeyebilirim, yardımcı olabilecek 3 boyutlu yazıcısı olan arkadaşlar varsa ikrama geçer. Bu arkadaşlar verdiğim fiyat üzerine çıkmazlarsa (inebilirler hiç sorun değil) makbule geçer.

Teknik terimler için:
https://blog.3bfab.com/3d-printing-ile-uretim-parametreleri-nelerdir/

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2016, 15:37:27

Çerçeveyi 15 adet gibi hesap ettirelim.
Lazer kesim olmazsa CNC'de yamulur, bundan adım gibi eminim. Kimse CNC'yi çok yavaş çalıştırmaz sanayide.
Bir de unutmayın küçük deliklere diş açılacak.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2016, 01:38:33

Armut.com'dan istedim teklif gelir mi bilmem. İnternette lazer kesimciler var, gönderir onlardan da fiyat alırız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

@muhendisbey plastik parça fiyatları tüm parçalar için değil mi? Adet vs yok. Mesela %50 doluluk için 50TL ödediğimizde makine için gerekli olan tüm plastik parçalar mı elimize ulaşacak?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Tabiki. Tüm gereken parçalar + extruder parçaları.

Adet şöyle 1 yazıcılık tüm plastik parçalar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

@mühendisbey ben plastik parçalardan bir set istiyorum mümkünse siyah renk ve %60 doluluk oranında. Ödeme bilgilerini gönderirseniz eft/havalenizi yaparım.

Extruder hariç diğer parçalar için sipariş vermiştim, siz hazır extruder veya kendi yapacağımız hangi modeli öneriyorsunuz ?

@mert3162 çerçeve bölümünü siz takip edecekseniz ben bir adet istiyorum.

Tüm arkadaşlara ilgileri ve yardımları için şimdiden teşekkürler...

eml581

aliexprese baktımda bi link buldum geri bildirimleride iyi yorumalr filan güzel bizim burda konusulan projenin maliyeti bunun altındamı olucak acaba ?
sizce bu ürün nasıl

http://tr.aliexpress.com/item/Hot-Full-Acrylic-Quality-High-Precision-Reprap-Prusa-i3-LCD-Acquired-DIY-3d-Printer-Kit-with/2026704108.html?shortkey=QzyMrEJn&addresstype=600

muhendisbey

@EnesYazıcı
Bu benim.basta da soyledigim pleksiglass malzemeden. Aluminyum buna gore daha saglam. Arti bu urun 100 dolar uzeri oldugu icin gumrukten gecmez.

@Tlepsh
Musait oldugumda ozelden paylasayim hesap bilgilerini.
Benim onerdigim dual olmayan model. Cunku dual olan model aslinda dual calismaya uygun degil. Dual modellerde 2 adet extruder motoru gerekli ancak gordugunuz uzere extruder tek motorlu. 2. Filamenti kullanmak icin bowden kullanilmis. Bu sekilde extruder iyice agirlastirilmis. Ancak deneme yapmak isteyen olursa da mani olmak istemem.

mert3162

@muhendisbey hocam benide yazın yüzde 60 doluluk olsun havale bilgilerini gönderirseniz havalenizi geçeyim Ayrıca enpara.com tarzı bir hesabınız varsa havale eft ücreti ödemeden gönderi yapılabilir hesabınıza buda iyi olur renk farketmez ancak beyaz kirli bir beyaz ise siyah tercih ederim
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

DaRt

Ben plastik parçaları da almak isterim. İlk sayfadaki listede adım yok. Çerçeve ve plastik aksam hariç tüm parçalar elimde var. Çerçeve işini çözersek hemen toplayacağım yol gösterici olur tecrübesiz arkadaşlara.

muhendisbey

@DaRt doluluk oranı ve rengini (siyah veya beyaz) belirtirsen sorun değil.

Şu an ibanı hatırlamıyorum. Bankadan bakıp özelden göndereceğim.

F.T

Dilerseniz extruder yapmak yerine hazır olan mk8'i kullanabilirsiniz.
http://www.aliexpress.com/item/12-24V-Fan-3D-Printer-head-Makerbot-3D-Printer-single-exturder-MK8-Extruder-Free-Shipping/1987122502.html

Bu durumda, aşağıdakileri almanıza gerek yoktur.
Hot end
Fan
625 rulman
extruder flaman dişlisi

Burda anlamadığım nokta şu.hazır extruder almak mı avantaj yoksa belirttiğiniz malzemeleri almakmı?Sadece belirttiğiniz malzemeleri alarak extruder yapabiliyormuyuz başka bir mekanik parçaya gerek olacakmı.Öneriniz ne?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

DaRt

%50 dolulukta renk farketmez hocam. Özelden bana da banka hesap numaranı gönderirsen sevinirim. Bir de elimde mk8 extruder var. Bastığın plastik parçalarda buna uygun bağlantı deliği var mıdır yoksa ben kendim mi bir şekilde bağlayacağım extruderi?

muhendisbey

Istersen extruder yerine mk8 tutucu basarim. Nasil istersen

mesaj birleştirme:: 13 Haziran 2016, 09:04:56

@F.T
Belittigim parcalara ilave olarak kisa m5 gijon ve gene cok kisa 8mm lik mil lazim.

mesaj birleştirme:: 12 Haziran 2016, 19:07:50

Onerim extruderi kendimiz yapmamiz yonunde. Mk8 den daha iyi oldugunu dusunuyorum