Tristörler ve İnverterler hakkında sorularım var

Başlatan Cemre., 05 Haziran 2016, 01:59:06

Cemre.

Merhaba, herkese iyi geceler.

Eviriciler konusunda kafama takılan birşey var. Tristörlerle saf sinüs inverter yapılabilir mi? Yoksa sadece modifiye veya kare dalga inverter mi yapılabilir? Bir de bu çok seviyeli eviriciler ne oluyor? Bu konular hakkında bilgisi olan var mı? Ya da online bir kaynak önerebilecek olan?

Teşekkürler.

batigol

Sadece ne tristörle, ne transistörle ne de mosfetle vs. saf sinüs yapamazsın. Eviricilerde saf sinüsü elde etmenin yolu filtreden ve uygun modülasyon tekniği kullanmaktan geçiyor. Uygun filtreyi tasarladıktan sonra elbette tristörle de saf sinüse yakın bir çıkış elde edersin. Tabi yüksek anahtarlama frekanslarına çıkamazsın ve dc de kullanıldığından dolayı tristörü kesime götürmekle uğraşırsın vs.

Çok seviyeli eviricilerdeki mantık, farklı seviyelerdeki gerilim kaynaklarını anahtarlayarak kademeli sinüs oluşturmak. Sonuç olarak herhangi bir filtre kullanmadan kademe seviyesine bağlı olarak sinüse yakın gerilim elde etmiş oluyorsun. Topolojilere göre farklılık gösterse de genel olarak çok sayıda anahtarlama elemanına ihtiyaç duyması, farklı seviyelerde dc gerilim elde etmenin zorluğu vs. gibi dezavantajları var.

Çok seviyeli eviriciler ( multilevel inverters) ile ilgili kaynak;

http://www.eal.ei.tum.de/fileadmin/tueieal/www/courses/UEEML/lecture/2012-2013-W/Multilevel-Inverters.pdf
https://www.elprocus.com/multilevel-inverter-types-advantages/
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/sdufenbed/article/view/1089000870/5000135508
"Çok seviyeli İnverterler ve DGM teknikleri" diye bir Google araması yaparsan başlarda bir Word dosyası çıkıyor ona da bakabilirsin.

Cemre.

Hocam bundan önceki odevimde tam kopru mosfetler ve mcu ile spwm üreterek saf sinus inverter yapmıştım. Tristorlerle de ayni mantikla yuksek frekansli anahtarlamalar yapilamayacagi için bu yöntemde anahtarlama elemani olarak tristor kullanamayiz diyorum, dogru mu?

Dogru ise, ton ve toff sürelerini bildiğim bir tristor ile max hangi anahtarlama frekansini elde edebilecegimi hesaplamak icin nasil bir yol izlemem gerekiyor?

Teşekkürler, iyi gunler.

(telefondan yazıyorum kusura bakmayin lutfen)

z

Hızlı tristörler var ve komutasyon sorunları ile uğraşırım dersen bunlarla yapabilirsin. 10Khz de çalışan indüksiyon ısıtıcı için tristörle çalışmıştım.

Fakat çok yüksek güçler için tristörlerin hızlı olanları yok.

Ton ve Toff süreleri belli bir eleman için anahtarlama frekansın 1/(Ton+Toff) dan çok daha düşük olması lazım. Aradaki bağıntı nasıl olmalı dersen bilmiyorum fakat hiç olmazsa 100 kat daha düşük frekansda çalışırdım ki dutyde oynayacak olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

batigol

she (selective harmonic elimination) konusuna biraz bak. Yüksek frekanslara çıkmadan düşük harmonik bozunumlu sinüs elde edebilirsin. Sinüs pwm kadar olmasa da işini görür bence.

Cemre.

Tamam hocam.

Bu bilgilerle aşağıdaki soruda bahsedilen AA'nın modifiye sinüs inverter ya da kare dalga inverter gibi bir yapı için sorulduğunu anlıyorum. Hatam var mı?

Serbes kalma zamanı 25us, ton= 1,5us,
VG=15V, IG=900mA, VD=1,1V, UT0=1,2V, RT=0,5ohm, RthJS=1,3degC/W değerlerinde
40A ve 600V'luk tristörler kullanılarak tasarlanan tek fazlı bir evirici çıkışında
hangi frekans değerlerinde AA elde edilebilir?

z

İşin içinde trikler varsa da ben göremedim.

Verilen sürelerden bu tristörün iletime girip hemen ardından kesime gitmesi için gerekli süre  1.5+25=26.5 us dir.

Çift alternans çalışacağımızı varsayarsak

Peryodumuz 2*26.5 us olur.

Burdan frekans yaklaşık  19Khz olur.

Bu durumda üretilecek AC voltajın frekansı max 19Khz olur.

Not: Bu tristörü sinüsel çalışmada en azından 1/100 de kullanırdım. Bu da yaklaşık 200Hz'e denk gelir.
Neden dersen değişken duty için "Duty"ye 0...100 gibi bir oynama alanı bırakırım.

Bu durumda 0...200Hz ayarlı kaynak yapılabilir.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 05 Haziran 2016, 15:01:04
İşin içinde trikler varsa da ben göremedim.

Verilen sürelerden bu tristörün iletime girip hemen ardından kesime gitmesi için gerekli süre  1.5+25=26.5 us dir.

Çift alternans çalışacağımızı varsayarsak

Peryodumuz 2*26.5 us olur.

Burdan frekans yaklaşık  19Khz olur.

Bu durumda üretilecek AC voltajın frekansı max 19Khz olur.

Not: Bu tristörü sinüsel çalışmada en azından 1/100 de kullanırdım. Bu da yaklaşık 200Hz'e denk gelir.
Neden dersen değişken duty için "Duty"ye 0...100 gibi bir oynama alanı bırakırım.

Bu durumda 0...200Hz ayarlı kaynak yapılabilir.

Benim de kafamdaki çözüm bu hocam ama ya o trik bizim soruda varsa? :(

Teşekkürler yanıtınız için.

z

Hocanızın cevabından sonra trik var mı yok mu yazarsın bize de.