Bilmece bulmaca trafoyu sarmaca.

Başlatan z, 05 Haziran 2016, 22:07:21

z

3 ayaklı nüveye yıldız (yada üçgen) 3 fazlı transformatör sarmakla, 3 ayrı nüveye tek fazlı transformatör sarıp bunu yıldız (yada üçgen) bağlamakla elde edilen transformatör arasında ne fark vardır?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Bir fark yok..kullanılabilir,  zaten kullanılıyor.Maliyetli olur.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Trafo değil demir pahalı.

Aynı güç için sarılmış;

3 fazlı monoblok 3 fazlı trafoyu söküp bakırı, karkası, saçları ayıralım.

Aynı şekilde 3 ayrı trafoya sarılmış trafoları da bakırlar, saçlar ve karkaslar olarak ayıralım.

Sonra bunları ayrı ayrı tartalım.

Hangisi farklıdır?

tunayk

Demir tarafından bakınca ilginç bir durum var.
10Kva anma gücündeki bir 3 faz trafoyu 8x10 nüve üzerine sarabiliriz. Bu durumda EI 400x400 sacı kullandığınızda kabaca 90-100 kg saç kullanırsınız.
Öte yandan 3 x 3.3kVA monofaze trafo için 7x8 nüveli EI 240 saç kullanılabilir.  Bu durumda kabaca 20kg saç kullanırsınız.
Total olarak monofaze olursa 60kg iken 3 fazlı olunca 90kg saç kullanırsınız.
*Saç ağırlık hesapları için temametal.com.tr sitesindeki veriler baz alınmıştır.

Andromeda

Mva gücündeki trafolardan bahsediyorum..maliyet konusunda en iyi cevabı cok buyük gücte
üreticilerden alabilirsin.belki daha ucuza bile gelebilir  zannetmiyorum ama..

z

Bana bu durum ters geldi.

Düşünceme göre 3 fazlı monoblok trafo için daha hafif saç gerekmeliydi.

tunayk

Hocam aslında öyle olması gerekir ancak saç kesim şekilleri ciddi etken.  3 faz trafonun asıl avantajı nüve büyük olduğu için aynı voltaj için kabaca %40 daha az spir sararsınız. Trafoda asıl maliyet bakır olduğu için özellikle büyük güçlerde trifaze nüve tercih edilir.

Yuunus

mantel yada core olmasina gore sac micktari degisir.

z

Alıntı yapılan: tunayk - 06 Haziran 2016, 00:33:38
Hocam aslında öyle olması gerekir ancak saç kesim şekilleri ciddi etken.  3 faz trafonun asıl avantajı nüve büyük olduğu için aynı voltaj için kabaca %40 daha az spir sararsınız. Trafoda asıl maliyet bakır olduğu için özellikle büyük güçlerde trifaze nüve tercih edilir.

İlginç. O zaman yeni bir bilmece doğuyor.

Bilmece bulmaca optimum maliyeti belirlemece.

Transformatör tasarımında trafonun doyuma yakın noktada çalıştığından yola çıkılır.

Detaylar için:  http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3329

Göbek kesiti A'yı  artırarak  E=2π∗f∗B∗A∗N gereği N sarım sayısını azaltabiliriz.

Göbek kesitinin artması daha büyük saç gövde demektir. O halde göbek kesitini artırmak
demire ödenen paranın artması demektir.

Fakat A'yı artırınca N azalacağından bu kez bakıra ödeyeceğimiz para düşer.

Fakat A yı artırınca sarılacak telin boyu da artacaktır.

Bu durumda bilmecemiz U/I tipi saç nüveli, P gücündeki bir trafoyu en ucuza üretmek için trafonun eni boyu genişliği ne olmalıdır?

Veriler:

Verim %100, Bmax, Güç ve primer gerilimimiz, bakırın ve demirin kg fiyatı belli. Amacımız 1/1 izolasyon trafosu imal etmek olsun.

Eksik verileri tartıştıkça ele alırız.

Soru zaten matematik sorusu, biraz daha kıllandıralım.

Hesaplamalarda sargılar üstü üste sarılırken her bir kat için daha uzun tel gerekeceğini de dikkate alın.

z

mesaj birleştirme:: 06 Haziran 2016, 08:07:39

E=2pi*B*F*S*N

S ve N haricindeki carpanların tamamına K diyelim.

------------------------------------

Bu durumda E=K*S*N olur.

S kesiti = A*C dir.

Nüvenin hacmi = (2*A*B*C) + (2*A*C*M*D)    Karkas kalınlıgını ihmal ettik.

B=2C + 2T

Nüvenin fiyatı = ((2*A*(2C + 2T)*C) + (2*A*C*M*D)) * Fdemir     1 cm^3 demirin fiyatına Fdemir dedik.

Sarım Sayısı N=M*T

E = K * A * C * M * T = sabit

1. katın Tel boyu = (2C+ 2A + 4D) * M
2. katın Tel boyu = (2C+ 2A + 12D) * M
3. katın Tel boyu = (2C+ 2A + 20D) * M

T. katın Tel boyu =  (2C+ 2A + (2T-1)*4*D) * M

Toplam tel boyu = T*(2C+2A)*M + 4*M*D*(1+3+5+7+9+.....2T-1)

Bulunan tel boyunu da sekonderi de düşünerek 2 ile çarpacağız.

Biraz soluklanalım. Hata varsa  düzeltelim.