boost regülatörümün verimi %66 da kalıyor.

Başlatan tekosis, 06 Haziran 2016, 00:19:52

tekosis

selamün aleyküm hayırlı ramazanlar arkadaşlar. şu an bir boost regülatör ile uğraşıyorum. tek li-ion girişli regülatörümün çıkışı 5V sabit olarak ayarlı. aşağıda verdiğim blok şema ve ölçümlerime göre regülatörümün verimi %66.6 çıkıyor. sizce hesabım doğru mu? bu değer bana çok kötü geldi inşallah hesabım hatalıdır.

bu arada kullandığım entegre sc4501. pololu da bu entegreyi hazır sattığı boost regülatörde kullanıyor. pololu regülatörle yaptığım denemelerde de sonuç hemen hemen aynı çıkıyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Erol YILMAZ

Datashetinin 16. sayfasındaki grafiğe göre bahsettiğin şartlarda min 80% sağlaman gerekiyor.

Öncelikle aklıma gelenler,
  Bobin uymamış olabilir, değeri değiştirebilirsin.
  Schottky diyot olarak yüksek kayıplı bir model kullanıyor olabilirsin.

tekosis

Elimde ss14 diyot var onu kullandım. Datasında istenen diyotu temin edemedim. O konuyla ilgileneyim. Bobin olarak 2.2uh anahtarlama frekansı olarakta 700khz - 1.2mhz arası denemeler yaptım çok küçük farklar dışında bir değişim yakalayamadım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Bataryadan çekilen akımın dalga şeklini bir görmek gerekir.

Ampermetreyle ölçtüm öyle hesapladım diyorsan buradan da bir hata gelecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

Osiloskop ile ölçmedim. Hocam dalga şeklinden kasıt nedir ripıl veya dalgalanma mı?  Ayrıca benim sistemim içinde başka bir boost regülatör içeren sistemi besliyor. Bu bir soruna sebep olur mu acaba.

z

Bu düzenekte güç hesabını yaparken akım ve gerilimlerin DC olması gerekir. Anahtarlamalı regülatörler darbeli akımlar çeker. Girişteki kapasitör yeterince büyük değilse bataryadan hala darbeler şeklinde akım çekilir bu durumda hesap şaşar.

Eğer çıkıştan da darbeli akımlar çekiyorsan çıkış güçünde de benzer hata oluşur. Bu nedenle bu durumu gözönüne alman gerekir.

Belki senin devrede de benzer durum vardır.

Girişe büyükçe bir elko bağla ve akımı bataryanın hemen çıkışından ölç. En azından hesaplanan sonuç değişecekmi bir görelim.

Scopla giriş ve çıkış akımlarının dalga şekline bakmakta fayda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

hocam ne yalan söyleyeyim avometremin akım kademesi bozuldu. 0.1r direnç üzerinden gerilim okuyarak akım ölçtüm dün gece. elko denemesini yaptım sonuç aynı. devremin girişinde zaten dataşitte belirtilen kapasite mevcut. vaktim olursa öğleden sonra osilaskop ile inceleme yapacağım. net olmasada devre aşağıdaki resimde görülüyor. ilginiz için teşekkür ederim.

HexfeT

PCB çizimi kötü. Vin kapasitörünün orada hiç anlamı yok mesela. Bu tip entegrelerin dokümanında mutlaka örnek pcb çizimi oluyor, dikkate almak lazım.