Bipolar Step Motor Sürücü Ayrıntıları

Başlatan Erol YILMAZ, 29 Eylül 2005, 16:59:50

tayyar

Bizde bütcemiz çok kısıtlı olduğu için L297-L298 sürücülerini yaptık.
ancak problemimiz L297 yi picten 5 milisaniye aralıklarla tetiklediğimizde motor max30devir/dakika hızına çıkıyor 555 ile tetiklediğimizde ise 150/180devir/dakika hızlara çıkıyor pic yardımıyla hiçbir şekilde daha yüksek hızlara çıkamadık.
motorumuz 1A ve 3.5 voltluk bir motor L298e her şekilde motor için 12V uyguluyorum pice ytazdıgım program ise;

void main() 
{ 
  TRISB=0; 
  PORTB=0; 
        do 
          { 
          PORTB.F1=1; 
          delay_ms(5); 
          PORTB.F1=0; 
          delay_ms(5); 
          }while(1); 
}

kodlar microC de yazıldı
Sizce Problem nerde olabilir?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

arkadaşlar pic stepi yaptım ama ısınma sorunu var  ayrıca motor tıss'lıo gerçi lmdler için soğutucu kullanmadım.
ayrıca ben bu pic stepi f84 le yapmak itedim ama çalışmak yerine vızıldayıp durdu sonra Alanın yaptıgına göre yaptık 5 dk önce bitirdim ve dediim gibi lmdler ısınıo yanmasından korktuum için (malum pahallılar) tam bi denemede yapamiom
soğutucu kullanmadan çalıştırmak sakıncalımı akım ayarlama drenci 6.8 ile 56.8k arasında değişio yani 3A fazla cekmiom

OG

Alıntı yapılan: "Erol"

www.Fromorbit.com  taki V4 surucuyu yaptim. LMD18245 onceden almistim.
Su ana kadar yaptiklarimin icinde en iyisi diyebilirim...
4 Mhz ve Standart Tork icin olan programi kullandim. Digerlerini calistiramadim.
Erol bu dosya hangisidir, ben mi bulamıyorum? Bunu yapmayı düşünüyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Fixxer

Slm hocam işte burada http://www.fromorbit.com/projects/picstep/

ilk bölümde  ;)
Version 4 with PMinMO.com compatible interface (No ICSP) :-
...............................

OG

Tamamdır ozaman, standart tork gibi bir açıklama görememiştim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Selam,

LMD18245T gerçekten pahalı bir entegre ($17) ve hata affetmiyor. IMT901 leri de deneyebilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Fixxer

Hocam ben kartıda hazırlamıştım :lol:  hakketten bu 17 dolar işi kastı biraz kafadan 3 eksene 100 dolar gidio.

KAZIMUGUR

Ah @Aster hocam ah.
Daha kimlerin kanına gireceksin bakalım. :D

Kim bilir ne keyifle izliyorsun.Eh hakkındır teşekkür ederiz TR forumlarda böylesi yok.

Fixxer

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Ah @Aster hocam ah.
Daha kimlerin kanına gireceksin bakalım. :D

Kim bilir ne keyifle izliyorsun.Eh hakkındır teşekkür ederiz TR forumlarda böylesi yok.

Kardeşim motor sürücüleri ile ilgili önerin varmı ?
sende keyifle izliyor gibisin  :lol:  :lol:

aster

Millet öğrensin hocam, öğrenmeden olmuyor bu meret

Fixxer onca yazıldı çizildi bu soru biraz abes kaçıyor.

IMT901'i ilk defa deniz içinde manyetik taşıyıcılı kesim cihazında görmüştüm, ne diyim yengeç yanında halt etmişti.  ;)

KAZIMUGUR

Aman hocam beni bu güzel havalar mahvediyor zaten birde yengeçleri karıştırma.

Geçen bende gördüm çizim masası büyüklüğünde bir tabla , tamamı lineer stepeer üstünde yataksız (sanırım sadece magnet) sport.Tıpkı nesrin topkapı.
----

Bu tip kontroller artık her yerde.Gençlerin kesinlikle hakim olması gereken bir konu.Stepler en ucuzu.El altında bir tane olursa bu arada çizim programları-kodlar-sürücüler üzerinde deney sahibi olmak kolay olur yoksa karşılarına çıkabileceklerin hepside çokkilodolarlı fiattalar.
---

@fixxer , Bu başlığın başlangıcı diğer başlıkta.@Erol hocam orada yapmaya başladı burada devam etti.
Hem orada hem burada yapılabilecek testleri gereken tüm donanımlara sahip olarak yaptı.İşin ustalarıda yorumlarını ekledi.Bunun ötesinde bana söz düşmezki bir şeyler diyeyim.

Diğer başlığın ilk sayfalarında bir yerlerde zorlanan bir arkadaşa @bunalmis in bir önerisi vardı.Mikro step falan iyide belkide daha basit şeylerde istenileni gerçekleştirebilir diyerek sadece 3-5 kapı ile bir sürücü devresi vermişti.Ayrıca eagleden cnc ye çok kıymetli ip uçları ve tecrübeler aktarmıştı (bu başka bir başlıkta idi sanki)...

Bir sözde benden.içinizde 100 doların altında bir cihazla binde bir farkı ölçebileniniz varmı (işleyen değil sadece ölçebilen).

Fixxer

Alıntı yapılan: "aster"Millet öğrensin hocam, öğrenmeden olmuyor bu meret

Fixxer onca yazıldı çizildi bu soru biraz abes kaçıyor.

IMT901'i ilk defa deniz içinde manyetik taşıyıcılı kesim cihazında görmüştüm, ne diyim yengeç yanında halt etmişti.  ;)

Haklısınız hocam yazıldı çizildi neden abest kaçsın ki hani 100 dolardan aşşağı ii bir sürücü önerileri olabilir belki arkadaşların ben daha çok amatörüm. ama bizde bu forumda büyüdük hocam(çocukluğumuz burda geçti) :lol: :lol:

KAZIMUGUR

erkan614

ellerinize sağlık
4081'den soraki 100R'den sonraki 10k dirençler ne görevi yapıyor?

KAZIMUGUR

@aster hocamı keyfinden ediyor. :) gerçi gerilim düşük olabilir ama.

İsisde bulduğum mos o.Şimdilerde xxNxx serileri bol ve ucuz.
Adı ne olursa olsun "o" tip transistörlerin gate i asla topraktan ayrılmamalı.Benzeri yazıları izlediğini sanıyorum.4,7k-10k arası...

Devre gerçek hayat da and ler olmadan da çalışıyor.Burada hem tampon hemde enable için varlar.