faz sırası kontrolü

Başlatan olceyy, 21 Haziran 2016, 17:11:07

olceyy

herkeze merabalar .konu daha önce forumda açılmış .epeyde açıklayıcı yorumlar yapılmış .bu doğrultuda devreyi kurdum gayet güzel çalışıyor .şemayla ilgili resimler altta vericem .faz sırasını ve faz yokluğunu gayet güzel algılıyor  . tek sorunum ise devrenin girişindeki 10 k lık dirençler aşırı ısınmakta .bunun nedeni nedir ve nasıl önüne geçerim bunun .1 wattlık dirençler kullanıldı devrede .ikinciside entegrenin vdd sine 12 volt + vss sinede - şase bağladım .bunla ilgili bi sorun yoktur dimi ? datasheet inde 3 volt 15 volt yazıyodu

olceyy

yada soruma şöyle bişide ekleyebiliriz ..ısınmanın çözümü olarak daha büyük wattlı bi direnç  kullan gibi bi sonuç çıkarsa ; bu devreyi daha farklı küçük bi kaç dirençi seri bağlayarak voltaj düşürüp bu şekilde nasıl kullanabiliriz ? örnek olarak 220 k lık 3 adet direnç birbirine seri bağladım en son çıkışıda 22 k lık dirençle şaseye cektim .bu şekilde 4,8 volt gibi bi değer elde ettim .3 fazada bunu uyguladığım zaman malesef sistem çalışmıyor .hata nerde olabilir ?

ErsinErce

10k üzerinden 30mA akıyor 9W lık güç harcanıyor buda ısı olarak atılıyor

elde ettiğin voltaj kapının threshold voltajını geçmesi gerekiyor bu ilk sıkıntı olabilir,
ikincisi 660k lık direnç üzerinden kapıyı tetiklemeye yetecek kadar akım akmıyor olabilir.
ya da her ikiside

şema daki 10k yerine 220k, 100k yerine de 22k koyarak denersen sanırım 0.5W lık dirençler işini görür

olceyy

Alıntı yapılan: ErsinErce - 22 Haziran 2016, 15:07:12
10k üzerinden 30mA akıyor 9W lık güç harcanıyor buda ısı olarak atılıyor

elde ettiğin voltaj kapının threshold voltajını geçmesi gerekiyor bu ilk sıkıntı olabilir,
ikincisi 660k lık direnç üzerinden kapıyı tetiklemeye yetecek kadar akım akmıyor olabilir.
ya da her ikiside

şema daki 10k yerine 220k, 100k yerine de 22k koyarak denersen sanırım 0.5W lık dirençler işini görür

tavsiyelerin için teşekkür ederim .söylemiş olduğun doğrultuda direnç değişiklikleri yaptım .sistem gayet güzel çalışıyor .ısınma sorunuda ortadan kalktı .şimdi uzun süreli çalıştırıp öyle bidaha bakıcam .burdan tekrar bildiririm sonucu .

pedalist

olceyy transistör olarak ne kullandınız acaba

olceyy

Alıntı yapılan: pedalist - 22 Haziran 2016, 16:34:50
olceyy transistör olarak ne kullandınız acaba

Resimde gözüken 2N4121 transistörünü bulamadım .onun yerine 2N3906 kullandım .bi sıkıntı olmadı .datasheet lerine bakarak pnp başka bi transistörde olabilir .