step sürücü bağlantı hatası

Başlatan cann, 22 Haziran 2016, 22:26:55

cann

step sürücü kartının dır(-), pul(-) ve GND yi birleştirip arduino GND ile birleştiriyor veArduino  Pul(+) ve Dır(+) sürücü kartına bağlayıp çalıştırıyordum.
ancak şimdiki  kartta DIR(+), Pul(+) uçlar ortak yapılmış, buraya +5v veriyorum. kartın Dır(-) ve pul (-) girişlerinede arduinonun aynı pul ve dır çıkışlarını veriyorum çalışmıyor. kartta enable yok,öyle dizayn edilmiş. arduinonun dır ve pul (+) lerini karttın (-) girişlerine bağlamak doğru değil sanırım ama başka ne yapabilirim.

skara1214

+ ve - dedigi rs485 hattındaki a ve b olmasın?
max485 in şemasını bir inceleyin isterseniz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

cann

bu sürücü tb6600, max485-rs yok. Dır(-) Pul(-) ve com(+) var giriş olarak.
com(-), dır(+)pul(+) olan sürücü sorunsuz çalışıyor.

Tagli

+ ve - yazan yerler giristeki opto izolator LED'lerinin baglantilaridir. + ortaksa sinyaller ters donuyor olabilir. Benim aldigim surucude (modelini hatirlamiyorum ama Toshiba cipli siyah kutu seklinde bir seydi) 5 volt sinyal icin dirence gerek olmadigi yazmisti. İcinde bir miktar dahili direnc olabilir. Belki senin modelde yoktur ve dogrudan baglayinca LED zarar gormustur. Bu durimda surucu icindeki optoyu degistirebilirsin. Emin olmak icin optoyu bypass edip surmeyi de deneyebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

cann

evet (+) ortak sinyal, sorun arduino programın dır ve pul için + sinyal vermesi

Tagli

Ama sinyal ters bile olsa motorun dönmesi gerekmez miydi? Belki bir adım fazla, bir adım eksik ve ters yönde dönerdi ama yine de dönerdi gibi geliyor bana.
Gökçe Tağlıoğlu

cann

program bir tur ileri bir tur geri şeklinde.
her iki turdada motordan ses geliyorkilitleniyor, ancak kartın çalışma ledi sadece bir tur da yanıyor diğer turda yanmıyor.

magnetron

arduino çıkışından sonra 74LS06 koymayı dene

içinde open collector transistor var

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

3.3v ile çalıştı. program 1 tur ileri bire tur geri çalışıyor. yalnız dır bağlantısı yapıp yapmamanın önemi yok, program aynen çalışıyor.

arduino:
#include <Stepper.h>

#include <AccelStepper.h>

// Define a stepper motor 1 for arduino
// direction Digital 9 (CW), pulses Digital 8 (CLK)
AccelStepper stepper(1, 8, 9);
void setup()

// Change these to suit your stepper if you want
  stepper.setMaxSpeed(1000);//1100
  stepper.setAcceleration(1100);
  stepper.moveTo(2000);
}

void loop()
{
    // If at the end of travel go to the other end
    if (stepper.distanceToGo() == 0){
      stepper.moveTo( -stepper.currentPosition() );
    }

stepper.run();
}

z

Özel bir sürücü mü bu? Aksi takdirde Dir sinyali kullanmazsan tek clock sinyali ile motor sadece tek yöne döner.

cann

Z hocam 3.3 v önerisi için teşekkürler
sürücü dd6600tv2 internette kolay bulunuyor.

AccelStepper stepper(1, 8, 9) programda bu 1 ile ilgili bir şey yapmadım 8 ve 9 u bağladım. pin 1 lazımmı anlamadım

z

İyi de ben motorun Dir sinyalini bağlamadan 1 tur ileri ve 1 tur geri dönmesini anlamadım.

cann

tekrar baktım, dır sinyali işe yarıyor. dır sız durup kalkınca yön değiştiriyor sanmışım, mile kağıt bağladım anlaşıldı.
şimdi sadece kartın step ayarına göre tur sayısı değişiyor bu programla ilgili sanırım