Taş dirençlerin Sıcaklığı

Başlatan mistek, 10 Temmuz 2016, 23:07:36

mistek

Merhaba arkadaşlar,

1R 11W taş direnç üzerinde 4W güç harcanıyor. İç ortam sıcaklığı 35 dereceyken direncin sıcaklığını 140 derece olarak ölçtüm. Delikli pertinaksı kızartmaya başlamıştı.
Bu dirence el değmeyecek olduğunu düşünürsek bu şekilde çalışması sağlıklımıdır? Nekadar süre dayanabilir?

Alüminyum kılıf olan 50W modellerini kullansam herhangi bir soğutucuya bağlamadan yaklaşık olarak 7W güç harcadığımda güvenli olarak kullanabilir miyim?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Taş direnci de soğutucuya bağlamalısın.  Genelde yanda soğutucuya bağlamak için yarıkları olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

@mistek metal direncede bağlasan sonuçta 4W güç tüketiyorsun ısı yine aynı olacaktır metal kılıfın özelliği soğutucu bağlantısı yapılarak daha yüksek güçlerde 50W gibi mesela o mertebelerde çalışabilmesi sağlanmaktadır senin taş direncinin gücü 11W ama maksimum watt'a maksimum çalışma voltajı nedir,maksimum dayanabileceği sıcaklık nedir biliyosunki sıcaklık değeri maksimumu aştıktan sonra direnç değerinde kayıplar meydana gelecektir ve 1R değerin alt seviyelere düşecektir.voltajın ve akımın nedir ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

z

Ütünün rezistansı 1000w dır. Soutucu metalinden çıkartırsan alev gibi olur ve bozulur.

Metal kılıftaki güç transistöründe 90w harcayabilirsin ama soğutucu bağlamak kaydıyla.

mistek

Son derece verimsiz bir şekilde laptop adaptörüyle akü şarj ediyorum. Akım sınırlama yapmak amacıyla çıkışına seri taş direnç bağladım. Akım 2A. Toplamda 3 adet 1R 11W taş direnç seri bağlı olarak çalışıyor. LM317 kullanmak yerine taş dirençleri soğutucusuz kullanmak istedim.

(Akü şarj kısmında yine bir regülasyon işlemi mevcut, laptop adaptörünü doğrudan aküye bağlamıyorum)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

HeCToR

mistek

HeCToR

Adaptörün maksimum çıkış akımı nedir

mistek

HeCToR

Sağlıklı bir şarj için akü imalatçısı derki Kurşun-Asit türü bir akü hücresinin anma voltajı 2 volttur bir akü hücresinin yavaş şarj voltajı 2,2 ile 2,23 V arasındadır bahsetmiş olduğumuz akü içerisindede 6 göz hücre bulunmaktadır 2.23x6=13.38V şarj voltajı gerektirir demektir 7Ah bir akünün maksimum akımı 2.1A dır çoğu üreticiye göre 12Ah ise 3.60A maksimum şaj akımı aslında siz her 2 aküyü paralel bağlayarak akım sınırlamasına gerek duymadan şarj edebilirsiniz ama ne yazıkki şarj voltajınız yüksek adaptörün tam yükteki çıkış voltajı ne olur acaba onu ölçmek gerek eğer 5V civarında çökme meydana geliyorsa maksimum akımda bu sizi kurtarır yalnız akünüz şarj oldukça adaptör voltajınız yine 19V tepeye yükselmeye başlayabilir akünüzünde ömrü kısalır.

Mr_YAMYAM

Veriler ve ölçümler tamamen yanlış verilmiş.
11W direnç üzerinde 4W harcanıyorsa direnç o denli ısınmaz. (Taş dirençler içindir)
En büyük yanılgı ise akü iç direncinin hesaplanamamasıdır.
Akülerin iç direnci şarj grafiğine göre farklı değerler göstermektedir. Basit bir direnç ile akım sınırlaması yapmak mantıklı olmayacaktır.
19V gibi bir gerilimde 1A lik yük akımında bile direnç üzerinde 19W civarı güç düşümü olabilmektedir. Çünkü bir akünün teorik iç direnci oldukça düşüktür. Bu iç direnç akü boş iken düşük, dolma eğiliminde yüksek ve tam doluluk anında yine düşük olmaktadır.
Bu yüzden tek bir direnç ile akım sınırlaması yapmak aküler için pek mantıklı olmamaktadır.
Çok özel şartlarda direncin değeri yüksek tutularak, devreden geçebilecek Max. akım esasına göre akü şarj edilebilir.
Eğer şarj zamanı sorunu yoksa bir LM317 veya LM350 entegresi ile sağlıklı sabit akımla şarj devresi yapılabilir.
LM 317 ile 1A civarı LM350 ile ise koşullar sağlanabilirse 3A civarı sabit akım sağlanabilmektedir.

HeCToR

Alıntı YapVeriler ve ölçümler tamamen yanlış verilmiş.
11W direnç üzerinde 4W harcanıyorsa direnç o denli ısınmaz. (Taş dirençler içindir)
Büyük ihtimal akü tam boşta değil iken ölçüm yaptığı değer.
Alıntı YapÇünkü bir akünün teorik iç direnci oldukça düşüktür. Bu iç direnç akü boş iken düşük, dolma eğiliminde yüksek ve tam doluluk anında yine düşük olmaktadır.
Bunun hiç bir zaman standartı olmadı olmayacak her üreticininki farklıdır.
İç Direnç: Bir akü hücresinin içinde, akım yolunda bulunan plaka, seperatör ve elektrolit gibi elemanların toplam direncidir.
İç Direncin Değeri: İç direncin değerini belirleyen iki ana faktör vardır.
1- Akünün Yapısı: Aküyü oluşturan elemanların cins, özellik ve konstrüksiyonu. (Akünün imalatı tamamlandığında yapısal iç direnç takriben sabittir)
2- Akünün Şarj Seviyesi: Bir akü şarj oldukça iç direnci azalır. Diğer bir ifadeyle deşarj oldukça iç direnci artar.Tam deşarj akünün iç direnci ise şarjlı durumun takriben iki katıdır. Söz konuşu rakamlar fikir vermek için belirtilmiş tipik değerlerdir.
Not:Akünüzün tam şarjı tamamlandığında hiç bir şekilde akım çekmeyecektir isterseniz 7Ah aküye 100A basın.

Örnek bir markanın spectifi full şarjdaki iç direnci 25mOhm imiş.

mistek

Alıntı yapılan: CORTEX - 11 Temmuz 2016, 02:41:49
Büyük ihtimal akü tam boşta değil iken ölçüm yaptığı değer.

Akü 11.1V seviyesinde iken şarj işlemine başladım. Akımı ve gerilimi ölçü aletleriyle izliyorum. Şarj akımı 2.0A değilde 1.9A da olabilir.

@Mr_YAMYAM hocam şu yazdığınızı anlamadım?
"19V gibi bir gerilimde 1A lik yük akımında bile direnç üzerinde 19W civarı güç düşümü olabilmektedir. Çünkü bir akünün teorik iç direnci oldukça düşüktür. Bu iç direnç akü boş iken düşük, dolma eğiliminde yüksek ve tam doluluk anında yine düşük olmaktadır."

1R üzerinden 1A akım geçiyorsa nasıl 19W güç düşümü olacak? Adaptörden çekilen güç 19W derseniz olur ama dirençte harcanan güç 19W demeniz yanlış oldu sanırım. Akününde belli bir potansiyeli var.

Ben sadece adaptör akımını sınırlıyorum. Şarj akımı akarken direnç üzerinde de gerilim düşümü olduğu için voltaj seviye farkları azalıyor. Adaptör çıkışında akü şarj devresi mevcut.

Mr_YAMYAM

Alıntı Yap@Mr_YAMYAM hocam şu yazdığınızı anlamadım?
"19V gibi bir gerilimde 1A lik yük akımında bile direnç üzerinde 19W civarı güç düşümü olabilmektedir. Çünkü bir akünün teorik iç direnci oldukça düşüktür. Bu iç direnç akü boş iken düşük, dolma eğiliminde yüksek ve tam doluluk anında yine düşük olmaktadır."

Yukarda arkadaşımızın verdiği örnek akü iç direnç değeri bulunmaktadır.
mili ohmlar seviyesinde iç direnç verilen bir yükü uçlarında 11.1V var gibi bir ölçümle referans alamazsınız.
Yani uçlarında 11.1V görmüş olduğun akünün iç direncini hesaplayamazsınız.
Yani cevap zaten orada açıklanmıştır. miliohmlar seviyesinde iç dirençten bahsedilmektedir.
Bu direnç şarj eğrisi boyunca değiştiği için çok küçük akü direncinin olduğu anlarda yük akımı 1A bile ise 1X19V=19W civarı güç bir kaba bir hesapla görülebilir.

TEMEL AÇIKLAMA.
Bir akü 2 adet kurşun elektrod ve elektroliz sıvısından oluşur.
Kurşun elektrodlar teoride akü tam boş iken her ikisi de aynıdır. Bir elektrod içerisine daldırılmış iki metal çubuk temelde bir iletkendir ve akımı tam olarak geçirebilirler.
Akünün şarj olması esnasında elektrodlardan birisi kurşun oksit haline dönüşür ve kaynak gerilimine ters yönde direnç göstermeye başlar.
Akülerin iç direnci plakalarının ebatları ve içerisindeki elektroliz sıvısının iletim katsayısı ile hesaplanmaktadır. (Eskiden BOME denilirdi sanırım)
Eğer plakaların etrafında gaz kabarcıkları oluşmuşsa veya herhangi bir etkenden dolayı plakaların elektroliz sıvısı ile yüzey teması tam sağlanamıyorsa iç direnç oldukça yüksek olabilmektedir.

z

Akünün iç direnci gerçek zamanda ölçülebilir.

Mikroişlemci ile otomatik ölçüm bile yaptırabilirsiniz.

Örneğin akünün boştaki voltajnı ölçtün ve 12v
2A asıldın akü voltajı 10v
İç direnç = (12-10)/2=1 Ohm

Akü şarj oldukça elektrolitde dengeler değişeceğinden iç direnç şarj oldukça sürekli azalacaktır.

Basit bir devre ve yazılımla ile miliohmlar kolayca ölçülebilir.

Örneğin  Aküyü ayrıdık 12v okuduk. Aküyü yükledik voltaj 11.99v oldu. Çektiğimiz akım 1A

(12-11.99)/1=10 mOhm