osilaskoptaki görüntünün tim/div ile bozulması

Başlatan tekosis, 28 Temmuz 2016, 16:02:54

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. aşağıda resimlerin ikiside aynı sinyale aittir. birinci resimde tim/div oranı 50uS iken görüntü bozuluyor, sinyal parazitli oluyor. ikinci resimde ise tim/div oranını 100uS yapınca görüntü düzeliyor. Tekrar belirteyim iki ölçümde de aynı sinyali kullanıyorum. sinyal 5khz dc sinüs, 5V genliğe sahip. ama tim/div 50usn olunca görüntü neden böyle oluyor? sinyalim mi bozuk osilaskopta mı problem var?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Trigger ayarlamaları ile sinyali sabitleyemiyormusun?

Ucuz scoplar genelde böyledir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

hocam trigger ile baya düzeliyor. ama bu seferde sinyal ekranda sabit kalmıyor kayıyor tim/div yükseltmeden sabitlenmiyor. sanırım problem osilaskobun kalitesi ile ilgili.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Scop kalitesini belirleyen faktörlerin başında band genişliği ve trigger yeteneği gelir zaten.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

bu zamana kadar ihtiyaç hissetmemiştim ama bu tür yeteneklerin ne zaman lazım olacağı belli olmuyor. inşallah güzel bir osilaskop alırım.