16f877 ile 2 adet pici haberleştirmek

Başlatan huseyin3535, 02 Ağustos 2016, 03:10:34

huseyin3535

Merhaba arkadaşlar, ben iki adet 16F877A yı birbirinin cıkıs portları ile haberleştireceğim yani 1. 16F877a nın cıkıs portundan çıkan 5v 2. Picin giriş pinine gelecek sormak istediğim şey butonlarda kullandıgımız pull up veya pull down gibi mi direnç atmamız lazım yoksa 1. Picin d0 portunu direk 2. Picin d2 portuna bağlamak yeterlimi sadece 2. Picin  d2 voltaj geldiği an pic ilgili sekmedeki işi yapacak while komutu ile direk döngü içine geçiyor yani sayı arttırma azaltma gibi işlevi olmayacak yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

ziyaretci

Sorununuzu anlattığınız yazınızın anlaşılabilirliğinden anladığım kadarıyla:

2. PIC'den sadece lojik-1 veya lojik-0 test etmek istiyorsunuz. Bu durumda 2. PIC 'in ilgili pinini giriş olarak tanımlamanız gerekli. Ve normaldeki durumu yani yukarı çekme veya aşağı çekme(pull-down veya pull-up) işlemini size uygun olacak şekilde kullanabilirsiniz. Genelde giriş pinleri aşağı çekilerek(pull-down) kullanılır. Bu yukarı çekerek yapılan işlemi pasifize etmez. Bu çekme işlemlerinde genellikle 10k direnç kullanılır.

huseyin3535

verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim forum da yazılanların geç onaylanması durumu olduğundan iki adet pici denedim ancak pinlerin arasına 10k direnç atmadım pull up ve pull down olarak yapmadım ancak çalıştı sıkıntı olmadı verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim yazılım ile lojik 1 yaptıgım pini bir sonrakin de yani 1 olduktan sonra 0 lojik yaptım yazılım ile halledebildim teşekkür ederim

canbulut

bağlamak yeterli. picten pice 300-500 bir direnç atabilirsiniz.