MCU ile 3-Faz Dimmer ama sadece 1 sıfır geçiş sinyali?

Başlatan Cemre., 17 Ağustos 2016, 23:26:16

Cemre.

Herkese iyi akşamlar. Aslında mesele belli. 18f4550 elimde olduğu için onu kullanıyorum. Sadece 3 tane dış kesme pini var. (yanlışım yoksa tabi)
Bunların ikisi SDA ve SCL fonksiyonlarını da barındırıyor. Software I2C'den performans alamayacağımı düşünüyorum. LCD menü sistemi zaten yeterince şişirdi işlemciyi. Bu yüzden bir fazı referans alıp 120* sonra diğerinin sıfır geçişi gelmiş gibi davranacağım. 50Hz için 6,66667mS.

Bu mantıkla çalışmanın bir sakıncası olabilir mi?

Aslında aklıma donanımsal bazı çözümler geliyor ancak yazılımsal olarak halletmek işime gelirdi.

tunayk

Frekans ve faz sırası değişmedikten sonra bir sakıncası yok. Genel olarak da şebekede  frekans da pek değişmeyeceğinden sadece faz sırası konusuna dikkat etmek gerek. Yoksa sistem gümbürdeyebilir veya hiç çalışmaz. Faz sırasını kontrol eden entes MKC05 vb. bişeyler kullanıp haricen sistemi koruyabilirsin. 0 ve max. noktalarına da fazla yaklaşmadın mı, gönül rahatlığıyla çalışabilirsin.

Cemre.

0 ve max. noktalarına da fazla yaklaşmadın mı

Hocam bu cümlede neyi kasettiniz. alfa = 0* ve alfa = 180* durumları mı?

tunayk

Evet, onlardan bahsediyorum. 3 faz sistemde normalde 120 dereceden sonrası anlamsız olacaktır. Ancak 3 ayrık sistemde çalışıyorsan başka. Anlatmak istediğim sistemin frekans sapmalarına karşı korumasız olduğundan, 0 diye aldığın nokta kayıp  -180 dereceye tekabül edebilir.

Cemre.

Hocam durum şu, üç ayrı akkor flaman ampül hattı var. Tek faza yüklenmek yerine her faza bir hattı dağıtmak istiyorum. O yüzden ayrık düşünebiliriz.

tekosis

Her faz için optolu bir sıfır geçiş dedektörü yap. Sonra bunların çıkışlarını diyotla aynı harici kesmeye yolla. Ayni anda her çıkışı farklı bir pine de yönlendir. Herhangi bir fazdan kesme geldiğinde bu üç pini tara, hangisinde bilgi varsa ona bağlı fazda sıfır geçişi olmuş demektir. Bir kesme pini ayrıca üç lojik input ile tüm fazları taramış olursun.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

selimkoc

Alıntı YapSadece 3 tane dış kesme pini var. (yanlışım yoksa tabi)

Rbchange kesmesi ile 4 harici kesme daha kullanılabilir.

https://elektrokod.wordpress.com/2013/10/12/portb-change-interrupt-portb-degisim-kesmesi/

z

Tek fazın sıfır geçişini yakala. Timer ile her defasında tam alternans süresini ölç.

Sıfır geçişini yakalar yakalamaz diğer fazın ve bir diğerinin sıfır geçiş anı Timerda ölçülen süreden yakalanır.

Yeterince timerın varsa sorun yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas