owon osiloskop kullanlar bi bakabilir mi? (sds7102)

Başlatan Hadi, 29 Ağustos 2016, 11:30:25

Hadi

Herkese selam.

youtube daki w2aew adlı kanalın youtu.be/Dx9N91FnPdo videosundaki eğitime bakıp xy modu kullanarak osiloskop ekranına bişey çızdim. ama tam olarak o adamın ki gibi olmuyor. hatta bu ( http://www.johngineer.com/blog/?p=648 ) sayfasındaki arduino için şu ( http://www.johngineer.com/projects/scope_tree_arduino.zip ) kodu bile aynen kullandım.

sıkıntı şu ki mesela çam agacı bile adamda duzgun gozukurken bende yamuk ve aynı zamanda yanıp sonuyor.

daha sonra adamla iletişime gecip boyle yazdım ve boyle cevap aldım:

ben: Hi. I did and get result like this. I wonder where the problem? could you help me please?

w2aew: The "flicker" can be reduced by changing the persistence setting on the scope (if it has one), and the non-90 degree corners on your figure can be helped by lowering the RC time-constant of the filter on the PWM output, or by adding some delay in your code to "dwell" at each point a little longer.

ben: thanks so much.

şimdi sizlere sorum şu ki bu "persistence setting" i kendi oskupumda bulamadım. acaba owon sds7102 de boyle bı ayar yok mu? ya da bu nasıl yapılır?

şimdiden teşekkürler.

bu arada bu da benim aldığım sonuç:

M_B

Merhaba;
analog skopta deneme şansınız var mı ?
Digital scoplarda XY de sıkıntılar var.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

ipek

analog osilaskoplarda persistans yani çizilmiş grafiğin fosfor tabakadaki kalma zamanı,digitalleri bilmiyorum analoglarda bir ayar falan bulunmamaktadır,ama skop satın alınırken parametrelerinde sweept yani tazeleme oranı (refresh Rate) ve Ambient Persistance delay diye yazar ,misal scop 100mhz 4 kanaldır fiyatıda 8000 Usd  idir aynı olanaklarda persistansı daha uzun model 12000 Usd'dir herşey aynıdır sadece CRT tüp değişmiştir,bende merak ediyorum bakalım digitallere ne cevap gelecek...

HexfeT

Hadi

Alıntı yapılan: M_B - 29 Ağustos 2016, 12:59:20
Merhaba;
analog skopta deneme şansınız var mı ?
Digital scoplarda XY de sıkıntılar var.

hocam kendisi zaten digital de yapmiş.

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2016, 15:07:14

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Ağustos 2016, 14:03:26
Kullanma kılavuzunda Display menüsü altında "Persist" olarak görünüyor.

http://www.owon.com.hk/probook/SDS_Series_USER_MANUAL.pdf

hocam eğer bu ise pasif durumda, mudahile edemıyorum.

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2016, 15:11:18

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için de hepinize ayrıca teşekkürler.

HexfeT

"Turn the M knob to set the persistence time" demiş. H2 butonuna basıp sonra süre ayarı için sonsuz potu çevirmek gerekiyor sanırım.

Hadi

Alıntı yapılan: HexfeT - 29 Ağustos 2016, 15:52:32
"Turn the M knob to set the persistence time" demiş. H2 butonuna basıp sonra süre ayarı için sonsuz potu çevirmek gerekiyor sanırım.

XY modu kapaliylen oluyor ama xy modunda ise foto da da gorduğunuz gibi pasif durumda.

sizin oskopda oluyor mu ki?