kaporta dolu tamiri için güçlü elektromıknatıs fikri

Başlatan tekosis, 30 Ağustos 2016, 02:14:08

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. iki gün önce burada çok ciddi bir dolu yağışı oldu ve arabamın kaput,tavan,bagaj hatta yan taraflarda bile sayısız dolu darbesi oluştu. bu gün bir arkadaşım da kendi arabası için sormuş boyasız göçük düzeltme için 2500tl fiyat vermişler. nasıl olsa olan oldu diyorum ve tamir ettirme durumunda kalmadan önce kendim denemek istiyorum. bunun için şu şekilde bir cihaz yapmak istiyorum;

* elektro mıknatıs çay bardağı ebatlarında olmalı ki küçük dolu çukurlarını merkezleyip düzeltebilmeli.
* göçükleri çekebilecek kadar güçlü olmalı ama enerji kesildiğinde manyetikliğini çabuk yitirmeli.
* butona bastığımda küçük darbeler halinde mıknatisiyet kazanabilmeli.

bu iş için nasıl materyaller ve nasıl bir sarım şekli tercih edilebilir?

arabamın hali bunlardan çok farklı değil.

https://www.google.com.tr/search?q=ara%C3%A7+dolu+hasar%C4%B1&espv=2&biw=1280&bih=615&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiv47T93efOAhWrJcAKHTkjB2MQ_AUIBigB#tbm=isch&q=dolu+hasar%C4%B1&imgrc=kBzvxaDxt_5p1M%3A
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

Hocam gecmis olsun.
Arabaniz eski haline donemez ne yapilirsa yapilsin. Once bunu kabul edin ki sonra hayal kirikligi yasamayin.
Elektromiknatisa gelince bu sekilde duz bir yuzey elde etmeniz cok zor. En saglami kaynakla yapilan duzeltme. Silikonlu sistem de cok performans vermiyor.

t2

Once duzeltme hizmeti alarak sonra gerekirse Tavan sacını komple degistirmek mumkun. Fakat bence yeterli düzeltme olur.

http://www.otodolutamiri.com/index.php?sayfa=1

engerex

Mıknatıs kontrol çok edilebilir olmaz. Vakumlu daha iş görür.

muhittin_kaplan

mıknatıs yeterli olmaz. silikon yapıştırma+çekirme yada kaynak+çektirme.
ama ben olsam oynamazdım.

t2

elektro mıknatıs olsa, çekme kabiliyetini istediğimiz gibi ayarlasak niçin yeterli olmaz?

Maxim

o işi yapan insanlar var, hemde mükemmel oluyor
silikon yapıştırıcıyla çekerek yapanlar veya kendine has birsürü alet edevat kullanarak yapanlar var
ben gördüm izledim, en ufak belirti kalmıyor "araba aynen eski haline dönüyor" moralinizi bozmayın.
2500 tl fiyat verenlerde oldukça yüksekten uçmuş.
youtubede Paintless Dent Repair diye aratın

aslında deminden beri arıyorum, bir fuarda çekilmiş olan tanıtım videosu vardı
mantık sizin bahsettiğiniz tarz elektromıknatıs altyapısı gibi birşeydi onu bulamıyorum
o da var yani ama ülkemizde yoktur o başka.

buldum sanırım
https://www.youtube.com/watch?v=1cP6StA5VYg

z

Komşum kaporta tamircisi idi ve kocaman elektrikli çektirmesi vardı. Uğraştığınıza değmez o elektromıknatısın çekirdeğinin torna freze işlemini makineniz yoksa  yapamazsınız yaptırmaya kalkarsanız astarı yüzünden pahalıya gelir.

Bir saça küresel bir vuruntu yapın. Daha sonra o vuruntuyu baskı uygulayarak düzeltin ve bu esnada ne kadar kg kuvvet uyguladığınızı ölçün.

İşte ölçtüğünüz bu kuvvet elektromıknatısın çekme kuvveti olacak. Az uz bir rakam çıkmayacaktır. (Muhtemelen yüzlerce kg değer çıkacaktır)

Zaten komşum elektromıknatısla kaportayı yakalayıp ardından elektomıknatısın mekanik çekicini el gücü ile kendine doğru vurdurup kaportayı kas gücü ile çekerdi. Burada elektromıknatısın yaptığı işlem sadece saç gibi elle tutulamayan düzlemsel yüzeyleri tutabilmek için. Asılma işlemini gene sen yapıyorsun. Cihazın güç kaynağı trafolu çanta kaynak makinesinden daha büyüktü.

Fakat çektirme (çekiçleme) işleminin de elektromıknatısla yapıldığı bir teknik varmış. Fakat o cihazı hiç görmedim.

mesaj birleştirme:: 30 Ağustos 2016, 14:25:27

Alıntı YapFakat çektirme (çekiçleme) işleminin de elektromıknatısla yapıldığı bir teknik varmış. Fakat o cihazı hiç görmedim.

Bir arkadaşım 20 yıl kadar önce Maxim'in verdiği videodaki makineyi yapmamı önermişti.

Makine hakkında kimsenin bilgisi yoktu sadece tarif ediyorlardı. Demek bu makine imiş. Eğer yaparsan çok para kazanırsın denmişti.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

Gecmis olsun araciniz yapılır çünkü yaptiran arkadaslar var sanayide bu isi yapan yerler var 1500 tl civarı 1000 kadar çokugu duzeltiyor pdr diye arayınız

tekosis

evet pdr konusunda bir süredir araştırma yapıyorum aslında @Maxim hocamın gösterdiği videoyu da gördüm ve o aletten esinlendim :) nasıl olsa olan oldu yaptırmadan önce deneme yapayım diyorum. önce sanayiden hurda bir panel temin edip denemeleri yaparım diye düşünüyorum. akü var, kaporta var, bobin de var bi deneme yaparım artık. araba hyundai olunca sacın çok sorun çıkartacağını sanmıyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Okan AKÇA

Üzülmek istemiyorsaniz yaptırın  sadece düzeltmek yetmiyor  dalgalanmayida düzeltmeniz gerekir.

sadogan

tekosis

2004 model admire hocam kaskosu kendinden pahalı :) aslında arabayı bu şekilde yaptırmaya çalışmaktansa biner böyle satarım daha iyi. hiç olmazsa boyasız derler.

z

International Patent Pending:Pending No. PCT/EP2015/052787   US Patent Pending: Pending No. 14/455,562   China Patent Pending: Pending No. CN204769983U

Çakal çinlilere de bakın hele. Çin'de de patent varmış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com