Karttan karta bağlantı çeşitleri?

Başlatan Cemre., 06 Eylül 2016, 21:24:11

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 07 Eylül 2016, 20:05:09
Bu konnektöre sahip pek çok cihazımızda bir süre sonra temas problemleri oluyordu. Gerçi bizim makinelerimiz biraz sarsıntılı çalışıyorlardı (teleks vs) . Temas probleminde sarsıntı konnektör metallerini bir süre sonra eğiyor olabilir.

Ben hiç sevemedim bu konnektörleri.
Sarsıntı olmayacak hocam. PC'leri düşününce uzun yıllar sorunsuz kullanılır gibi geliyor. Haksız mıyım? Surface Finish işlemi gold plated seçilecek sanırım bu durumda?

muhittin_kaplan

edge konnektor diye geçiyormuş adı. Ama bulamadım, sormak lazım, mail ile felan.

mesaj birleştirme:: 07 Eylül 2016, 20:14:41

Alıntı yapılan: z - 07 Eylül 2016, 20:05:09
Bu konnektöre sahip pek çok cihazımızda bir süre sonra temas problemleri oluyordu. Gerçi bizim makinelerimiz biraz sarsıntılı çalışıyorlardı (teleks vs) . Temas probleminde sarsıntı konnektör metallerini bir süre sonra eğiyor olabilir.

Ben hiç sevemedim bu konnektörleri.

Bizim Cihazların Önünde Sarı Çizgi Vardı, Ofise Giderken Çok Yaklaşmamak için, yada Bilmeyenlere Psikolojik Bariyer İçin Kullanırdık. :), Yaklaştığımızda Gerilim Oynardı :)

Cemre.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 07 Eylül 2016, 20:13:02
edge konnektor diye geçiyormuş adı. Ama bulamadım, sormak lazım, mail ile felan.

mesaj birleştirme:: 07 Eylül 2016, 20:14:41

Bizim Cihazların Önünde Sarı Çizgi Vardı, Ofise Giderken Çok Yaklaşmamak için, yada Bilmeyenlere Psikolojik Bariyer İçin Kullanırdık. :), Yaklaştığımızda Gerilim Oynardı :)

Ne cihazı hocam bu bu kadar hassas?

z

Alıntı yapılan: Cemre. - 07 Eylül 2016, 20:11:29
Sarsıntı olmayacak hocam. PC'leri düşününce uzun yıllar sorunsuz kullanılır gibi geliyor. Haksız mıyım? Surface Finish işlemi gold plated seçilecek sanırım bu durumda?

Çok sık sök tak yapmayacaksan olabilir ama şimdi hatırladım eskiden bilgasayar terminallerimiz vardı. Onlarda da bu konnektörlerden olurdu bir kaç yıl sonra sorunlar başlardı. Onlarda tek sarsıntı kaynağı masadaki klavyede yapılan parmak vuruşlarıydı.

Çok kontak temizleme spreyi tüketirdik.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 07 Eylül 2016, 20:31:17
Çok sık sök tak yapmayacaksan olabilir ama şimdi hatırladım eskiden bilgasayar terminallerimiz vardı. Onlarda da bu konnektörlerden olurdu bir kaç yıl sonra sorunlar başlardı. Onlarda tek sarsıntı kaynağı masadaki klavyede yapılan parmak vuruşlarıydı.

Çok kontak temizleme spreyi tüketirdik.

İllede sıkıntı olacak diyorsun. Sök tak yok kapalı kutu. Ama yinede yer kaplayacak. Aklımda dişi erkek pin header kullanmak var. Yerleşimini düzgün yapabilirsem sorunsuz kullanırım.

z

Ben edge konnektör yerine çift sıra pin headeri tercih ederdim. 2x10 mesela.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 07 Eylül 2016, 20:41:43
Ben edge konnektör yerine çift sıra pin headeri tercih ederdim. 2x10 mesela.

Çiftsıra tercih etmenizin sebebi karta sağlam tutunması için mi hocam? Kutuda her iki kartın da tam oturacağı oluklar var. 1.6mm genişliğinde. Tek sıra olması daha çok işime gelirdi.

z

Çift sıra konnektor çok sağlam tutunuyor ve karşıdaki konnektöre geçtiğinde  iki kart aynı düzlemde oluyor. Buna karşılık tek sıra konnektörlü bağlantıda karşılıklı iki kartı tutup  esnetebiliyorsunuz.