Nixie Saat/Gösterge Yapıyoruz

Başlatan FxDev, 13 Ekim 2016, 19:12:30

mehmet

Zener ölçü aleti yapmak için bunlardan birini
kullanmıştım. Tabii biraz değişiklikle.
https://goo.gl/NUErF2
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

FxDev

Gayet güzel görünüyor hepsi.

Anahtarlama elemanımızı buldum. BSS131 şu an küçük ve ideal gözüküyor ayrıca mosfet, NPN değil. Boost için de kullanabilir miyiz bir araştıralım.

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2016, 12:03:29

Arkadaşlar STM8'li ve tekli blok şema aşağıda. Bu devrede ayarlar butonlarla ya da bluetooth üzerinden olsun istedim. Gerilim yükseltme işi için bu işlemciyi kullanmak istemedim. 8k hafıza yeter yetmez kasmayalım şimdi. Gerilim ayarlama bölümüne STM32 ve 6lıda girmeyi planlıyorum.

Devre şemasını çizmeye başlarım bu haftasonu, Nixiler elime geçincede finalize eder yürürüz...

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2016, 13:00:55

Bebekler geldi, PCB çalışmaları başlasın!

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

muuzoo

@FxDev hocam nixie'leri tedarik ettiğiniz satıcı adresini ve malzemeleri tedarik ettiğiniz adresleri de ilk mesajınıza eklerseniz, başlayacak arkadaşlar için de yol gösterici olur. Bu arada bunlar amazon üzerinden aldığınız nixie'ler mi? Hangi satıcıdan almıştınız?
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

FxDev

Bunları Türkiye'de bir arkadaştan aldım.
Amazondakiler elime ulaşsın oranın da linkini veririm; sonra ürün gelmez satışıyla sorun yaşanır arada kalmak istemem.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

MC_Skywalker

o nixiecikler gelmiş benimkiler daha yolda :) aynı gün sipariş vermiştim. TLP627-4 lerin gelmesi uzun sürecek

Amazon'dan alacaklar için https://www.amazon.com/gp/product/B01IT4M9WU/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Voltajcı

Alıntı yapılan: bocek - 13 Ekim 2016, 22:17:26
- Sizin seçtiğiniz IN-1 ve IN-12 tipleri yatay görünümlü olanlar. Benim dikey görünümlü olanlar daha çok hoşuma gidiyor.
IN-14 ve IN-16 gibi. Fiyatları da aynı aşağı-yukarı. IN-18 en güzeli ama tanesi 40$'dan başlıyor.
Büyüklük konusunda resimler ve isimler yanıltıcı olabiliyor. Bazı modellerin yazı büyüklükleri aşağıdaki gibidir.

IN-1   Karakter yüksekliği: 16mm
IN-12 Karakter yüksekliği: 18mm
IN-14 Karakter yüksekliği: 18mm
IN-16 Karakter Yüksekliği: 13mm

- Saat ayarı için GPS modül bağlayanlar bile var.
- Besleme konusunda MAX1771, NE555 veya MC34063 (en çok) kullanılıyor. PID'li bir düzeneğe gerek var mı bilmiyorum.
- Görsel tasarım işin en can alıcı ve zor tarafı bence.
- Dikey rakamlı bir tip seçip alttan da RGB led bağlayıp değişik efektler verilirse güzel olur.

ucuz olsa sipariş verecektim hemen .. 40$ da bayağı pahalı. Tek digit için mi ?

MC_Skywalker

Benim verdiğim linkteki 6 tane için fiyat. Ama şuan için unavailable

Voltajcı

bocek

Alıntı yapılan: Voltajcı - 14 Ekim 2016, 16:49:18
ucuz olsa sipariş verecektim hemen .. 40$ da bayağı pahalı. Tek digit için mi ?
Evet tek digit için. Z566 var yine büyük ve daha güzel. Kırmızı camlı. Onun da 40-50$ teki.
O kadar para verilmez de IN-14'ler uygun saat için.

mesaj birleştirme:: 14 Ekim 2016, 17:14:04

Alıntı yapılan: Voltajcı - 14 Ekim 2016, 17:13:02
http://www.ebay.com/itm/Nixie-tube-clock-kit-for-IN-14-GPS-DST-battery-backup-PCB-and-controller-only-/201643930230

6 adet 24$+ 3$ shipping cost var ama sadece paypal dan ödeme yapılıyor sanırım.
hocam o sadece bordu satıyor nixie'ler dahil değil.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Bugün bit pazarını biraz dolaştım (X-Fi'ye selam olsun) iki adet tasarım kutusu ortaya çıktı bile. Özellikle eski tip radyolu olanın arkada 4 adet pil yuvası da hazır AA pil 6V eder dolayısı ile pille de çalıştırılabilir.

Dip Not: Radyonun devresinde 12F615 çıktı iyi mi :D

OM

Ebay de herşeye paypal istiyor. Adamlar utanmasa paypal bilgileriyle siteye alacaklar. Bir yolu varmıdır alışverişin sadece Paypal isteyen ürünlerde?Ürün güzel almak istesek paypalsız pek mümkün değil gibi gözüküyor.

mehmet

Bunun yüzünde Aliexpres' geçtim. Orada
da Alipay var.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

emrah

fxdev hocam tek dijt ile saat nasıl olacak ? devre şeması ve pcb şemasını beklemekteyiz ...

FxDev

Nasıl mı olacak çok basit.

Atıyorum 2-3 saniye boşluklarla sırayla 1->2->3->4 yanacak sonra yine 2-3 saniye bekleyecek. 12:34 saatini göstermiş olduk. Bunun yanında iki tane de led var uyarı için hem saatin çalıştığını göstermek hem de tarih ve sıcaklık göstermek için. Nixie'ler değerli her yere savuramayız.

Bir kaç hafta sonra 6-12 adet arası Nixiler gelecek onlar için de bildiğiniz saat yapılacak ama onlara biraz vakit var. Devre şeması hazır ayrıca; pinlerin yeri değişebilir çizime göre ama son durum aşağıda. Ayrıca şema ve PCB'yi açık vermeyeceğim; gerber dosyalarını açık sunacağım; o tür beklentisi olan varsa haberi olsun.

mehmet

O ledlerin yerine neon lamba kullanılsa olmaz mı?
Hazır HV varken...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.