Toroid trafo sekonder sarımı hakkında

Başlatan HexfeT, 15 Ekim 2016, 21:19:29

HexfeT

İzole iki kanal güç kaynağı ihtiyacım için 600VA toroid trafo sardırmam gerekiyor. Güç kaynağımın her iki kanalı da gerektiğinde trafonun toplam gücünü kullanabilecek yapıda. Trafo gücünün iki sargıya bölünmesini istemiyorum, her iki sargısının da gerektiğinde toplam gücü verebilmesini istiyorum. Yani A sargısı kullanım dışıysa B sargısından tüm gücü sıkıntısız çekebilmeliyim. Bu sargıların fiziksel hacminin kabaca iki katı olması demek. Standart EI trafolar için bunu yapmak mümkün görünmüyor, karkasa sığmayacaktır. Bana toroid trafoda sıkıntı olmaz gibi geliyor. Fikri olan var mı?

z

EI'da neden mümkün olmasın? En kötü ihtimalle daha büyük çekirdeğe sarılır.

EI da olsa torid de olsa sekonder sargılarının birlikte aynı anda sarılması gerekiyor sadece.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HexfeT

EI trafolara baktığımda genellikle sargı alanının zaten dolu olduğunu gördüğüm için öyle düşündüm.

Alıntı yapılan: z - 15 Ekim 2016, 22:17:46

EI da olsa torid de olsa sekonder sargılarının birlikte aynı anda sarılması gerekiyor sadece.

Bu detayı trafocuya söylemeye gerek olmaması lazım ama işi sağlama almakta fayda var.

mozkan87

Alıntı yapılan: HexfeT - 15 Ekim 2016, 22:26:59
EI trafolara baktığımda genellikle sargı alanının zaten dolu olduğunu gördüğüm için öyle düşündüm.

Bu detayı trafocuya söylemeye gerek olmaması lazım ama işi sağlama almakta fayda var.

Eğer belirtmezseniz üst üste sarabilirler kolay olsun diye.