LEM sensörü ile akım ve gerilim okumak

Başlatan zugzwang, 18 Ekim 2016, 21:19:05

zugzwang

Merhaba,
Ben öğrenciyim ve bir projemde kullanmak üzere lem sensörü ile akım, gerilim ve sıfır geçişlerini okuyup faz farkı hesabı yaparak gücü hesaplayabileceğim bir devre tasarlamak istiyorum. Ancak kafamda lem sensörünün kullanımı ve bu güç ölçüm kartını nasıl tasarlayabileceğim konusunda pek bir şey canlanmıyor.
O yüzden böyle genel bir soru sorduğum için lütfen kusuruma bakmayın.
Nasıl bir yol izlemeliyim?
Tavsiye edebileceğiniz her türlü kaynak ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

HeCToR

LEM sensörleri çok pahalı onun yerine neden ACS712 serisinden bir sensor kullanmayı tercih etmiyorsun.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

kantirici

LEM sensörler hassastır ve pahalıdırlar. Gerilim sensörü girişindeki gerilimi çıkışına genliğini düşürerek verir. Tabi bu durumda elinizde yine bir sinüs sinyali olacaktır. Sıfır geçişi algılayıp tepe noktasında sinyali ölçebilirsiniz, opamp ile tepe değer sezici yapıp ölçebilirsiniz, yada adc ile sürekli örnekleyip RMS veya true RMS ölçüm de yapılabilir.

Akım sensörleri ise çıkışında direk dc sinyal üretirler. Dönüşün oranı ve çıkışına bağladığınız direnç ile basit bir bağlantı ile akım hesabı yaparsınız.

Alternatif olarak akım için ACS712 , gerilim içinde bir trafo kullanabilirsiniz.

FxDev

LEM ve benzeri hall sensörlerde hata payları %1 ve altlarına düştüğünde pahalılık başlar. Close loop open loop diye de iki sınıfı vardır. Uygulamaya göre hangisini kullanacağın değişir. Hall akım ölçme işinde LEM liderdir. Diğer muadillerden uzak durmanızı öneririm. LEM'in son dönemde çıkardığı CKSR serisini ise çok beğeniyorum; özellikle offset kaydırılması harika sonuç veriyor.

Fakat sana farklı bir önerim olacak.

Madem öğrencisin ve şebekeyle çalışacaksın senin için çıkar yol akım trafosu olacaktır. Bütün sayaçların içerisinde bu kullanılıyor hem ucuz hem daha stabil ve lineer. Akım trafosunu 1000:1 sarıp oluşturduğun akımı bir dirence vererekten fazla enerji çekmeden gerilime dönüştürün okuyabilirsin ve yine izole olursun.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

zugzwang

@CORTEX
şebeke ile uğraşmayı düşünüyorum ve niyetim biraz daha genel amaçlı bir devre tasarlayabilmek. açıkcası daha önceden lem sensörlü "hazır" bir devre ile çalışıp memnun kaldığım için benzer bir şeyi yapmayı düşündüğümde aklıma ilk gelen o oldu. ben de direk onu yazarak burada böyle kıyaslayıcı yorumlar alabilmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi bekliyordum. öyle de oldu. tavsiyeniz için teşekkür ederim.

@kantirici
beni çok iyi anladığınızı düşünüyorum hocam çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi adc ile sürekli örnekleyip true rms hesabından ilerlemeyi düşünüyorum. bahsettiklerinizle ilgili-benzer çalışmalar veya böyle uygulamalar bulabileceğim yerler önerebilir misiniz?

@FxDev
aynen öyle. önerinizi dikkate alacağım. bu konuda biraz daha araştırma yapıp örnek çalışmalar bulmaya çalışacağım. eğer sizin de tavsiye edebileceğiniz kaynaklar varsa çok memnun olurum.