EMI filtresi donanımsal mı yazılımsal mı yapılmalı ?

Başlatan seyityildirim, 30 Ekim 2016, 20:02:27

seyityildirim

Başlıkta belirttiğim gibi EMI filtresinin donanımsal ve yazılımsal olarak yapılmasının birbirine göre avantajları/dezavantajları nelerdir?

Hangisini nerede tercih ederiz?

PROTECH_

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

HexfeT

Kastedilen, açılımı "ElectroMagnetic Interference" olan EMI mı?

seyityildirim

Alıntı yapılan: HexfeT - 30 Ekim 2016, 22:22:30
Kastedilen, açılımı "ElectroMagnetic Interference" olan EMI mı?

evet.

Alıntı yapılan: PROTECH_ - 30 Ekim 2016, 21:44:57
Normalde donanimsal yazilimsal emi nasil oluyor ?

devrenin şebekedeki gürültüden yalıtılması olarak biliyorum. Bu da digital filtre ile yapılamaz mı?

FxDev

@seyityildirim: EMI ya da EMC olarak geçer bunlar devrenizin çevreye yaydığı gürültü ile ilgilidir. Yazılımsal EMI diye bir şey yoktur. EMI filtresi sadece donanımsal yapılır, fiziksel olgularla ilgilidir.

Devreye dışarıdan gönderilen radyo sinyalleri ile de EMC kontrolü yapılır yalnız bu genelde ölçümler şaşıyor mu, devredeki power supply ölüyor mu, yazılım kitleniyor mu vs. içindir. Bunun da önlemi yine donanımla olur. Dışarıdan gelen radyo dalgasına nasıl bir yazılım yazacaksanız da devrenizdeki power supply sapıtmayacak.

Ege Üniversitesi'nde okuduğunu görüyorum. Bölüm hocaları ile bire bir aktif çalışıyoruz bu konuda sana ilgili bilgileri verecekler. Mutlu ve Özkan hoca ilgili konularda bilgi alabilirsin. Bölümde EMT dersleri saçma sapan işlendiği için bu konularda yanılgıya düşmen gayet doğal.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HexfeT

Ben daha çok şebekenin devredeki gürültüden yalıtılması olarak biliyorum ve yazılımsal EMI filtreleme diye birşey duymadım hiç.

skara1214

hocam emi dediğiniz adc deki gürültüyse digital olarak mudahale edilebilir ama besleme voltajını dijital olarak nasıl düzelteceksiniz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

seyityildirim