Endüstriyel Servo Motor

Başlatan yldzelektronik, 01 Kasım 2016, 17:31:00

yldzelektronik

Merhaba,

Endüstriyel servo motorlar ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum.

Servo dediğimiz şey bir kontrol tekniği. Fakat bu servo motor dedikleri motorlarda kullanılan motorların türleri ne oluyor?

DC fırçasız motor mu, senkron motor mu, asenkron motor mu, normal dc motor mu?

Örneğin ecma-c20807gs model nolu servo motoru düşünelim.Bu motor ac mi dc mi senkron mu asenkron mu?Nedir tam olarak?

Bir de internetteki kaynakların bir çoğu diyorki;

Bir markaya ait aldığınız motoru farklı bir motor sürücü ile süremezsiniz.Neden?

Atıyorum delta servo aldım, gidip panasonic sürücü ile süremeyecek miyim?

Yada basit pozisyon kontrolü yapmak istiyorum.Kendi sürücümü yapamaz mıym?

Ekleme: Elektrik makinaları ile ilgili detaylı bilgi sahibi değilim.Araştırıyorum. O yüzden kaynak önerebilirseniz de güzel olur.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

MC_Skywalker

önceki açlıştığım yerde bakımını yaptığım makina da Hem DC hemde AC servo vardı. AC servolar kapalı yapılmıştı içi hakkında bilgi yoktu üzerindeki etikette silinmişti DC olanlar ise Selema marka fıçalı DC motor, cam diskli encoder ve tako üçlüsünden oluşuyordu. Selema marka DC Servo için schneider sürücü kullanılıyor. Esas marka başka ama schneider satın almış firmayı.

Sitem 32bit Motorla CPU içeren CPU kartı (OS 9 adında işletim sistemi içeriyor)+ FPGA AC/DC servo kontrol kartları + AC/DC motor sürücüleri şeklindeydi

Melih1802

Servo Motor ve sürücüleri takım olarak satılır. Bunum sebebi Motor ve Sürücülerin tamamen birbirine özel ( bağlantı kablosu soketlemesi, Encoder tipi v.b ) yapılır.

Motor 3 Faz Asenkrondur tabii biraz daha yapısal özellikleri vardır. 3 Faz 220 volt verirsen döner, aynı Asenkronlar gibi.

Zoroaster

Servo motor demek servo uygulamasında kullanılan motor demektir. Herhangi bir motor tipi servo motor olarak olarak kullanılabilir, fakat bu elimize geçen ilk motoru servo motor olarak kullanabiliriz anlamına gelmez.

Biraz açayım;

Servo motor olarak fırçalı DC motor kullanılabilir. Alan sargılı fırçalı DC motor da kullanılabilir. Fırçasız motor da kullanılabilir. 2 fazlı AC motor da. Hatta 3 fazlı asenkron motor da.

Fakat;

Servo motor ani olarak nominal yükünün 2..3 katı kadar yükle yüklenmeye izin verebilmeli, mekanik hatta elektriksel ataleti küçük olmalıdır. İşte bu yüzden servo motor adıyla özel motorlar satılır.

Dolayısı ile cam sileceği motorunu servo motor uygulamasında kullanmak doğru seçim olmayabilir.

Sürücü ve motor eşleşmesine gelirsek.

Motor ve sürücü bir birine eşleştirilirse servo düzenek açısından iyi olur. Peki bu eşleşme nasıl yapılır?

Baba sürücülerin parametreleri arasında motorun endüktansı, direnci, kV, sıcaklıkla sargı direncindeki değişim, rotor ataleti  gibi parametreler bulunabilir. Özellikle step motor sürücülerde bazı algoritmalar açısından motor paramatreleri performanslı sürüş açısından çok önemlidir. Haliye sıradan bir servo motoru sıradan bir motor sürücü ile performanslı bir yapıya dönüştürmek pek mümkün olmaz.

Bazı motorlar çok çok özel  encoder barındırır. Daha doğrusu encoder akıllı bir birimdir ve sürücü ile konuşur. Zaten bu tip encoder bağlı motorları kendi sürücüsü haricinde kullanamazsınız.

Motor dönsün ve hızını ayarlayayım yeterli diyorsanız sorun yok.

Performanslı motor sürme ne demek diyebilirsiniz.

Fuarlarda falan görmüşsünüzdür motor miline  çekiç bağlanır. Motor çekiçi ileri geri hareket ettirip tam falamanlı lambaya vurup kıracakken motor zınk diye durur.  Bu esnada çekiç lambanın camına 0 uzaklıktadır. Düzenek o kadar iyi tune edilmiştir ki motor hedef pozisyona ulaştığında overshoot olmadan incecik camlı lambaya çekici vurmadan durur.

Yani basamak cevabı rampa cevabı istenen değerlere ayarlanıp sistemin gerçekten de bu cevaba uygun davrandığı motor uygulamaları yüksek performanslı motor sürüşünü gerektirir.

Seytan deliginden kacti.

yldzelektronik

Cevaplar için teşekkürler. @Zoroaster güzel açıklamışsın.

Peki, diğer sorumun cevabı nedir?
Alıntı yapılan: yldzelektronik - 01 Kasım 2016, 17:31:00
...
Örneğin ecma-c20807gs model nolu servo motoru düşünelim.Bu motor ac mi dc mi senkron mu asenkron mu?Nedir tam olarak?

...
Yada basit pozisyon kontrolü yapmak istiyorum.Kendi sürücümü yapamaz mıym?

Ekleme: Elektrik makinaları ile ilgili detaylı bilgi sahibi değilim.Araştırıyorum. O yüzden kaynak önerebilirseniz de güzel olur.

Kendime bir servo sürücü yapmak isteyeyim. Ancak komplike bir uygulama değil.Belirli aralıklarda hızını ayarlayabilmeyi ve belirli pozisyonlara geldiğinde durdurmayı falan istiyor olayım.Bu iş için de sürücü almak istemiyor olayım. O halde nasıl bir yol izlemek gerekir?

Elimde yukarıdaki motordan var.Kullanabilmeyi istiyorum.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

engerex

Femsan yerli serco motor ve sürücü üreticisi. İster kendi sürücülerini kullanıyorsunuz ister farklı 2 markanın sürücülerini. Böyle bir seçme durumunuz olabiliyor.
Aslında tam @z nin konusu. Youtube safyasına bakarsanız bir kaç videosu var.

mert3162

Alıntı yapılan: engerex - 02 Kasım 2016, 12:10:16
Femsan yerli serco motor ve sürücü üreticisi. İster kendi sürücülerini kullanıyorsunuz ister farklı 2 markanın sürücülerini. Böyle bir seçme durumunuz olabiliyor.
Aslında tam @z nin konusu. Youtube safyasına bakarsanız bir kaç videosu var.
@Zoroaster in kim olduğunu düşünüyorsun tamda @z nin forumu terk eylediği zamanlarda :) (Hocam iyiki geldin)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

engerex

muhendisbey

Servoları ben ikiye ayırıyorum. Besleme tipine göre ve sürücüsüne göre.
Besleme mevzusundan bahsedilmiş. Bir de sürücüsüne göre dummy (aptal) sürücü yada smart (akıllı) sürücü olmasına göre.

Dummy sürücü aynı step motor sürücüsü gibi pals, direction ve enable siyallerini kullanır. Servo üzerinde aynı invertör kontrol sistemi gibi bir yapısı olur. Ancak servo çok daha hassas olduğu için palsler oldukça hızlı olması gerekir, sinyal bozulmasından dolayı kaçırmalar meydana gelebilir. Ekonomik olarak bulunabilir de.

Smart sürücüde ise sürücünün bir arayüz programı olur, bilgisayardan programlarsınız. Bu arayüzde kod yazarsınız, yazdığınız koda göre watchdog, tork, rampalar, açılar, hız gibi kavramlar kontrol edilir. Haberleşme protokolü (CAN, Modbus, profibus, ethercat, ethernet... üreticiden üreticiye değişir) ile pals değil veri gönderirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Akıllı sürücü olarak tabir ettiğin cihaz, Motor sürücü + Servo controller + Motion controller. O ayrı bir şey.

Motor Sürücü, motorun dönmesi için gerekli akımları/komutasyon noktalarını ayarlar.

Servo Controller,  motor sürücüye komuta ederek motorun gerçekten de istenen referans değere (hıza/pozisyona/torka) ulaşmasını sağlar.

Motion Controller, "servo controller"a yolu tarif eder. (şöyle hızlan suraya git vs gibi)
Seytan deliginden kacti.

yldzelektronik

Selamlar.

Servo motor seçimi yapmam gerekiyor.Aşağıdaki linkte kullanmak istediğim platforma ait ölçüler mevcut.Özellikle tercihi rotary encoderli  bldc servo motor olmasından yana.

Türkiye içinde bulabileceğim bir motor önerisine ihtiyacım var.Ayrıca bu hesalamanın nasıl yapıldığını da öğrenmek istiyorum.

Yardımcı olabilir misiniz?
http://s2.dosya.tc/server3/anywuj/Model_Olculeri__1_.pdf.html

Melih1802