555 ile inventer hk

Başlatan yolcu27, 01 Kasım 2016, 19:55:08

yolcu27

Alıntı yapılan: mistek - 04 Kasım 2016, 13:52:32
Orta uçlu trafoyu nerden alıyorsunuz? 2-3 tane almak istiyorum. Özel sardırmadan hazır olanı var mıdır?

internette trafo satan yerler olacak temin edebilirsiniz. ben yerel malzemeciden alacağım .

asma

Alıntı yapılan: serkan_48 - 04 Kasım 2016, 08:51:11
Merhabalar sayın @asma

Buradan da selamlarımı ileteyim sizi burada görmek güzel.

Bir sorum olacak. Bende daha önce aşağıda şemasını göreceğiniz inverterden yaptım. Çalıştırdım ve bir süre kullandım. Merak ettiğim konu mesajınızda belirttiğiniz neden 2x9 volt trafo kullanıyoruz? Devrenin besleme voltajı akü ve 12 volt ise sarımlarımız neden 12 volt olmuyor. Ben aşağıdaki projede 12 volt kullandım ve çıkıştan 240 volt civarında çıkış aldım. Yük altında bu gelirim 210 lara düşüyordu. Güç 250 watt idi.

Saygılarımla.

Merhaba Serkan
Konudaki örnek devrelerin ortak özellikleri , geribeslemesiz ve on/off oranı %50 civarında olmalarıdır.
Sac trafoyu orta uçlu kullanıp push-pull sürdüğümüzde her bir sargıya uyguladığımız gerilim (her biri bir alternansı oluşturur) trafo dönüştürme oranı kadar çıkışta oluşur. Yani 220/2x12 trafoyu 12V ile sürmek gerekir.
Fakat gerek yükteki değişim (regülasyon olmaması) gerekse sinyal şeklinin kare dalga oluşu (%50 demiştik) sorun oluşturur.
pwm ile 2F (istediğimiz frekansın iki katı) frekansında %66 ON olan sinyal oluşturup tek sargıya uygularız ,  ikinci sinyali (tersini değil) diğer sargıya uygularız. Frekans F olur , Her alternansın duty oranı %50 ye yakın olur. çıkış dalga şekli basamak şeklinde yükselir ve alçalır. Yükümüz trafo sargısı olduğu için kare dalgadaki iniş ve çıkışlar eğrilir. Sinüs nedir bilmesek benziyor deriz.  ;D
Bütün bunları yaparken sargıya verdiğimiz akımı düşürdük ve artık uygulanan efektif değer 12V olmayacaktır. Sargıyı 9V seçtiğimizde daha az sürerek çıkışı 220V yapabildiğimiz için geri besleme ile boşta veya tam yükte aynı değeri elde etme  şansımız olur.
2x12 lik sargıyla geribeslemeli devre yaparsan akü ile (max. 14,4Vdc) başarılı olmak mümkün. Sabit 12Vdc ile tam yüke ulaşmadan çıkışta düşme yaşanıyor.
Sardırma imkanın varsa 2x10Vac sargı tercih sebebi olabilir. (bir ara hesaplamıştım , şimdi hatırlamıyorum. Aklımda kalan değer 9,6V idi)

Kolay gelsin.