555 ile inventer hk

Başlatan yolcu27, 01 Kasım 2016, 19:55:08

yolcu27

arkadaşlar basit bir inventer yapmak istiyorum. 555 ile yapılan şemaları gördüm fakat daha önce bu şekilde bilgim olmadığı için sizlere danışmak istedim şemayı ekliyorum. bu devre sizce nasıl kullanım amaçlı değil elimdeki malzemeler ile bakıyorum neler yapılabilir diye:) 

1. resim
burada kullanılan pot ve 100k yerine toplam 120 k bağlamayı düşünüyorum. bir kaç şemada bu şekilde gördüm.

trafo orta ucu buradada sanırım 12v ye bağlanacak

2. resim

burada iki adet npn kullanılmış. irfz44n var elimde sizce 540n yerine kullanabilir miyim?

sizce hangi şemayı çizmeliyim?

sinus

IRFZ44 kullanman problem olmaz.

Geri beslemeli uygulamalar için SG3524, 3525, TL494 gibi entegrelerle çalışabilirsin.

yolcu27

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 01 Kasım 2016, 20:16:44
IRFZ44 kullanman problem olmaz.

Geri beslemeli uygulamalar için SG3524, 3525, TL494 gibi entegrelerle çalışabilirsin.

peki alttaki devrede bc549 ile sürülen irf540n pnp şeklinde kullanma amacıylamı bu şekilde sürülmüş?

iki devrenin başka bir farkı yok gibi görünüyor. 

alttaki devreyi irfz44n ile yapacağımda merak ettigim bu soruydu

serkan_48

Dostum 555 li devreler evet basit ancak tavsiye etmem. Bence aşağıdaki gibi bir devre uygulamanızı daha mantıklı buluyorum. Daha önce bu devreyi yaptım. Geri beslemesi olmadığı için şema basit ancak yük bağladıkça çıkış voltajı bu ve benzeri devrelerde aşırı yüklenirseniz çıkış voltajı düşecektir.

Birde yaptığım devrelerde trafoda ufak bir zırıltı oluyor bunuda çıkışa bir adet 100 nf 400 volt kondansatör ile seri 100 ohm 1 watt direnç ile ses baya azalıyor.

Bence bu devrede daha basit ve yapımı kolaydır. Güç transistörünü trafo gücüne göre azaltabilir dahada sadeleştirebilirsiniz. Tavsiye ederim. Geri beslemeli yapmak isterseniz o konudada yardımcı olurum.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

yolcu27

Alıntı yapılan: serkan_48 - 01 Kasım 2016, 23:54:25
Dostum 555 li devreler evet basit ancak tavsiye etmem. Bence aşağıdaki gibi bir devre uygulamanızı daha mantıklı buluyorum. Daha önce bu devreyi yaptım. Geri beslemesi olmadığı için şema basit ancak yük bağladıkça çıkış voltajı bu ve benzeri devrelerde aşırı yüklenirseniz çıkış voltajı düşecektir.

Birde yaptığım devrelerde trafoda ufak bir zırıltı oluyor bunuda çıkışa bir adet 100 nf 400 volt kondansatör ile seri 100 ohm 1 watt direnç ile ses baya azalıyor.

Bence bu devrede daha basit ve yapımı kolaydır. Güç transistörünü trafo gücüne göre azaltabilir dahada sadeleştirebilirsiniz. Tavsiye ederim. Geri beslemeli yapmak isterseniz o konudada yardımcı olurum.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam verdiginiz sema ile 555 ile yapılan sema arasında fark yok zaten biildigim kadarıyla. cd4047 ile de aynı frekansı oluşturuyorsun yada benim bilmedigim bir şey mi var acaba?  geri beslemeli düşünmüyorum dedigim gibi merakımdan yapmak istiyorum. elimde npn olarak irfz44 var entegre olarak 555 var. bir kac direnc birkac kondanstatör ile bir yapayım diyorum. calıstıgını gorunce belki daha sonra daha güzel birşeyler yapabiliirm. Gaza geliyorum çünkü hep :D

serkan_48

Elinizde mosfet varsa var olan malzemeleri degerlendirmek icin kurup yapabilirsiniz. dediginiz gibi ana mantik ayni. aslinda ben geri beslemeli sg3525 ile yapilan devreye yonlendirmek istemistim ama eldeki malzemeleri degerlendirmek adina ve deneyim kazanmak icin bu devre ile baslayabilirsiniz.

dhan000

mosfetli devrede 555 çıkışı 12 volt beslemede yaklaşık 5 volttur buna göre irfz 44 rahat sürülebilecekmi bakınız... bana kalsa üstteki mosfetide pnp tipi bir transistörle alttaki gibi sürerdim.

yolcu27

bu şekilde bir çizim yaptım. irfz44 ve irf9540 ile yaptım.

buradaki degelerler ile bir sorun olur mu bilmiyorum fakat. yani 100 R ile sürülmesi mosfetlerin sorun oluşturur mu?

yolcu27

isiste devreyi kurup simule etmek istiyorum fakat transformatör ayarlarını yapamadım.. sanırm trafo ayarlanması gerekiyor . malzeme yi buldum fakat ayarlarını yapmayı beceremedim.

asma

Merhaba
Şemaya sadık kalmadan ulaşacağız hedef ne olacak. Fikriniz var mı?
Orta uçlu trafo yok , mosfetleri nasıl iletime ve kesime götüreceksin. Her alternansta sargılardan ne yönde akım geçecek.
Bu şekilde olmaz.
Elinizdeki malzemeyle 2. devreyi deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

yolcu27

Alıntı yapılan: asma - 03 Kasım 2016, 21:54:34
Merhaba
Şemaya sadık kalmadan ulaşacağız hedef ne olacak. Fikriniz var mı?
Orta uçlu trafo yok , mosfetleri nasıl iletime ve kesime götüreceksin. Her alternansta sargılardan ne yönde akım geçecek.
Bu şekilde olmaz.
Elinizdeki malzemeyle 2. devreyi deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

şimdi başka bir şema ile çizdim. isiste denemek istiyorum fakat orta uçlu trafo ayarlarını yapamıyorum sanırım. çıkışta 29v filan ölçüyorum.

asma

Bu olur.
Deneme amaçlı 10va gibi 2x12/220 trafo kullanabilirsin.
Yüksek güçte bu pcb iş görmez. Şebekeyle çalışan pek çok cihaz bu devreyle çalışmaz.
Elinizdeki trafo hakkında pek bilgi vermemişsiniz.
İş görecek pwm ayarı olan bir devre yaparsanız , 12Vdc ile çalışması için , 2x9Vac sagısı olan trafo seçmeniz yerinde olurdu.
Kolay gelsin.

serkan_48

Merhabalar sayın @asma

Buradan da selamlarımı ileteyim sizi burada görmek güzel.

Bir sorum olacak. Bende daha önce aşağıda şemasını göreceğiniz inverterden yaptım. Çalıştırdım ve bir süre kullandım. Merak ettiğim konu mesajınızda belirttiğiniz neden 2x9 volt trafo kullanıyoruz? Devrenin besleme voltajı akü ve 12 volt ise sarımlarımız neden 12 volt olmuyor. Ben aşağıdaki projede 12 volt kullandım ve çıkıştan 240 volt civarında çıkış aldım. Yük altında bu gelirim 210 lara düşüyordu. Güç 250 watt idi.

Saygılarımla.

yolcu27

Alıntı yapılan: asma - 04 Kasım 2016, 00:16:43
Bu olur.
Deneme amaçlı 10va gibi 2x12/220 trafo kullanabilirsin.
Yüksek güçte bu pcb iş görmez. Şebekeyle çalışan pek çok cihaz bu devreyle çalışmaz.
Elinizdeki trafo hakkında pek bilgi vermemişsiniz.
İş görecek pwm ayarı olan bir devre yaparsanız , 12Vdc ile çalışması için , 2x9Vac sagısı olan trafo seçmeniz yerinde olurdu.
Kolay gelsin.

Ampul yaksin yeter şimdilik. Dediginiz gibi geri beslemeli devrelere de baktım şubatta zaman bulunca kapsamlı bir tane yapmak istiyorum

mistek

Orta uçlu trafoyu nerden alıyorsunuz? 2-3 tane almak istiyorum. Özel sardırmadan hazır olanı var mıdır?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R