Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 13 Kasım 2016, 19:21:28
Sonuç böyle hesaplanır diyenler?

Ben daha oraya gelmedim.

Şimdi eklediğim şekilde Sivici bir kez kapatık açtığımızı varsayarsak
Nüvenin Manyetik olma eğrisi böylemi oluyor?

Ekeldiğiniz video'da  Manyetiklik eğrisi yukarı doğru yön çizerken Bobin akımını kestiğimizde
Menyetik eğriyi geriye doğru çizmenizin bir anlamı varmı?
Niye ileri aşağı doğru değilde geriye aşağı?

Bobin akımını kestiğimiz anda Nüve üzerindeki manyetik etki nasıl oluyorda sıfıra inmiyor?
Bu Demir değilki,Demir Unu'nun preslenmiş hali.
Yani Ferit Nüve de olsa Bir kez İndüklenmişse Manyetik etkisi Negatif yönde indüklenmezse
manyetik etkisi sıfıra indirlemezmi oluyor?

Zoroaster

Yok burda magnetik doymayı falan düşünmüyoruz. O bir konuydu geçti gitti. İleride tekrar ona döneceğiz. Şu anki bobinimiz ideal.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Zoroaster

Bobinden ters akım akıtmadığın sürece mıknatısiyet kalır.

Grafik öyle diyor.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Grafiği ben çizdim.

O zaman 1 kez pozitif yönde indüklenen nüve manyetizması artık hiç bir zaman sfır olmaz.
Bu nüve Ferit kömür bile olsa öylemi?
İllaki negatif yönde İndüklenecek.
Ne ilginç!

Peki Nüvenin dolum eğrsinin yönü neden geriye aşağı doğru gidiyor.
İleri aşağı olması gerekmezmi?
Geriye gitmesinin mantığını anlamadım.

Zoroaster

BH eğrisini çıkartırken bobine +/- voltaj veriyoruz.

Akım 0 olduğu anda B sıfır olmuyor. Akım negatife geçince ve belli değer alınca ancak 0 oluyor.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Sizin video'da çizdiğiniz şekilde  Bobin akımı artarken Nüve BH eğrisi çizerek manyetik oluyor.
Bobin akımını Kestiğimizde B hiç bir zaman 0 olmuyor,bu ferit bile olsa.Bu ok.

Peki biz sadece  bobin akımını kestiğimiz halde BH eğrisi nasıl oluyorda geriye gidiyor?
Şekilde ofset 0, uygulanan akım pozitif.
Yani Nüve Manyetizması çizdiğim şekilde değilde niye geri gidiyor da beni deli ediyor:)
Halbuki İleri Yukarı, İleri Aşağı olması gerkmiyormu?
Doymuş bir Nüve üzerindeki Manyetizmayı doyduğu yönün aksine negatifine doğrumu boşlatıyor? 

Benim Osc sapıtmaya başladı,sonsuz Döngüye girdim galiba:)

HexfeT

BH grafiğinde zaman ifade eden bir doğru  yok. Bu yüzden olayların sürekli ileri hareket etme zorunluluğu yok.

JOKERAS

Zoroaster

Bobinden sinüsel bir akım akıyor ve sinüsün bazı bölgelerinin nüvedeki histeresiz eğrisindeki yerlerini göstermeye çalıştım.

Aşağıdaki daha anlaşılır olmuştur.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Tamam siz + / - alternans uyguluyorsunuz onu anladım.Benim sorduğum ve çizdiğim şekiller DC.
0 - 5V bu durumu soruyorum.

Zoroaster

Onu da hava aralığı olan nüvenin BH eğrisi videosunda gösterdik ya. BH eğrisinin içinde minik 2 tane daha BH eğrisi çizdik. DeltaH1    DeltaH2 diye uzunluklarını falan çizdik.

https://www.youtube.com/watch?v=eK1wHUeCufo

7.00 da başlıyor.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

O videoyu seyrettim.O yavru BH omuydu?
Bak şu işe yahu.
Bir saattir onu anlamaya çalışıyorum.
Ama dikkat ederseniz o küçük olanında BH eğrisi geri yine geriye gidiyor.

Yuunus

Benim hesap 800 kohm gibi bisi cikti heralde sacmaladim sanirim. >:( L=15,625uh cikiyor bobinde toplanan enerjiyi direncte tuketmek istedigim de de 800k cikiyor.

FxDev

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!