Mutfak tüpü seviye ölçümü

Başlatan canckr, 07 Kasım 2016, 16:52:29

canckr

Herkese kolay gelsin,
Evlerimizde kullandığımız mutfak tüplerinin seviyesini ölçmek istiyorum. içinde ne kadar gaz kaldığını. Bunu ağırlık sensörü kullanarak yapmaya çalıştım. fakat yükün sürekli olarak loadcell in üzerinde duracağını düşündüğümde doğru bir yöntem olduğunu  düşünüyorum. Yöntem olrak kullanabileceğim bir sensör veya başka bir çözümü olan var mıdır.
Kolay gelsin..

Melih1802

Başlığı hatalı yazmışsın.

Loadcell uygun bir çözüm. Tüpün sürekli loadcell üzerinde durmasında sakınca yok.

Zoroaster

Basınç regülatörünün önüne (tüp tarafına) basınç sensörü konabilir fakat  sakat iş. Sizdırmazlık problemlerini aşmak gerekiyor. Basınç sensörünü barındıran aparatın bu basınçda sorunsuz çalışması, yangın durumunda ısıya dayanımı vs...

Otogaz tüpü monte edenlere bir sor. Onlar ne kullanıyor.
Seytan deliginden kacti.

DaRt

Lpgli arabalarda şamandıra kullanılıyor. Şamandıra bir potu tetikleyip lpg seviyesi elektrik sinyaline çeviriliyor. LPG yüksek basınçta sıvılaştığı için bu yöntem iş görüyor ancak ev tüplerine montajı mümkün değil. Bir dönem yerli bir otogaz sistemi üreticisi için prinç dövme kalıpları yapmıştım onların arasında şamandıra gövdesi de vardı. Ev tüpü içi en iyi çözüm loadcell.

Abdullahtekin

Ağırlık ölçümü yapmak en sağlıklı yöntemdir. Loadcell üzerinde sürekli ağırlık olması herhangi bir sorun teşkil etmez.

ByTEK

meraktan soruyorum her tüpün ağırlığı eşitmidir ? her tüp değişiminde referans alınacak değer olması gereklimidir ? ağırlığı etkileyen çok faktör olacağını düşünüyorum. Tabi ne kadar hassas ölçüleceğini bilmiyorum.

Melih1802

Her dolu tüpün ağırlığı bence eşit değildir. Aygaz' da çalışan arkadaşıma da sorarım hatta.
Fakat her boş tüpün ağırlığı birbirine çok yakındır. Tamamen bitmiş bir tüpün BOŞ ağırlığı bence en doğruya yakın referfans değeridir.

Zoroaster

https://tr.wikipedia.org/wiki/Manometre

Tüpe hiç bir şey takıp sökmemek adına ağırlık ölçümü en pratik olanı.
Seytan deliginden kacti.

canckr

Herkese yanıtları için çok teşekkür ederim. Sanırım agırlık ölçümü en temiz çözüm gibi gözüküyor. Benim aklımda akış ölçmekte  , yorumları görünce ağırlık daha mantıklı geldi.

muhendisbey

Basınç sensörü kullanılabilir, loadcell daha mantıklı bir çözüm.
Test et: tüpü baskülün üzerine yerleştir. Yüzey küçük gelebilir, üzerine sunta koy yüzeyi artır. Gösterge kısmını da suntada pencere aç. Eğer baskül değişimi algılıyorsa loadcellin algılamaması söz konusu olamaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Hassasiyet ne kadar? Her zaman aynı ağırlıkta tüp geleceğini sanmıyorum. Malzeme farkından dolayı farkedecektir. Ne yaparsın? Dolu tüp taktığında sisteme bunu bildirir ve bildirdiğin andan itibaren tüp kaç kiloluksa o kadar düşünce uyarı verirsin.

A dolı tüp= 17.60kg
A boş tüp= 5.60kg

B dolu tüp= 17.45kg
B boş tüp= 5.45kg

Dedantör ve hortum artı ağırlık getirecektir.