74HC595 PWM acil yardım...

Başlatan slymn60, 09 Kasım 2016, 16:53:01

slymn60

595 in 8 çıkışı var buna veriyi yaz dediğimizde tüm çıkışlara 1 veya 0 gönderiyor % 50 lik duty cycle mikrodenetleyiciden 595 in OE bacağına veriyorum. örneğin 1111 gönderdiğimde 4 çıkışta %50 duty ye sahip oluyor 1110 verdiğimde 3 bacakta %50 duty uygulanıyor yanı entegre bacaklarına yazılımsal olarak farklı duty uygulayamıyorum

Tagli

Tamam işte o şekilde değil zaten benim dediğim yöntem. PWM'i OE'ye vermeyeceksin. Hatta hiçbir yere vermeyeceksin. Çıkışlara verdiğin 1110 gibi dizileri öyle bir ayarlayacaksın ki bunlar PWM gibi davranmış olacaklar. Az önce verdiğim 1111 1110 1100 1000 serisinde mesela ikinci elemanı düşün, yani her dörtlünün ikinci elemanını. Bu 595'in ikinci çıkışına denk gelsin. Bu durumda ikinci bacaktaki çıkış zaman akarken 1-1-1-0 olacak. Sonra yine aynı seriyi tekrar tekrar basacaksın (kaydıracaksın) 595'e. O zaman ikinci çıkış %75 duty'e sahip olacak. Ama aynı anda mesela üçüncü bacaktaki çıkış 1-1-0-0 olmuş olacak, yani %50 duty.
Gökçe Tağlıoğlu

mehmet

"bit bang" konusuna da bakabilirsiniz. Biraz
ilgili gördüm bununla.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

electroshock

slymn60 aynı zamanda aynı konuyle ilgileniyor olmamız ne tesadüf:)..
Umarım sen yapabilirsin ben henüz yapamadım. Fırsat bulup yaparsam haber ederim. Gerçi sen benden daha çabuk çözecekmiş gibi görünüyorsun..Kolay gelsin.

slymn60

konu ile ilgili paylaşım yapan bilgi veren herkese teşekkür ediyorum, benim anlamam biraz geç oldu ancak olayı çözdüm özellikle "Tagli" isimli arkadaşımızın sabırla ve bıkmadan olayı anlatması benim olayı çözmeme neden oldu, "electroshock" sende en kısa sürede çözersin hiç merak etme sabırla uğraş :) Herkese iyi akşamlar teşekkürler...