Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Seri İletişim.

Başlatan xoom, 13 Kasım 2016, 17:41:48

xoom

Alıntı yapılan: aliveli - 14 Kasım 2016, 00:58:14
testtt.h içinde ne var
#include <18F4520.h>
#device ADC=16

#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES WDT128                   //Watch Dog Timer uses 1:128 Postscale
#FUSES NOWRTC                   //Configuration registers not write protected
#FUSES NOPBADEN                 //PORTB pins are configured as digital I/O on RESET
#FUSES NOXINST                  //Extended set extension and Indexed Addressing mode disabled (Legacy mode)
#FUSES NOCPB                    //No Boot Block code protection
#FUSES NOWRTC                   //Configuration registers not write protected

#use delay(internal=4000000)
#use rs232 (baud=9600, xmit=pin_C6, rcv=pin_C7, parity=N, stop=1,stream=PORT1)

Alıntı yapılan: Salih - 14 Kasım 2016, 10:52:51
Osiloskopunuz varsa en iyisi PIC'in Tx ucundan itibaren sinyal takip etmektir.
Önce Tx ucu, orada varsa seri dönüştürücünün Tx ucu.
İki uçda da seri sinyal görülüyorsa. Donanım değil PC veya terminal programında
problem var demektir.
Osiloskop var hocam fakat AVO metre ile yaptığım ölçümlerde bağlantı kontrolleri yaptım sorun yok..
Peki Receive ucuna gelen A ve K harflerine göre ledin on/off olması RX ucundaki iletişim sorunsuz olduğu anlamına gelir sanırım.

Salih

While'dan önce şöyle bir komut yazın.

Output_low(Pin_C6)

Yani tris değerini çıkış yapalım diye.

gokhangokcen

kablonuzun rx-tx uçlarını 100R ile ya da direkt olarak kısa devre edin. Terminalden veri yollayın yolladığınız veri aynen geriye geliyorsa kablonuz sağlamdır. Daha sonra sırasıyla programa ya da donanıma müdahale edersiniz.

edit: Programı inceledikten sonra fark ettim başıma ccs de çok geldi. Printf komutundan sonra 100ms gecikme koyup deneyebilir misiniz? ne alaka ise hep böyle çözüme gitmiştim.
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

xoom

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 14 Kasım 2016, 11:19:00
kablonuzun rx-tx uçlarını 100R ile ya da direkt olarak kısa devre edin. Terminalden veri yollayın yolladığınız veri aynen geriye geliyorsa kablonuz sağlamdır. Daha sonra sırasıyla programa ya da donanıma müdahale edersiniz.

edit: Programı inceledikten sonra fark ettim başıma ccs de çok geldi. Printf komutundan sonra 100ms gecikme koyup deneyebilir misiniz? ne alaka ise hep böyle çözüme gitmiştim.
sanırım kablom bozuk.. oysa Terminalden gönderdiğim karakterlerle ledi on/off yaptığımda kablonun sağlam olduğunu düşünüyordum.
ama Rx ve Tx uçlarını kısa devre yaptığımda terminalden gönderdiğim karaterlerde Receive bölümünde yine gözükmedi.

aliveli

testtt.h sıkıntılı kristal için sigorta tanımlı değil, seri iletişim için stream tanımlayıp kullanmamışsın
#include <18F452.h> 
#fuses XT,NOWDT,PUT,BROWNOUT,NOLVP 
#use delay(clock=4000000) 
#use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7, ERRORS)

Murat Mert

S.A.
Terminal de Siz "A" yolladığınızda  65 olarak görünür ama terminal ekranı ascii modunda ise hiç bir şey göremezsiniz. CCS C nin kendi terminal programında ascii, Hex olarak ayırıp izleyiniz.
mert07