Tristör ile dc motor sürme hangi yöntem iyi

Başlatan rree, 16 Kasım 2016, 21:50:06

rree

24volt 600waat dc motor sürme tristör ile sürme han teknik daha iyidir?

Salih

Niye Mosfet ve PWM ile çalıştırmayı düşünmüyorsun.

apsis

Tristörle hiç uğraşma Mosfetle yap derim. İlla Tristörle yapıcam diyorsan burada diyotları kaldırıp yerine Tristör koyarak yap. Hız kontrolü yapabilmek için Şebeke frekansını, sıfır geçiş noktalarını göz önüne alıp tetikleme açıları belirlemelisin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Andromeda

Devrenin birinde akım yönü değişmiyor..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

rree

Bende pwm ile mosfetten yanayım istek tristörlü. 

rree

Motor tek yönde  ve tristörlü istediklri.

FxDev

Alttaki devrede tristör ateşlenirse motor bir daha durmaz. Tristörün kapanması için uçlarına ters gerilim görmesi gerekir.

Ayrıca 24V için mosfet önerilir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

ete

Alttaki devreyi yeniden değerlendirsekmi acaba.?
Köprü diyottan geçirilmiş AC voltaj, kondansatörle regüle edilmediği taktirde köprü çıkışında 100 Hzlik  bir pozitif alternanslı bir sinyal üretmezmi.? Bu sinyal Tristörü her 10 ms de bir kesime götüremezmi acaba? Zira tristörün kesime gitmesi için illaki uçlarına ters voltaj verilmesi gerekmiyor. Uçlara verilen voltajı sıfırlarsanız da tristör kesime gidebilir diye düşünüyorum. Böylece alternansın sıfır noktasına ulaştığı durumlarda tristör kesime gidecektir sanırım. Böylece Tristörün gate sinyalini keserseniz motor durur, sinyali verirseniz motor döner sanırım.

Acaba yanlışmı düşünüyorum?

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

OG

Hocam endüktif yüklerde akım açısı kaydığı için tristörün kesime gitmesi zordur, özel önlemler gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rree

Şimdi anladım motora parazit önlemek için kondansatör bağlanırsa tristör iletimde kalır. Endüktif yük zıt emk gerilim ile tristör  dahada kesime götürür kanısındayım.

OG

Hayır, endüktif yük, akımın gerilimden geriye kalmasına sebep olur.

Tristör üzerinde voltaj sıfır (veya kesime gidecek kadar düşük bırakma gerilimi) olduğu anda, akım, geriden geldiği için halâ yeterince yüksek değerlerde seyrediyordur. Tristörden bırakma akımından çok akım akıyorsa zaten kapanmamış demektir. Zaman içinde düşme eğilimi gösterecek ancak alternanın sıfır noktası da geçmiş olacak ve tristör yine kesime gidemiyecek. Yani, o bağlantılar ile yetinilirse genelde durdurma imkanı olmaz, ek devre gerekir, genelde tristöre bir kapasite ile ters gerilim verilir, nette bulabilirsiniz. Tristör kesime götürme gibi kelimelerle arayın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

rree

Endüktif  devrede gerilim önde akım geride fakat etken olan Anot katot den geçen akım sonuçta sıfıra düşecek.