PIC kullanımında 7segment Ortak ANOD mu yoksa Ortak KATOT mu.

Başlatan Melih1802, 19 Kasım 2016, 11:56:46

Melih1802

Aslında sorumun cevabının Ortak ANOD olacağını tahmin ediyorum bu şekilde daha fazla akım çekebileceğim.
Fakat o kadar çok Ortak KATOT görüyorum ki bilgimin sağlamasını yapmak gereği duydum.

Tecrübelerinizi alabilirmiyim.

Mucit23

Küçük displaylerde pek birşey farkedeceğini sanmam. Her halukarda dijitleri anahtarlamak için Transistör kullanacaksın.

Birde Genellikle mcu larda Sink akımı fazla oluyor. Bu yüzden ortak anot kullanıyor olabilirler. Bende ne kadar voltmetre multimetre ampermetre gibi cihazları incelediysem hep ortak anot display kullanıldığına şahit oldum.

muhendisbey

2 tip sürücü vardır.
Sink ve source.
Source sürücü yük ile kaynak arasına bağlanır
Sink sürücü yük ile toprak arasına bağlanır.

Sink sürücüler ile ortak anot, source sürücülerle ortak katot display'ler kullanılır.
Daha fazla akım çekme mevzusundan bahsetmek biraz zor. Bu sürücüye bağlı. Ancak source sürücülerde olması gereken p tipi mosfetin üretimi n tipine göre zor olduğundan dolayı p tipi mosfet daha pahalıdır. Ayrıca ısınma problemi n tipine göre de biraz daha fazla. N tipi ile çok daha ucuz ve daha yüksek akım taşımak daha kolay, daha ekonomiktir.

O nedenle birçok üretici source tipi sürücülerdense bu avantajlarından dolayı sink sürücüyü tercih etmişler, daha fazla üretmişler bu da fiyatını düşürmüştür.

Eğer sürücüsüz PIC yada başka MCU'ya doğrudan bağlayacaksanız, PIC'in sink akımı bir nebze daha yüksek olduğundan daha parlak çalıştırmaya izin verir. Yoksa işlevsel olarak invert çalışmasının dışında bir fark olmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

Ortak katot led displayi tercih ederdim.

Surmek icin asagiya uln2003 yada 2803,
Uste de 74hc595...

Melih1802

@Allegro Hocam 7 Segment ler küçük olduğu için ara eleman olarak bir şey kullanmayacağım fakat daha büyük bir 7 Segment li proje var orada kesin ortak KATOT olacak.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

mehmetemin

direnc.net den 11 adet TPIC6B595 kargoyla aldım. 3 tanesi bozuk çıktı  :(

OG

Büyük displayler için TPIC6B595 en kolay çözüm ve genel tercih öyle (benim için de öyle). Tarama falan da uğraştırmaz, MCU dan 2-3 pin ile sürülür. TPIC de ortak anod için uygun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sadogan

Büyük 7 segment lerin voltajı yüksek 5 volt ile çalışmıyor.
Sürme acısından ortak anot daha kolay. TPIC6B595 ile sürer geçersiniz.
Adetler yüksek olacaksa tabi fiyat açısından  74hc595 ve bc817 gibi transistor olabilir.