LDR devresi LED ve transistör

Başlatan DİRİLİŞ_MAK, 20 Kasım 2016, 01:11:32

DİRİLİŞ_MAK

Arkadaşlar şöyle bir devreyi board üzerinde denedim, çalışmadı. (LDR yerine PTC, NTC'de kullanılabilir denmiş) İnternette çoğu kaynak bu şekilde vermiş devreyi. Ama Collectore bağlı olan direnç ve LED'i emitere bağlayınca LED ışık verdi. Bunun sebebi nedir? Yükü collector veya emitere bağlamının arasında anlamlı bir fark var mı? Hangi durumda collectore hangi durumda emitere bağlamalıyım?

F.T

Bu devre karanlıkta ledin yanmasını sağlar.Tabi ldr direnci hangi ışık yoğunluğunda rv2 direncinden fazla olur onu bilemiyorum.Aydınlıkta yanmasını istiyorsanız ldr ile rv2 yer değişecek.Ayrıca beyz ucunda bulunan  r2 direncini 1k yapıp denerseniz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

furk6606

hocam orda ledin yanması transistörün aktif olmasıla alakalı bi durum. Burada transistörün bazına 0.7V ve üzeri gelirse transistör aktif olur, akım geçirir ve lediniz yanar.
Ancak ledin emetöremi yoksa kollektoremi bağlanması gerekir sorusuna ise bazına düşen gerilim degerine bakarak karar vermelisiniz. Emetörden herzaman baza gelen gelirimin 0.7V altına bir gerilim alırsınız, eğer sizin ledin yanmasını istediğinizde bazda 0.7-1V arası bi gerilim olacaksa ledi kollektore koymalısınız, 3-5V aralığı olacaksa emetöre koymalısınız.

Koyduğunuz ldr ışık maz durumda iken 1k yahut 10k gibi direnç degerlerine gelir, ışık yokken ise 100k degerlerine çıkar. Benzer durum ntc ve ptclerdede olduğu için onlarda kullanılabilir diyorlar.
Bunlara göre kendiniz hesaplayıp hesaplayıp testlerini yapmanızı  sizin için daha iyi olur.

arius

Devreyi olduğu gibi kurduysan çalışır. Denediğim bir devre.
Ledi emitere bağlamıyorsunuz. Kolektöre bağlanacak.(ledin katotunu mevcut durumda ayrıca emitere de bağladığınızı varsaydım. )

DİRİLİŞ_MAK

Alıntı yapılan: arius - 20 Kasım 2016, 13:36:07
Devreyi olduğu gibi kurduysan çalışır. Denediğim bir devre.
Ledi emitere bağlamıyorsunuz. Kolektöre bağlanacak.(ledin katotunu mevcut durumda ayrıca emitere de bağladığınızı varsaydım. )

Devreyi aynen bu şekilde kurdum. Herhangi bir yere ek bağlantı yapmadım ama çalışmadı. Direnç-LED ikilisini emitere alıp kollektöre direkt 12 bağladığımda çalıştı.
Yükü kollektörde sürmekle, emiterde sürmek arasındaki fark tam olarak nedir acaba?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

Yuunus

Aslinda forumda rahmetli Z hocanin transistor hakkinda cok guzel bir videosu var onu izleseniz, kafanizdaki sorulara daha net cevap bulabilirsiniz.

asma

Alıntı yapılan: DİRİLİŞ_MAK - 20 Kasım 2016, 23:56:24
Devreyi aynen bu şekilde kurdum. Herhangi bir yere ek bağlantı yapmadım ama çalışmadı. Direnç-LED ikilisini emitere alıp kollektöre direkt 12 bağladığımda çalıştı.
Yükü kollektörde sürmekle, emiterde sürmek arasındaki fark tam olarak nedir acaba?
Merhaba
Devreyi şemaya uygun , doğru elemanlarla kurmuş olsaydınız , led emiter hatında yanıyor , kollektörde yanmıyor diyemezdiniz.
Hata var. Resim eklerseniz belki hatayı görebiliriz.

Normal şartlarda emiterden geçen akım , kollektörden ve beyzden geçen akımların toplamıdır. Ancak , Ib x hFe = Ic ifadesi transistörün doyuma ulaşıncaya kadar doğru olsa da iletimdeyse doğru kabul ederiz. Bu ifadedeki hFe  100 ila 500 gibi yüksek değerlerde olur.
Emiterden ve Led üzeriden geçecek olan 10mA ise , kollektörden de 9,95mA akım geçmesi gerekir.
Yani ledin yanmasına sebep beyz akımıdır , doğru. Ledin parlaklığını sağlayan akım kollektörden geçen akımdır.
Eğer transistörün kollektörü açık devre , bozuk , temas etmiyor ise beyz emiter arası çok küçük bir akım geçer ve led ışımaya başlar. Ama kollektörden akım geçmez.
Led ve (820 ohm)direnci 12V uygulayarak yakın. Parlaklığını görün.
Sonra 820 ohm yerine 4k7 ile deneyin. Parlaklığını görün.
Son olarak , çalışıyor dediğiniz devrede ledin parlaklığı hangi duruma yakın olduğunu tespit edin.
Bu hatayı bulmaya yardımcı olmazsa , direnç- led ikilisini ayırın. Direnç kollektörde , led emiterde ve tam tersini test edin. Yansın , yanmasın direnç üzerindeki gerilimi ölçmelisiniz. Karanlık ve aydınlıkta değişiyormu?

Kolay gelsin.

Zoroaster

Ledi kollektörden emetöre aldığınızda bias dirençlerini de yeni baştan hesaplamak gerekir.

Led kollektörde iken beyz voltajının 0.6v civarlarına çıkması ledin yanması için yeterli olurken, led emetöre alındığında beyz voltajının 0.6 + VLed civarında olması lazım.
Seytan deliginden kacti.

ÜC

Alıntı yapılan: digiman - 21 Kasım 2016, 02:55:39
Aslinda forumda rahmetli Z hocanin transistor hakkinda cok guzel bir videosu var onu izleseniz, kafanizdaki sorulara daha net cevap bulabilirsiniz.

"rahmetli Z hocanin" , bu öylesine yazılmış bir yazımı yoksa gerçekmi ? Birkaç gündür yazısınada rastlayamayınca sormak istedim.

mg1980

Allah gecinden versin. Siz Zoroaster'i izleyin yeter..

kudretuzuner

Merhaba,
İsis bazı değerleri gözardı eder.12volt ve 820 ohmda led yanmış da olabilir.
Amatör

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.tr "CC BY"

diot

kullandığınız ldr nin direnci önemli. piyasada dirençleri farklı farklı bir çok ldr var.

dolayısıyla  üstdeki direnç ve pot'uda ona göre seçmniz gerekebilir yada ldr yi .