Triac ile Asenkron Motor Kontrol

Başlatan FxDev, 24 Kasım 2016, 18:45:03

FxDev

Arkadaşlar merhaba,

Bundan 2-3 sene önce triac ile bir çok kez universal motor kullanımı yaptım ve seri üretimde bir sorun ile karşılaşmadım.
Şu an bir uygulama için triac ile asenkron motorlu fan kontrolü yapmam gerekiyor. 3-5 kademe fazla değil.

Bu konuda fazla döküman kurcalamadım; deneyimi olanlardan bilgi alsam yeterli: Triac kontrollü sincap kafesli asenkron motorlarda motor ömrü konusunda ya da motorun ısınması konusunda bilgi sahibi olan var mı?

Deneyimlerinizi söylerseniz sevinirim.

Bugün sabah geldiğimde trafosuz bir güç kaynağı, dummy bir işlemci ve bir adet triac ile kıyarak fanımı sürüyorum, beni rahatsız eden bir ısı da oluşmadı yalnız deneyim her şeydir!
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

vardal57

triyak ile fazı kıyarakmı ac motoru kontrol edeceksin ?

necati

1980 lerde italyan malı
asenkron motor kontrol devreleri tamir etmistim
motorun milinde dc tako vardı
faz kontrolu rampalar ve tako
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Zoroaster

Tozlandığı için mili çok da rahat dönemeyen motorda da denemek lazım. Bakalım düşük voltajda kalkabilecek mi?
Seytan deliginden kacti.

FxDev

Torkun düşeceği kesin, daha doğrusu kıyılan gerilim ile tork arasında lineer bir ilişki olmayacaktır.

Başka sorun var mı?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Zoroaster - 24 Kasım 2016, 20:05:41
Tozlandığı için mili çok da rahat dönemeyen motorda da denemek lazım. Bakalım düşük voltajda kalkabilecek mi?
triyak kullanıldığı zaman voltaj düşer mi acaba düşerse neden düşer. Değerli bilgilerinizden faydalanabilir miyim.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

agora_meyhanesi42

0.75 hp bir 3 fazlı asenkron motoru triyak ile nasıl sürebiliriz acaba benimde ilgilerim arasında FxDev in sorusuna bende katılayım

Mucit23

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 24 Kasım 2016, 22:33:44
triyak kullanıldığı zaman voltaj düşer mi acaba düşerse neden düşer. Değerli bilgilerinizden faydalanabilir miyim.

Bizim ölçtüğümüz değer Efektif değerdir. Sinüs kırpılmaz ise efektif değer Vm/kök(2) oluyor. Eğer Sinüs kırpılır ise yine efektif değer düşüyor.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Kasım 2016, 23:09:07
Bizim ölçtüğümüz değer Efektif değerdir. Sinüs kırpılmaz ise efektif değer Vm/kök(2) oluyor. Eğer Sinüs kırpılır ise yine efektif değer düşüyor.
bizim olctugumuz değer efektif ama cihaza gidendemi efektif ? Sonuçta cihaza maksimum da minimumda gitmiyor mu ?

FxDev

Arkadaşlar sağlam bir klima üreticisinde çalışan arkadaştan edindiğim bilgi: Kullan gitsin, klimaların çoğunda bu yöntemi uyguluyoruz!

Mucit23

Cihazda iş yapan değer daima efektif değerdir.

FxDev

Bugün denemeleri sonlardırdım, motorda garip bir ısınma olmuyor. SMD triac seçip PCB'yi tamamlayıp işlemi sonlandırdım.
Bir motor kıyılırken neler olduğunu görmek isteyen için skop şekli verelim.

Motoru değiştirdim gücü arttırmak için, motor 200W asenkron bir motor, uçlarında kapasitör var. Kıyılmamışken ve %50 kıyılmışkenki görüntüler aşağıda.

Rigol'ün Watt'ı hesaplayıp o wattın ortalama ya da RMS değeri hesaplayamaması çok saçma olmuş...

Mucit23

@FxDev Ortaya çıkan bu harmonikleri önlemek için ne tür önlemler aldın? Birde daha yüksek güçlü bir Tek faz Asenkron motorda deneme imkanı varmı? Mesela 1KW Tek faz asenkron motor.

FxDev

Klasik RC'den başka yöntem kullanılmıyor genelde, ben de öyle yaptım. Bu harmonikler benim için sorun değil, çünkü bu fanların faz girişlerinde line filtreler mevcut. Motor da fan olduğu için sıkıntı yok.

Okan AKÇA

monofaze kücük güclü motorlarda kullanılan bir yöntem