Asenkron motor hız kontrolü 15W

Başlatan birkan, 13 Ekim 2005, 17:39:12

z

Alıntı Yap
Bana 25 Hz sinüs elektrik verecek bir devre şeması lazım. Motor hızını en sağlıklı bu şekilde ayarlayabilirim.

Arkadaşlar yukardakinin olması mümkün değilmide hep başka teklifler geliyor.

Tamam o zaman,

Diyelimki sebeke + alternansda.

Bu alternansi aynen motora veriyorsun. Bir sonraki eksi alternansi artiya ceviriyorsun ve gene motora veriyorsun.

Simdi sebeke tekrar arti alternans oldu. Bunu tersine ceviriyorsun ve motora veriyorsun. Sebeke eksi alternans ve bunu aynen motora veriyorsun.

Yani pespese ++ -- buda sana tam 25 hz eder.

Trafo saran birisine 15W 220/ 220 trafo sardiriyorsun. Sekonderi 2x110 orta uclu olacak. Orta ucu motora veriyorsun. Trafonun 2 bas ucunu yukaridaki mantiga gore motora anahtaliyorsun.

Motoruna 25Hz den dolayi 110V uygulanmali.

15W lik motor icin karedalga inverter de is gorur. Oyle ahim sahim bir sey olmasina gerek yok. Sebekeyi dogrult 2 adet 100uF 200V seri kapasiteye uygula. Motorun bir ucunu kapasitelerin ortak ucuna bagla. Motorun diger ucunu bir yukari bir asagi....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet abüü

Arkadaşlar asenkron motorlarda güç kaybetmeden motorun devrini kontrol etmenin en güzel yollarından biri gerilimi sabit tutarak frekansı ile oynamaktır. Yani PWM ile elde edilecek bir sinus egrisi ile. Asenkron motorların triyak+kırpma teknigi ile dimming yaparsanız frekansı sabit tutmuş olursunuz. Fakat mosfet+pwm tekniginde gerilim sabit kalır, frekans egriniz kayıpsız bir şekilde oluşur ve güç kaybetmezsiniz. Buna ilişkin güzel bir uygulama var bu şemaya flouresan yerine motor adapte edilerek istenilen sonuca ulaşmanız mümkün. Bu şemada power mosfetleri süren  T2 nin "Mosfetleri Korumak ve Yaşatmak Dernegine" üye oldugunu iyi biliyorum.

T2 Gate Drive Xfmr,  Lpri = 16mH (min)
Premier Magnetics PMGD-04

http://www.fairchildsemi.com/an/AB/ABR-42021.pdf

Fairchild ürünleri içinde bu işe uygun KA7540 var fiyatıda kendiside gayet iyi. KA7540 daha derli toplu bir yapıya sahip incelemekte fayda var.
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.