Motor seçimi

Başlatan yldzelektronik, 01 Aralık 2016, 17:35:34

yldzelektronik

Merhaba,

http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/38x50-triger-makarali-modul/623/3987/Product.aspx​

Linkteki ürünü kullanarak toplamda 20-25 kg kadar bir ağırlığı aşağı yukarı hareket ettirmek istiyorum. Böyle bir hareket için ihtiyacım olan motor gücü ne olur?Nasıl hesaplayabilirim?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

apsis

Ne kadar bir hızda hareket etmesini istiyorsun?
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

DaRt

Motor gücünü hesaplamak için açısal hız ve döndürme torkunu bilmek gerekir. İlk olarak açısal hızı hesaplayalım. Verdiğiniz linkte hız (muhtemelen maksimum hız) 3 m/sn olarak biliniyor siz kendi hızınız için hesap yaparsınız.
öncelikle 21 dişli T5 zaman kayışı dişlisi kullanılmış. Bu dişlinin bölüm dairesi çevresi yaklaşık 105mm
3000 (mm/sn) / 105 (mm) = 28,57 dev/sn = 179,51 rad/sn
Döndürme torku için
Yük 25 (kg) * 9,81 (m/sn^2)=245,25 N
21 dişli T5 zaman kayışı dişlisinin bölüm dairesi yarıçapı 16,7 mm buradan tork
T = F * x = 245,25 (N) * 0,0167 (m) = 4,095 Nm
Güç formülüne gelirsek
P=T*w=4,095*179,51=735 Watt çıkar
Çabuk tarafından böye hesapladım belki hata vardır. Birde sürtünmeler kayıplar derken 2 katı güçte motor iyi olur.

yldzelektronik

20cm/sn olabilir mi?Mekanik konusunda tecrübeli değilim.Beklentim tezgahın hızlı çalışması ama bu sırada asansördeki yükün de düşmemesi önemli.Bu yüzden ortalama ne kadar hız olmalı bilmiyorum.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

apsis

P=w.T ile gerekli gücü bulabilirsin.
w=v/r
w:açısal hız(rad/sn)
T: tork(N.m)
r:mil yarıçapı

Pardon linke bakmamışım ve @DaRt ın iletisini göremedim
Hesap kayıpsız olarak doğrudur bence. Aslında linkte ürün için redüktörlü motor kullanacaksan redüktör gücü verilmiş bu da motor seçiminde işine yarar.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK