Step Motor Sürücü

Başlatan yldzelektronik, 06 Aralık 2016, 10:36:55

yldzelektronik

Merhaba,

6 veya 8 Nm step motor için sürücüye ihtiyacım var. Devir olarak yaklaşık 400 600 rpm lere çıkmak istiyorum.Ancak bu sırada torkdan fazla kaybetmemem gerekir.

@FxDev L64xx kullandım demiştiniz. Kullandığın ic spi falan mı yoksa pwm mi giriyorsunuz.

@Zoroaster sitenizde L6205 kullandığınızı gördüm.Görüşleriniz nelerdir?

Ben biraz powerstep 01 icyi inceledim.Çok hoş bir icye benziyor.Ancak stok sorunu var gibi.O ayarda önerebileceğiniz step driver ic var mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

FxDev

Ben L6474 adlı entegreyi kullanmışım. O kadar fazla devre çıkıp çıkamayacağınız biraz da motorunuz ile ilgili. Entegre oldukça yetenekli.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

Çok ucuz olması gerekiyorsa ve akım düşükse A4988 gibi minik sürücüler kullanıyorum.

Akım yüksek olacaksa L6205, LMD18200 güç katının önüne STM32F103C8.

Daha da yüksek olacaksa MOS + STM32F103C8
Seytan deliginden kacti.

yldzelektronik

Teşekkürler.L6470 kullanmaya karar verdim.

Motor olarak TR'de bulabileceğim bir model öneriniz var mı?Tedarikçi ve motor olarak (8Nm ve 500 rpm için) öneriniz neler olur?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

FxDev

@yldzelektronik : Güzel bir entegre seçtin bence. Özellikle faz faz kısa devre koruması var bu aletlerin bir çok kez denedim. O yüzden dışarıda mosfeti olan yapılardan 10 kat daha avantajlıdır.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

yldzelektronik

@FxDev teşekkürler.Peki motor konusunda herhangi bir önerisi olan yok mu?

Elimdeki motorun uçlarını bulmakta sıkıntı yaşıyorum. 8 uçlu bir motor. Uçlarını ölçtüğümde ikişer uçlarında 1,1 ohm direnç ölçüyorum. Sanırım bipolar motor.

Renkler şöyle;

Kahve - Yyeşil        1.1R
Mavi - Siyah          1.1R
Turuncu - Beyaz    1.1R
Sarı - Kırmızı         1.1R

Elimde TB6560 step driver var.Hazır bir modül.

Enable uçlarını boş bıraktım. CLK ve DIR uçlarını sürüyorum.

Elimde bir de uçlarını bildiğim 4 uçlu bipolar motor var.Onunla deniyorum sorunsuz döndürüyorum.

Ancak 8 uçlu motoru denediğimde ileri geri dönüyor.Sürekli bir yöne dönmüyor. Bir ileri bir geri. Birçok kombinasyon denedim.Ancak sonuca ulaşamadım. En sonunda doğruluk tablosu gibi bütün ihtimalleri çıkarıp tek tek deneyeceğim sanırım.İş oraya kalmadan çözmek istiyorum.

Motorun A+ A- B+ B- uçlarını bulmam gerekiyor.Gerçi motorumun bipolar olduğuna da emin değilim. Unipolar motorlardaki gibi herhangi bir ortak uç bulamadım ama..

Sonuç olarak nasıl yapacağım?Bu uçları doğru şekilde nasıl bulabilirim?

DaRt

FxDev

Step motor konusunda envai çeşit var benim kullandığım stepler özeldi biraz.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: DaRt - 07 Aralık 2016, 00:24:20
http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/86HSxxd.pdf Şurada belirtildiği şekilde bağlamalısınız.

Gece ben de buradan esinlenerek bir sonuca ulaştm.Teşekkürler.

@FxDev ne açıdan özeldi mesela?

Motor tavsiyesi isteyeşimin sebebi, 500 rpm lere çıkabileceğim motorun karakteristiğinin ne olduğunu bilmeyişim.Bir motorun deneme yanılma yapmadan, datasheet verileriyle, ortalama 6 Nm tork ile 500 rpmde dönebileceğini nasıl anlayacağım?

FxDev

DaRt

Hocam 6Nm çok yüksek bir torktur. Step motorlar için kolay değil bu değer. Verdiğim linkteki pdfde motorun bağlantı şekli, voltaj ve akım değerine göre devir tork grafiği çıkarılmış. Siz de kendi motorunuza ait tork-devir grafiğinden istediğiniz devirdeki torkunu bulabilirsiniz.

Zoroaster

Step motorların yapısını iyi biliyorsan scop ile uçları çok rahat bulursun. Yada güç kaynağı ile.

Anlatması uzun iş.

Sonuçta iki grup var. 4 uç bir gruba 4 uc diğer gruba ait.

İster seri ister paralel bağlayıp 4 uca indirgeyeceksin ya da 5 yada 6 uca.

Öncelikle bobinlerin yıldız noktalarını (Polariteleri) tespit etmen gerekiyor.

Fakat artık kablo renkleri standart oldu sayılır. Bir iki dokuman karıştırsan seninkini de bulursun.
Seytan deliginden kacti.

yldzelektronik

Alıntı yapılan: Zoroaster - 07 Aralık 2016, 15:50:02
Step motorların yapısını iyi biliyorsan scop ile uçları çok rahat bulursun. Yada güç kaynağı ile.

Anlatması uzun iş.

Sonuçta iki grup var. 4 uç bir gruba 4 uc diğer gruba ait.

İster seri ister paralel bağlayıp 4 uca indirgeyeceksin ya da 5 yada 6 uca.

Öncelikle bobinlerin yıldız noktalarını (Polariteleri) tespit etmen gerekiyor.

Fakat artık kablo renkleri standart oldu sayılır. Bir iki dokuman karıştırsan seninkini de bulursun.

Bldum hocam teşekkürler.

Şuan uygun motor ve sürücü arıyorum.