Pahalı lehim istasyonlarındaki trafo?

Başlatan Maxim, 12 Aralık 2016, 10:03:24

Maxim

gördüğüm kadarıyla pahalı yada hatrı sayılır lehim istasyonlarında hep troidal yada klasik trafo kullanılıyor
o yüzden kutuları falan kocaman, merak ettiğim neden bu böyledir
smps güç katlarının yapamadığı nedir?

ipek

bir weller yada Ersa havya'nın arkasındaki yeterlilik logo'larına bakarsanız,alınması çok zor olan lisansları almışlardır,benim kanaatim gürültü parazit gibi şeylerden üstünlüğü olsun diye,birde istasyon ağır olmalıki sağa sola oynamasın,yürüyüp gitmesin diye telsiz nikrofonlarının içine hep ağırlık koyarlar,aklıma gelen ikinci şık ise bir makalede okuduğum ifade resiztans telleri dc voltaj uygulandığında elektron akışı nedeni ile hep bir tarafın incelerek zayıfladığı idi,tabi ben söyleyenin yalancısıyım...

Niyazi_SARAL

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Aralık 2016, 10:03:24
gördüğüm kadarıyla pahalı yada hatrı sayılır lehim istasyonlarında hep troidal yada klasik trafo kullanılıyor

Bunun nedeni yalıtımdır. Transformatör ile şebeke gerilimi primary sargıda kalır ve ikincil sargı ile yalıtım sağlanmış olur. Aynen teknik servislerde kullanılan şebeke yalıtım trafosu gibi. Böylece şebeke kaçakları lehim yaptığınız cihaza iletilmez.
"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."  Bilgi paylaştıkça çoğalır

ankyra

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Aralık 2016, 10:03:24
ısı üreten bir sistemde smps kullanmanın zorluklarından dolayı olabilir mi?

elektronik

arıza yapma riski azalsın diye.
smps normal trafolara göre çok daha fazla bozulur ama trafo kolay kolay bozulmaz.

OG

İzolasyon.
Bu tip izole galvanik bağı tamamen keser ayrıca çok önemli olan statik birikimli deşarjları da azaltır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.