Lineer motor ve sürücüsü?

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Aralık 2016, 21:21:10

Erhan YILMAZ

Merhaba arkadaşlar,

Forumda bazı yerlerde geçmişti benimde kulak dolgunluğum vardı ama projede vs. bir yerde kullanmadığım için üstüne düşmedim nedir bu lineer motor diye.
Geçen bir arkdaş sordu lineer motor sürebilir miyiz diye. Bende araştırayım dedim. Evet şuanda lineer motorları araştıroyurm.

Nedir bu lineer motor demiyorum aşağı yukarı ne olduğunu anladım. Nasıl sürülür bu motor? Kaç tane ucu var? Piyasada ki genel amaçlı tam köprü sürücüler ile sürülür mü? Yoksa özel sürücü mü tasarlamak gerkiyor? Step motor gibi mi bu motor? Hız kontrolü nasıl yaparız? PWM ile olur mu? Basit açık döngü bir kontrolor yapmak için tam köprü sürücüye PWM vermek yeterli midir?

Şöyle 1.5 metre hareket eden asansör kapısı vs. açmak için bir motor yapmak zor iş midir? Nerden başlamalı? Bilen üstadlar yardımcı olur yol gösterirse makbule geçer.

Zoroaster

Bilinen tüm motorların lineer tipi olabilir. Silindirik motoru kes ve düzlemselleştir. Mantık aynı, sürüş aynı. Tek fark fiyatı.

Açık çevrim kullanmak için bile gene komutasyon noktalarında sensör olmak zorunda. (Sincap kafesli motorlar hariç)

Seytan deliginden kacti.

Erhan YILMAZ

Nasıl yani hocam DC gerilimle çalışmaz mı bu motor? Normal bir motor gibi pwm ile kontrol edemez miyiz? Sincap kafes falan yabancı terimler bana biraz aptala anlatır gibi anlatır mısınz? Birde buralarda temin edebilir miyiz lineer motoru?

OG

Konu asansör ise, asansör kapısında kayışlı tahrikden başka bir şey kullanabilirmisiniz, güvenlik, yönetmelik ıvır zıvır işte, ön hatırlatma olsun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Zoroaster

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 16 Aralık 2016, 01:09:59
Nasıl yani hocam DC gerilimle çalışmaz mı bu motor? Normal bir motor gibi pwm ile kontrol edemez miyiz?

Fırçalı lineer DC motoru pwm ile kontrol edebilirsin.

Fiyatları yurt dışındaki firmalardan istedim. Türkiye'de aracı firmalar fiyatı daha da abartacaktır.

Mıknatıs fiyatları çok düştü. Kendin de yapabilirsin. İnternette yapıları yeterince açık.
Seytan deliginden kacti.

Erhan YILMAZ

@OG valla hocam benden bunu isteyen arkadaş 30 senelik asansörcü heralde, mevzuatı falan biliyordu muhtemelen. İnnovasyon olsun diye kullanmak istiyor ama astarı yüzünden pahalı olabilir gibime geliyor.

@Zoraster hocam bende onu diyorum. Çünkü üniversiteden bir arkadaş yapmıştı lineer motor. Motor DC ile çalışıyordu ve tam köprü sürücülerle(2 taneydi galiba) sürüyordu. Aslında aklımızda var kendimiz yapmak ama önce bir tane alıp parçalamak istiyoruz. Fiyat bilgisini gelirse burdada paylaşırsanız sevinirim.

Zoroaster

Evvel zaman içinde fiyat istemiştim ve hatırlamıyorum.

Fakat abartı fiyatı vardı. Tamam fiyatın yüksek oluşunda Lineer cetvelin de etkisi var
fakat amatör çalışma için almam mümkün değildi.

Yüksek duty ile çalışanlarda fiyat daha da fırlıyordu.
Seytan deliginden kacti.

erolca

eroool

kralsam

Alıntı yapılan: erolcalisgan - 17 Aralık 2016, 10:40:08
linkteki video fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=8PDKHbzhmfo

Bunu yakından gördüğümde çok hoşuma gitmişti ama bana öğrenci iken çok pahalı gelmişti. :)