Kondansatör Etkisi - Kondansatör Konumu

Başlatan mistek, 16 Aralık 2016, 23:43:12

mistek

Merhaba arkadaşlar,

Temel elektronikle ilgili oturtamadığım bir sorum var. Resimdeki buck converter devresinden sonra 3 devre besleniyor. Besleme voltajını A - B - C noktalarından almanın arasındaki fark ne şekilde olur? Voltaj ripple konusunda C noktası daha mı az değişir? A noktası yüksek ripple değerine mi sahip olur? Yoksa hepsi aynı şekilde mi sonuç verir. Bu üç nokta birbirine yakın noktalar.

Bir devrede tam olarak böyle bir besleme alma işleme yapılmış PCB üzerinde böyle görünüyor. Tahminimce yıldız noktası olmasını istemişler ama hepsi neden C noktasından alınmıyor diye de kafama takıldı sormak istedim.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

Yol demek L demektir. Artı olarak empedans demektir.
Amaca göre sekillendirilmiştir. Akım dahi ölçülüyor olabilir.

C noktası en az rıpple denebilir ama doğru bir yaklaşım olmaz, C den çekilen yük akımları ile yük davranışı sebebi ile de ayrı bir rıpple olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

berat23

yol ne kadar "yol" olur ki aynı yolda gerilim değişsin? milimetrelik yolun empedansından bahsetmek için artık ghzler mertebesinde çalışmak lazım.

yani aynı gerilimi görürüz.

mistek

Noktalar arasında 1-2cm var en fazla. Anahtarlama frekansı 40kHz.

Akım ölçme işlemi yapılmamış sadece baska regülatörlere besleme olarak verilmiş. Ripple konusunda kafamı kurcaladı. Mesela A noktasında 100mV ripple olurken C noktasında 10mV olmaz diye düşünüyorum.

Bu tip şeyleri üniversitede de anlamamıştım halen anlayamıyorum. @Zoroaster hocam kayda değer matematiksel bir yaklaşımı var mı bu işin? Yoksa her nokta aynı sadece bağlantı kolaylığı için kullanmadan ibaretmidir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R