OTOMASYONDA PIC KULLANMAK

Başlatan taytis, 21 Ekim 2005, 10:55:50

taytis

Selam arkdaşlar otomasyonda veya yüksek akım çeken makinaları kumanda da pic kullanmak istiyorum ,fakat pic in ,plc ye göre avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda var bunların en büyüğü pic in stabil çalışmaması (kendi kenine reset , vs . . . . .) bu hataları sıfıra indirmek için sizden bilgi bekliyorum .

SAYGILARMLA taytis

CaFFeiNe

pic in stabil çalışıp çalışmaması tamamen devrenin ve programın tasarımına bağlıdır sonuçta plc lerin içerisindede pic olmasada başka cpu lar var devre dizaynı ve içerisindeki program güzel bir şekilde yapılmış ve sapıtmıyorlar (genelde)

atıyorum picli basit bir devre yapsanız mesela flaşör gibi devrede gerekli önlemleri alsanız mesela beslemeye 100n atmak devreyi ekranlamak gibi ayrıca yazılım olarakta gerekli önlemleri alsanız watchdog, brownout reset gibi (tabiki sadece bunları açmak yeterli değil bu durumlar oluştuğunda programın nasıl davranacağınıda belirtmelisiniz) devreniz stabil olarak yıllarca tık demeden çalışır

güvenli bir devre yapmak istiyorsanız yazılımsal olarak yapmanız gereken en önemli iş bence WDT yi çok iyi bir şekilde kullanmaktır.

gofe

taytis osilatörü sakın unutma mutlaka xtall olması ve en az 4 mhz olması ve beslemenin akımı fazlası ile karşılayacak durumda olması şart.

Bak yine ben.. ;)

z

Butun giris ve cikislari islemci kartinla elektriksel olarak izole eder, besleme katina buyuk ozen gosterir, komple sistemi de metal  kutu icine koyar ve kutuyu topraklarsan pek cok gurultuden etkilenmezsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

saltundal

Alıntı yapılan: "taytis"Selam arkdaşlar otomasyonda veya yüksek akım çeken makinaları kumanda da pic kullanmak istiyorum ,fakat pic in ,plc ye göre avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda var bunların en büyüğü pic in stabil çalışmaması (kendi kenine reset , vs . . . . .) bu hataları sıfıra indirmek için sizden bilgi bekliyorum .

SAYGILARMLA taytis

voltaj sabitliyicisi kullanırsan hiç bir sorunun kalmaz.

mustaphaerdem

aynı sorun bende de vardı. şu sayfayı iyice okursan sorularına cvplar bulacaksın. bende öyle buldum çünkü.
https://www.picproje.org/index.php/topic,2588
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

muratxxx

1-elektronik devrenin baglamnacagı  hata EMI hat filitresi
2-dogrultucu ve regülasyon devrelerinde yeter miktarda filitre kondansatörü.
3.entegrenin bacaklarına mümkğn oldugunca yakın 0.1uf yada 100nF multitip tabi yangecit kapasitörü.
4.PCB icinde bulundugu kutunun iyi ekranlama özelikli yda farday kafesi oluşturacak bicimde ve kesinkilkele iyi ve gercek bir toprakla da topraklandıgından emin olunması.
5. pcb ve selonoid ve güclü röleler aynı hat üstünden ve atlamaları kulanmamasıan dikat edilmelidir.
6.mümkünse besleme ve toprak ucları direkt kaynak ve toprak noktasına taşınmalıdır.tabi toragınız iyise.
7.AÇılıp kapanaN kontaklaraDAKİ gerilim sıcramaları icn VDR  veya direnc kondansatö konbinasyonu sönümleme devreleri kulanmalıyız.
8.analog ve dijital toprakları bir birine baglamayınız cok hasas devrelerde. BUNLAR ÖNEMLİ USULAR PARAZİTLERDEN VE YANSIMALARDAN  KURTULMADA
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

azimli

CaFFeiNe

picde wdt yi ayarlamak kısmını anladık wdt nin çalışma koşulları oluşup ayarlanan zamanı taştığında picin ne iş yapmasını istediğini ayarlamanız gerekiyor kısmını anlamadık.

burda bizim bildiğimiz kadarı ile wdt zamanı taşınca tanımlanabilen bir iş yaptırılamaz yalnızca pic'e reset atar ve pic sanki ilk baştan çalışıyormuş gibi çalışır bir nevi pic harici reset pini olan mclr pinini 0V. ye çekilmiş gibi davranır ama bunu içindeki ekstra bir kristalle ayarlanan zamana bağlı olarak yazılımsal olarak yapar.

wdt zamanı taşınca pic in kendini resetlemesi haricinda burada pic e başka neler yaptırılabilir ve nasıl yapılır biraz açıklarmısınız.

CaFFeiNe

@azimli

açıklayayım
hangi dili kullanıyorsun bilmiyorum ama çokta önemli değil aslında STATUS registerinde TO biti var programın ilk satırlarında bu bitin durumunu kontrol edersin,
programın ilk çalışmaya başladığında normal şartlarda bu bit "1" olur
eğer bu bit "0" ise WDT reset atmıştır yani programın ilk kez çalışmıyordur
programın başında bu WDT reset durumunu algıladıktan sonra bu durum karşısında yapacakların sana kalmıştır

azimli

benim işlemcimde (30F) direkt yazdığınız amaçta bir register bitini göremedim

yazdığınızdan anladığım sizin işlemcide wdt zamanı taştığında işlemci önce pic'e bir reset atıyor ve programı en baştan konfigürasyon ayarlamalarınıda tekrardan yaparak sanki işlemci yeni enerjilenip çalışıyormuş gibi davranıyor ama burda bir register bitinide 1 yapıyor
ve bu register biti siz işlemcinin beslemesini gerçekten kesene kadar 0 olmuyor doğru anlamışmıyım.

şu şekilde bir şeyi yapmak sizin işlemcide mümkün oluyormu;

işlemci normal çalışırken bir parça sayımı yapıyor olsun ve saydığı parça sayısı tam 10 adet iken işlemci herhangibir olaydan dolayı kilitlenip wdt devreye girsin ve zamanı taşıp işlemciye reset atmadan hemen önce biz wdt ye bir iş gördürelim örneğin 10 adet sayısını pic içindeki eproma kalıcı olarak yazsın ve bundan sonra işlemciye resetini atsın ki program tekrardan çalıştığında ilk eproma bakıp 10 adet sayısını görüp kaldığı yerden saymaya devam etsin bu mümkünmü sizce

benim merak ettiğim bu yoksa wdt zamanı taşınca işlemciye reset atmadan önce arada bir iş görülemiyorsa gerisi benim için pek önemli değil.arada iş gördürülüyorsa buna ihtiyacım olabilir.

Maxim

sanırım o dediğin olabilir ,
şöyleki ,

wdt ,için belirli bir zaman ayarlıyoruz ,
o zaman aşılmışsa zaten restart oldu demektir ama o zamana yakın bir yerde dallanırsak sizin dediğiniz olabilir .

Belli bir değeri aşan wdt zaten bir süre sonra reset olacaktır nasılsa diye düşünüp ilgili veri taşma olmadan eeproma kayıt edilebilir ?

CaFFeiNe

@azimli

dspicleri hiç kullanmadım yalnız datasheeti inceledim RCON registerinde WDTO bitini kontrol ederek WDT nin reset atıp atmadığını anlayabilirsin

birde WDT dediğin gibi çalışmaz yani reset atmadan önce reset atacağını anlayıp işlem yaptıramazsın, WDT nin reset atması demek zaten programının bir şekilde sonsuz döngüye girmesi veya aptallaşması neticesinde programının uygun yerlerinde CLRWDT ile WDT yi sıfırlayamamandan kaynaklı WDT sayıcısının taşmasından meydana gelir

WDT reset attıktan sonrada register içerikleri bozulmaz, eproma kaydetmene gerek yok

zaten ideal olan, devrenin parazitlerden etkilenmeden WDT ye gerek duymadan çalışıp işini yapmasıdır, ama pratikte bu şekilde olmayabiliyor

mesmert

Alıntı yapılan: "muratxxx"1-elektronik devrenin baglamnacagı  hata EMI hat filitresi
2-dogrultucu ve regülasyon devrelerinde yeter miktarda filitre kondansatörü.
3.entegrenin bacaklarına mümkğn oldugunca yakın 0.1uf yada 100nF multitip tabi yangecit kapasitörü.
4.PCB icinde bulundugu kutunun iyi ekranlama özelikli yda farday kafesi oluşturacak bicimde ve kesinkilkele iyi ve gercek bir toprakla da topraklandıgından emin olunması.
5. pcb ve selonoid ve güclü röleler aynı hat üstünden ve atlamaları kulanmamasıan dikat edilmelidir.
6.mümkünse besleme ve toprak ucları direkt kaynak ve toprak noktasına taşınmalıdır.tabi toragınız iyise.
7.AÇılıp kapanaN kontaklaraDAKİ gerilim sıcramaları icn VDR  veya direnc kondansatö konbinasyonu sönümleme devreleri kulanmalıyız.
8.analog ve dijital toprakları bir birine baglamayınız cok hasas devrelerde. BUNLAR ÖNEMLİ USULAR PARAZİTLERDEN VE YANSIMALARDAN  KURTULMADA

Merhaba;

5. Maddeye biraz daha açıklarmısın hocam ve ayrıca 7.Maddedeki VDR değeri neye göre hesap yapıp takılır.

azimli

CaFFeiNe,

wdt zamanı taştığında register içerikleri silinmez yazınızı destekleyici bir kaynak yazı varmı elinizde dsPIC30F ler için eğer böyleyse bir deneme daha yapmam ve hatamı görmem gerekecek ben öyle bir şey uygulamada göremedim.

muratxxx

5. madede demek istedigim yüksek akım cekilen yada  bir devreden ek alarak devreyi beslersen akım yolu üzerindeki darbelere karışı korunmasız kalırsın. bu olay toprakta daha kötür. yani paralel bir hat üstünden torak kablosundan alınan her ek noktasında farklı potansiyel gerlimler oluşurki.bunu önlemek icin dedgim gibi torak noktasını ilk cıktıgı yerden almak gerkir olayın cidiyetine göre külfetli ama bazan kacınılmaz oluyo.diger bir huhusta harmonik üreten frekans invertörü gibi cihazların yakınıdaysa frekans invertörüne hat filitresi konulmasıdır.dedigim gibi kuvet hatları üstünde bulunan akımın şekli  alıcı tarafından degiştirile biliyor ki bu durmu harmonik olarakta adlandırabilirz.yada diger bir cözümde kaliteli ups ile beslemek olabilir.ve alternatif  ve ucuz cözümlerden biri de220v ac devreler icin endüktif özelikli alıcalara röle selenoit gibi  bunlara  seri balanmış3 9ohm direncle 0.01uF kondansatörbaglamadır. ama kondansatör calışma gerlimi ac 240 v yada dc 400 v özelikli olmalıdır.
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)