Alıcıdaki Direnç

Başlatan elektroombank, 22 Ekim 2005, 02:34:01

elektroombank

Slmler Arkadaşlar

PIC16f877 ile bir devre kurdum.Bu devreme bir adet tk19 bağladım.Sony kumandadan gelen verileri almak için.Ancak tk19 u nası bağlayacağımı bir türlü nulamadım.Datashett linkleri hep ölü çıkıyor.Elimde 2 adet alıcı var

birinde  tk19   907  1830   yazıyor.(Kucuk ucu yovarlak olan)

diğerinde tfms 5300 (dikdorgen olan)

Ben bu alcıları bir türlü bağlayamadım.Örnkelere bakıyom kiminde 4.7 k bağlı kiminde değil.Kimnde 100 nf bağlı kiminde değil.Biraz şaşırdım.Şimdi ben nasıl bağlayacam bunu.

Birde bu alıclar sony kumaddan sinyal almada sorun çıkarırımı .İlk başta zaten hazır kodalrı deniyeceğim...

Yardım ederseniz sevinirim.

Bir türlü yapamadım şu devreyi.

stlg

Sevgili elektroombank

Bahsetmiş oldugun bu alıcılar sanırım 38 khz civarında calısıyorlar sony
kumandanın calısma formatını bilmiyorum ama oda bu frekans cıvarında
calısıyorsa sorun yok demektir bu alıcılarla ondan gelen bilgileri alabilirsin
cıkısta kullanılan direnc pullup direnci herhalde 16f877 ile bu sekilde kullanabilirsin yapman gereken programda dogru okuma seklini kullanman
hazır bir program kullanıyorsan bu sensorlerin cıkısındaki sinyali evirebilir
istersen acık kollektor cıkıslı hale getirebilirsin ( basit bir transistorle ) devrendeki 100nf nerede kullanılmıs onu anlamadım detaylı anlatırsan sana yardımcı olabiliriz

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektroombank

Devremde bir PIC16f877 im var.Ve PIC'imin ra2.nolu pinine bağlı tk19 um var.
Tk19 un outu ra2.ye
gnd si gnd'ye,,
+5v u +5 e bağlı...

Gnd ile şasesi arasına 100 nf bağlı..Başka hiç birşey bağlamadım.Bu şekilde sistemde hiç çalışmadı.Başka bir alıcı taktım bu devreye
tmsf 5300 taktım.30 khz imiş.Kumandanın volume tuşunu zar zor çalıştırabildim.Ancak 2 çalıştıysa 50 kez basıyom.Anca yakalıyor kumdandayı.Yani sorunlu.

Birde kumandayı alırken kumadacı ır tester la baktı.Bu ledi nie bu kadar sık yakıyo dedi.Herhalde  kumanda yuksek herz.

Ama ben bunu nasıl çözeceğim.Osiloskoptan bak dediler.Osiloskopum yok.
Ne yapmalıyım..

stlg

Ssvgili elektroombank
Arkadasım gnd ile sase arasına demişsin ikiside aynı sey +5v ile gnd
arasında ise sorun yok ama cıkıc ile gnd arasında ise bu kondansatoru sok oyle dene derim birde  tk19 icerisinde pullup direnci yoksa ra2
portuna direk girmen dogru olmaz bu ucu yani tk19 cıkısını ( ra2 ucunu)
10k ile +5v a cekmen gerekir (pullup) kolay gelsin

Asagıda tk19 ile ilgili bir calısma var

http://www.eproje.com/modules.php?name=News&file=article&sid=103

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektroombank

Devremde sorun yok artık.Antrak taki Barbaros abinin devresini denedim
öalıştı.Hemden tk19'a ne direnç nede kodansatör bağladım.Çok güzel çalıştı.Sonra birkaç Basic kodu buldum.

Bu kodların çoğunun çalıştıramadım.Kumanda verisi alının Portla.3 ' e serot olarak gönderildiğinde devrenin çalıştığını anlıyorum.
Fakat serout komutundan sonraki

IF IRBUT=16  HIGH LEDGREEN
IF IRBUT=17 HIGH LEDRED

Bu kodlar işe yaramıyor gibi geliyor o bölümde..

Ne yapmalıyım.Bir türlü çözemedim şu işi.büyük ihtimal sorunum kodlarda