H bridge

Başlatan kontrolmuh, 26 Aralık 2016, 09:32:57

kontrolmuh

arkadaslar internette motor surucu buldum, H bridge bu devrenin eksileri artilari nedir bi degerlendirir misiniz ? ilk devrem olacak simdiden tesekkurler.

devredeki elemanlar motorun degerlerini saglamakta. 24V 40 amper.

ipek

çalışmaması için hiç bir neden yok,ama kalkış akımını okuyup akım sınırlama devresi yok,genelde alt kısımdaki iki fet'in Source ayakları direkt olarak,GND'ye gitmez bir 0.1ohm 5w yada 10w bir direçle seri bağlanır,basit bir OpAmp ile akım gözlemlenir çıkış yükü kısadevre ise yada motor sıkıştı ise,yarı iletkenler ile birlikte baskı devredeki yollarda yanabilir.

birde ani ileri geri dönüşler yapacaksan,Mos'fetlerin içinde Diyot'ları mevcut ama yinede 4 adet Fet'lere paralel Fast Recovery Diyot bağlamakta yarar var.
40A hiçte küçümsenecek bir değer değil PCB'nin çok kalın yollar ,bağlantının en kısa yoldan,Disspation Factor içinde adam gibi soğuyabilmesi için eşit aralıkta monte edilmesi gerekir,çizimi çok dikkatli yapmalı yollar eşit olmalı ,aksi taktirde Master Slave ilişkisi doğabilir.
ha ben yaptımmı böyle bir şey hayır,okuduğum makalelerden aktardım..

Cemre.

Mucit23

O devreyi yapalı baya zaman oldu. Duruyor hala.
24v 100w lık dc bir motoru kontrol etmistim o zamanlar. Pwm ile yön kontrolü yapıyordum. Akım kontrolüne ihtiyaç duymaıştım. Bu yüzden akım koruması yok devrede buna dikkat etmek gerekir.

Birde ani yön değişimlerine dikkat etmek gerekiyor. @ipek uyarmış. Ekstra olarak mosfetler bağımsız sürüldüğü için yön değişimindeki dead time gibi kritik sürelere dikkat etmek gerekiyor 

cann

bu devreyle maximum kaç wattlık 24 volt motor sürülebilir?

Cemre.

Alıntı yapılan: cann - 26 Aralık 2016, 14:19:02
bu devreyle maximum kaç wattlık 24 volt motor sürülebilir?

PCB tasarımı gördüğüm kadarıyla çok yüksek akımlar için dizayn edilmemiş. Ayrıca IR2101'in sağlayabileceği max gate akımını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani sadece MOSFET büyüttüm yolları kalınlaştırdım da bir yerden sonra yeterli çözüm değil.

Misal IR2101 150mA civarı Igate akımı sunabilirken, FAN7384 250-500mA dolaylarında bir akım sağlayabiliyor. Bu da büyük gate kapasitesi olan anahtarı hızlıca iletime sokabilme kabiliyeti olarak adlandırılabilir.

cann

motorun yöndeğitirmelri arasına 1 sn gibi süre konursa ani yöndeğiştirmenin olumsuz etkisini beklemeyiz sanırım. mosfet sürücünün akımını düşünmemiştim. Teşekkürler. 900 wattlık motoru tam yükde sürebilmek için mosfetler çift kullanılsa yeterli olur mu sizce?

PICaso

arkadaşlar 1 tane ır2113 ile 10 tane IRFP460 sürülebilir mi?

Zoroaster

Bu durum anahtarlama frekansı ile ilgili. Düşük frekansda anahtarlama yapacaksan sorun olmaz.
Seytan deliginden kacti.

kontrolmuh

Alıntı yapılan: ipek - 26 Aralık 2016, 12:20:35
çalışmaması için hiç bir neden yok,ama kalkış akımını okuyup akım sınırlama devresi yok,genelde alt kısımdaki iki fet'in Source ayakları direkt olarak,GND'ye gitmez bir 0.1ohm 5w yada 10w bir direçle seri bağlanır,basit bir OpAmp ile akım gözlemlenir çıkış yükü kısadevre ise yada motor sıkıştı ise,yarı iletkenler ile birlikte baskı devredeki yollarda yanabilir.

birde ani ileri geri dönüşler yapacaksan,Mos'fetlerin içinde Diyot'ları mevcut ama yinede 4 adet Fet'lere paralel Fast Recovery Diyot bağlamakta yarar var.
40A hiçte küçümsenecek bir değer değil PCB'nin çok kalın yollar ,bağlantının en kısa yoldan,Disspation Factor içinde adam gibi soğuyabilmesi için eşit aralıkta monte edilmesi gerekir,çizimi çok dikkatli yapmalı yollar eşit olmalı ,aksi taktirde Master Slave ilişkisi doğabilir.
ha ben yaptımmı böyle bir şey hayır,okuduğum makalelerden aktardım..

1N5822 diyotu koysam olur mu ? 40V 3A