Jel Akü tavsiyesi

Başlatan baran123, 31 Aralık 2016, 23:13:47

baran123

12V modemi beslemek için Jel akü önerebilir misiniz ?
Marka bilgisi açısından soruyorum çok yüksek Ah olmasına gerek yok.

Birde bu aküler ile direk olarak modem beslenebilir mi ? Araya ek bir devre ihtiyacı var mıdır ?

Erol YILMAZ

Modem 12v ile besleniyorsa bir diyot ile 12v akuyu baglayabilirsin.

mg1980

Elk.kesildiğinde 12v 7AH akü ile doğrudan kullanıyorum.

baran123

@Allegro tamamdır çıkışına bir diyot.
@Mr_YAMYAM hocam linkdeki ürünü alacağım.
Son olarak bu arkadaş için hazır şarj devresi mi almak lazım yoksa kendim yapsam gene sağlıklı olur mu ?

Mr_YAMYAM

LM317 ile basit bir akım limitörü, çok sağlıklı netice verir. Gerekirse çıkışa bir komparator devresi ile şarj kesilebilir.
Tüm yapılması gereken, kullanım amacı doğrultusunda akımı belirlemektir.
Uzun süre veya daimi şarjda bırakılacak ise düşük akımla şarj etmek en sağlıklısıdır.
Modemin çektiği akımı ölçerek şarj akımı da dahil edilerek toplam akım bulunur. ve LM317 ile 1.25 referans voltajı elde edilebilecek değerdeki seri bir direnç tüm sistemin anahtarıdır.
ÖRNEK DEĞERLER.
Modem akımı 1A olsun.
Şarj akımı ise 100mA tercih edilsin.
Akım limitörümüzün akım kapasitesi 1.1A olup LM317 için seri direnç değeri takribi 1.1 ohm olacaktır.
7A lik bir akünün toplam şarj süresi takribi 100 saat civarı olacaktır. Uzun süreli şarj aküler için en sağlıklı yöntem olduğu için takribi 4 günlük bir şarjda kalma süresi olacaktır. Bu süre zarfında elektrik kesilse bile kesinti sürecinde akü idare edebilecektir.
Eğer modem kapatılırsa şarj akımı 1.1A olacağı için HIZLI ŞARJ ile akü şarj edilmeye başlanacaktır. Bu seviyede bir akım ile 8 saat gibi kısa bir sürede akü şarjı tamamlanacaktır. İhtiyaç duyulduğunda akşam modem kapatılarak sabaha kadar akü şarjı tamamlanabilir.
Kullanıcının tercihleri doğrultusunda kesin bir sistem oluşturulabilir ve devre tasarlanabilir.
NOT:
İdeal şarj gerilimi min. 18V olmalıdır. 18V 1.5A lik bir transformatör kullanılması tavsiye olunur. Daha düşük gerilimlerde akü şarjı sağlıklı yapılamaz.