PİCLİ PROGRAMLI SAYICI YARDIM

Başlatan stlg, 26 Ekim 2005, 03:35:52

stlg

Sevgili arkadaslar
Bir adet  4 digit programlı sayıcı yaptım uzerindeki set dugmesine basarak
set bolumune giriyorsunuz ve shift tusu ile ayarlamak istediginiz digiti
seciyor ve ileri geri tuslarıyla girmek istediginiz degeri hazırlıyorsunuz
siz elinizi set tusundan cekince sistem otomatik olarak degeri eepromuna
kaydediyor dısardan gelen palsleri sayıyor ayarlanan degere gelince
roleyi cektiriyor buraya kadar hersey guzel sorunsuz calısıyor bu calısma
anında elektrik giderse son saydıgı sayıyı hafızasına alıyor ve acılısta bu sayı ile baslıyor bu elektrik gidince hafızaya alma işlemini su sekilde yaptım sistemi besleyen trafodan ayrı bir diyot ve kucuk bir kapasiteyle
pice girdim picin normal beslendigi +5v yolunda buyuk
bir kapasite var pic bu kucuk kapasiteli kondansator yolundan elektrigin
kesildigini anlıyor buyuk kapasite bosalmadan son sayıyı hafızasına alıyor
ben sizlerden daha baska mantıklar bekliyorum mesela bu buyuk kapasiteli kondansatoru kullanmadan yapabilirmiyiz kullandıgım pic
16f84 ve 4511 multiplekser olarak displayi suruyorum frekans 4 mhz
aslında soylede dusundum sayı her ilerleyişinde hafızaya almak gibi ama
bu sayıyı algılama hızını yavaslatacaktı kesme ucunu zaten kullanıyorum
bilgilerinizi benimle paylasırsanız cok sevinirim

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

CaFFeiNe

sayı her değiştiğinde eeproma yazarsan hem yavaş olur hemde eepromun belirli bir yazmasilme ömrü var bozulabilir tabii milyonlarca adet sayacaksan

kullandığın yöntem bence güzel

birde pil görevini gören kapasiteler var üzerlerinde 5.5V 0.047Farad (47000uF) filan yazıyor boyutları çok küçük bunlardan kullanabilirsin belki

oziant

bencede kullandıgın mantık güzeli bende dedigin şekilde yapıyorum
herhangi bir problem çıkarmıyor
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

stlg

Sevgili caffeine
Arkadasım tesekur ederim  yanlız bir sorun var displey cogullamalı
surulmesine karsın baya bi akım cekiyor displey besleme yolunuda ayıramıyorsun ortak katot oldugundan yoksa en guzeli pic elektrik kesilmesini algıladıgında displeyi kontrol eden portu kapatmak oyle değilmi bak bu aklıma gelmemişti once hızla displeyi kapatmalıyım sonra
kayıt işlemleri nedersiniz

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Veli B.

Display kontrolünü, besleme tarafından sürülen bir veya bir kaç tr  ile donanımsal olarak çözersen, olası aksilikler yada istenmeyen kesmelerden dolayı oluşacak kayıp zamanı kazanabilirsin.önemsiz gibi görünsede ciddi bir zaman kazancı olabilir, yerine göre 3-4 çevrim gibi.

CaFFeiNe

dediğin gibi elektrik kesilmesini algıladığında önce displayi kapat (varsa diğer akım çeken kısımlarıda röle vs.) birkaç uS de hallolur sonra değeri hafızaya yazarsın

ayseros

stlg sizden rica etsem hex kodlarını alabilirmiyim

Fixxer

Bingooo tam yerine gelmişsin ilk mesajda  :twisted:
...............................

buiba

stgl hocam 4511'in BL pinini 0 yaparsaniz cikislari pasif hale gecer.bir de trafonun cikisina demissiniz ama,voltaj regulatoru varsa 7805 vb onun cikisina diyot kondansator  uygularsaniz buda yeterli olur.bi uygulamada ben oyle yapmistim.gayet saglikli calisiyordu.

stlg

Sevgili kardesim

Onerin icin tesekurler yanlız 4511 pasif hale getirmek icin ayrıca bir uc kullanmak bence gereksiz ,zaten 16f84 yeterince porta sahip değil en guzeli displeyleri suren transistorlerin baglı oldugu portu kapatmak daha dogru gibime geliyor kolay gelsin