step motor için ULN2003 te ısınma sorunu

Başlatan tebesir, 27 Ekim 2005, 01:28:07

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "tebesir"devreyi bugün BDX53C ile denedim. transistörler 10-15 dak. sonra az bir şey ısınıyor. fakat bu seferde motor zaman geçtikçe ısınıyor. bunu önlemek için akım sınırlayıcı dirençler kullandım. fakat motor çok güçsüz dönüyor.

Step motorun uzerinde yazan akim degeri max akim degeridir.
Anladigim kadariyla bu akim degeri motorun isinmasiyla ilgili olarak belirlenmis bir deger. Motora giden akimi [motorun durgun oldugu zamanlarda kisman gerekiyor.] Eger normalde de motor isiniyor diyorsan akimi azaltacaksin.

1-) Oncelikle Akimi bir yerde sabitlemen lazim.
2-) Motoru kullanmadigin zaman akim azalmali.
3-) Step Motorlar genelde biraz sicak calisir.

4-4.5 amperlik motorlari 2-2.5 amperlik suruculerle suruyorlar.
Hic problem olmuyor. Isinma neredeyse yok gibi.
Daha ozellikli bir surucu istersen [veya en azindan yoldan beri diyelim :) ]
http://picproje.com/index.php/topic,6484 adresini takip et.
LMD18245 ile yaptigim suruculerden memnunum.

stlg

Sevgili tebesir
Arkadasım transistorun verdigi akım diye birsey olmaz sistemin cektigi
akım olur yani transistor 2 A diye motora 2 A gidecek diye birsey yok
motor ne cekiyorsa odur motorunun ısınması bence ya motoru mekanik
olarak zorluyorsun eger motor mili bosta ise motora uyguladıgın gerilim
fazla olabilir motorun gerilim degerlerinin uzerine cıkma derim kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tebesir

sevgili Erol ve stlg;

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. motorun bobin uçlarından 5 ohm ölçtüm. motora verdiğim gerilim 5 volt. motor mili zaten boşta. acaba 5 volt fazla mı gelir diye düşünmüştüm. fakat 2N2222 ile denediğimde motor ısınmamıştı. sadece transistörler ısınmıştı.

ben bir de BD241 veya BD377 yi deneyim.

bu arada sevgili stlg; transistör 2A derken; yani 2A' e kadar akım çeken motorlar için kullanılabilir diye düşünerek yazmıştım. hatam varsa lütfen düzeltin. :)  

tekrar teşekkürler...

stlg

Sevgili tebesir
"acaba BDX53C in verdiği akım motora fazla mı geliyor?"
Arkadasım yukardaki yazına istineden oyle yazmıstım yanlıs anladıysam
ozur dilerim bu devrede farklı transistorler kullanman cok onemli değil
motorun cektigi akımı karsılayan bir transistor bence yeterli olur birde
kullandıgın besleme katı onemli yeteri kadar temiz bir dc veriyormu kapasiteleri kucuk olabilir  

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tebesir

sevgili stlg;

ben özür dilerim. yeni bir şeyler öğrenmek çok hoşuma gidiyor. o yüzden teşekkür ederim.

neyse besleme gerilimi olarak bilgisayar güç kaynağı kullanıyorum. yani düzgün regüleli gerilim veriyor. dediğim gibi BD241 ve BD377' yi deniycem.

tekrar teşekkürler...

OG

Erol'un verdiği linki inceleyin. Motor 5ohm sargı direncli olabilir, buna 24 volt da verebilirsiniz ancak max bobin akımını gecmeyecek sekilde sınırlandırmanız gerekir. L298 bunun için guzel bir ornektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tebesir

arkadaşlar;

uzun bi süre ara vermiştim. neyseki tekrar geldim.

ben bu step motoru sürmek için bu sefer sevgili stlg' nin de dediği gibi ırfz44 kullandım. kesinlikle ısınmadı. fakat bu seferde motor düzgün dönmedi. yani bir iki adım atıyor sonra sanki bi anlık duruyo gibi oluyo. ama dikkat ettim de bir-iki adım attıktan sonra geri gidiyor. sonra tekrar ileri ve geri..

bağlantılarını defalarca kontrol ettim. herhangi bi yanlışlık yok. bunun nedeni ne olabilir. elinde step motoru mosfet le sürmenin devresi olan varmı?

yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler. başarılar...

mhk

Step motor adım sırasını yanlış veriyor olabilirsin. Bu arada mosfet G-S arasına 100-200 K direnç bağlamışsındır umarım.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

tebesir

sevgili mhk;

adım sırası doğru. defalarca kontrol ettim. fakat G-S arsına direnç bağlamamıştım. sadece G ile pic ten gelen uclar arasına 4k7 bağladım. gerek varmıydı bilmiyorum. ayrıca dediğinizi deniycem. cevap yazarım.

bu arada eğer elinizde mosfet le yapılmış step motor sürücü devresi varsa gönderebilirmisin?

teşekkür ederim....

tebesir

biraz araştırdım. ve gördüm ki mosfetlerin gate ucuna 10 v gibi bir gerilim uygulanması gerekiyor.

şimdi benim anlamadığım?
-neden 10 volt? (hızlı anahtarlama için mi)
-ayrıca ben bu mosfetleri direk pic in çıkışına bağlayamaz mıyım

yani arkadaşlar mosfet le pic arasında nasıl bir bağlantı olmalı? lütfen bana bi devre şeması gönderin.

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

OG

Mosfet konusu  tartışılmıştı. Tecrübeler faydalı olabilir.  Burada
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Sevgili tebesir
Arkadasım eger mosfet kullanmakta karar kıldıysan pıcı besleyen 7805 in
girisindeki gerilim ile mosfeti surebilirsin tabi bu şekilde yapabilmen icin pıc ile cıkıs katı arasına optokuplor baglaman gerekir pıc ile optonun ledlerini sureceksin optonun (pc817veya 4n35) transistoru ilede bir  BC337
uzerinden mosfeti surersen daha iyi olur ve bu sekilde yapman pıc ile cıkıs katını elektiksel olarak ayırman demektir cıkısta olabilecek bir kısa devre bozulma pice zarar vermeyecektir ve pici parazitlerden koruyacaktır tabi bu sekilde yaparsan cıkıs katını tamamen ayırmalısın ayrı bir kaynak uzerinden cıkıs katını beslemelisin bu sistemle istersen mosfet değilde tıp31 -32 veya bdx53-54 turu transistorlerde kullanabilirsin
kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ