Marş Basmak İle Neden Akü Biter?

Başlatan AXI, 14 Ocak 2017, 17:47:41

AXI

Alıntı yapılan: mert3162 - 16 Ocak 2017, 01:31:11

Kurşun asit akülerin deşarj eğrileri lineer değil logaritmiktir.

İşte aradığım cevap. Teşekkürler.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

elektronik

akülerden konu açılmışken sormak istedim. aküler uzun zaman şarj olmayınca neden bozulur? . tekrar düzelirmi ?.

mert3162

Alıntı yapılan: mert3162 - 16 Ocak 2017, 01:31:11
Ayrıca bir problem olarakta sülfatlaşma durumu vardır mesela gece lambaları açık bırakıp gittiniz sabah geldiğinizde marş basmama sebebi kurşun-asit akülerin ilk söylediğim gibi arabaya start vermek için anlık yüksek akım verme işi bu akülerindir.Sabit düşük akım cektiğinizde kutuplarda sülfat birikmesi olur ve bu sülfat birikintisi yine fabrikada şarjda kullanılan redresörler ile mümkündür.

2 üst mesajımda belirtmiştim bunu şöyle diyelim akünün kimyasal bölümünde enerji pek kaybolmaz dolu bir akü içerisindeki enerji sabit durağan bir sıvı içerisinde beklediğinden dolayı elektronlar kurşun tabakaların yüzeyini sülfat ile kaplarlar (sülfürik asit olduğu için)

Sülfür  kurşun tabakalara hucüm ettiği için enerji geçirgenliği düşer zamanla tamamen boşalmış gibi davranır bazen desülfat devrelerle canlandırılabiliyor bu aküler ama bazen yapılamıyor buna etki eden etmen çok fazla hepsini anlatmam mümkün değil.

Ama ölü olarak nitelendirilen bir akü eğer çok eski değilse 3-5 yıl gibi canlandırılabilme durumu mevcut.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muratdu

Arkadaşlar merhaba
Konuyu okuyunca merak ettim, tipik bir binek otomobilin marşına bastık ve tek marşta çalıştı araba diyelim. Bu durumda akünün ne kadarı deşarj olmuştur mesela %20 50 70 vs. Diğer sorum ise yine tipik bir otomobil çalıştıktan sonra akü kaç dakikada veya saatte sarj olur. Ortalama rakamları merak ediyorum sadece. 

muhendisbey

Akü teknolojisi, aracın cinsi, marka ve modeli, ortam sıcaklığı, akünün sağlığı bu dediğiniz şarj deşarj oranlarını çok değiştirir.
Start stop aküler trafikte defalarca kez marş alıyor. Standart bir akü bu kadar dayanır mı? Yada jel aküde durum ne olur? Kuru aküde ne olur? Bunun gibi sorulara en mantıklı cevap: denemeden ya da ölçmeden bilemezsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

coco

start stop yapan araçlarda marş motorunda burç değil rulman var ve marş motorları özel,daha az akım çekiyor bu arada alternatör dinamo sistemide marşa basılıcağı akım kadar bir iki saniyeliğine üzerinde voltaj tutan özel bir dinamodur

muhendisbey

Aküsü özel yalnız. Voltaj tutma dediğiniz olay sanki akü içerisinde gerçekleştiriliyor. Tahminen akü içerisinde kapasitör var gibi.
https://www.inciaku.com/tr/urunler/start-stop-agm

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: mert3162 - 16 Ocak 2017, 21:09:40
2 üst mesajımda belirtmiştim bunu şöyle diyelim akünün kimyasal bölümünde enerji pek kaybolmaz dolu bir akü içerisindeki enerji sabit durağan bir sıvı içerisinde beklediğinden dolayı elektronlar kurşun tabakaların yüzeyini sülfat ile kaplarlar (sülfürik asit olduğu için)

Sülfür  kurşun tabakalara hucüm ettiği için enerji geçirgenliği düşer zamanla tamamen boşalmış gibi davranır bazen desülfat devrelerle canlandırılabiliyor bu aküler ama bazen yapılamıyor buna etki eden etmen çok fazla hepsini anlatmam mümkün değil.

Ama ölü olarak nitelendirilen bir akü eğer çok eski değilse 3-5 yıl gibi canlandırılabilme durumu mevcut.
bahsettiğiniz canlandırma işlemi nasıl yapılıyor bu konuda ayrıntılı bir kaynak varmı.