Sıfırdan başlangıç için öneriler

Başlatan Bond, 14 Ocak 2017, 22:15:31

Bond

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 senedir elektronikle uğraşıyorum.Meslek lisesinde Elektrik-Elektronik okuyorum fark ettim ki mikrodenetleyiciler olmadan entegrelerle belirli bir noktadan sonra tıkanıyorsun. Bu yüzden mikrodenetleyicilere geçmeye karar verdim biraz araştırdıktan sonra en iyi mikrodenetleyicinin ARM mimarisi olduğunu gördüm lakin hemen ARM ile başlamak zor olacaktır diye geliyor bana. Arduino yu derseniz bana oyuncak gibi geliyor. Tamam kullanımı kolay ama pek ilerde endüstriyel de ve iş hayatında kullanılacak gibi gelmiyor zaten Arduino'nun amacı işi elektronik olmayanların elektronikle projele geliştirmesiydi. İnternette bir kaç araştırma yaptım çoğu devrenin çalışma prensibini anlamak ve geliştirmek için PIC öneriyorlar sonradan ARM'a geçmeyi tavsiye ediyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz ? PIC içinde bir kaç sorum var.
1-)Hangi programlama dilini önerirsiniz ?
2-)Arduino da kullanılan sensörler ve modüller PIC'de kullanılabilir mi ?

Hadi

1- Bence Assembly'den başla. biraz ilerdedikten sonra üst seviye bir dile çık.
2- Evet kullanabilirsin.

mehmet

1) C tabii ki.
2) tabii ki.

Algoritma kısmına yoğunlaşın bence. Dil sıkıntı
değil.
Arduino 'dan oyuncak yapabilirsiniz....
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Bond

magic_gun

Alıntı yapılan: Hadi - 14 Ocak 2017, 22:21:37
1- Bence Assembly'den başla. biraz ilerdedikten sonra üst seviye bir dile çık.
2- Evet kullanabilirsin.

+1  hadi
sonrası herhangi bir mikro (C yada B)
hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

baran123

sovalye

Hocam, daha önce bir programlama deneyiminiz yoksa asm ile başlamak çok yorucu olabilir. En azından basit algoritmalar(sıralama algoritmaları, döngülerle işlem yapmak) , temel programlama mantığını öğrenene kadar daha üst seviye bir dille, bilgisayarda çalışsanız daha iyi olabilir. C güzeldir yada dille uğraşmayıp daha hızlıca algoritma alıştırması yapmak isterseniz python da güzeldir.

OG

Bu soru 12983243 defa soruldu,
254568796 defa yanıtlandı.

İyi abarttım demi.  :)
Şaka bir yana hepsi var forumda.
Biraz çaba lütfen.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Bond

Alıntı yapılan: sovalye - 15 Ocak 2017, 00:10:18
Hocam, daha önce bir programlama deneyiminiz yoksa asm ile başlamak çok yorucu olabilir. En azından basit algoritmalar(sıralama algoritmaları, döngülerle işlem yapmak) , temel programlama mantığını öğrenene kadar daha üst seviye bir dille, bilgisayarda çalışsanız daha iyi olabilir. C güzeldir yada dille uğraşmayıp daha hızlıca algoritma alıştırması yapmak isterseniz python da güzeldir.
2 sene önce  Pythonla uğraşmışlığım var. Elektrik-Elektroniğe geçince unuttum

muhittin_kaplan

micropython u araştırınız. (ama c öğrenin)

muhendisbey

Bu başlık sürekli olarak ayda bir açılan bir başlık :)

Atmega328 (yani arduino'da kullanılan MCU) kötü bir MCU değil. Her ne kadar tavsiye etmesem de endüstride de kullanılabilir, PIC ile bu konuda farklı değil.
Endüstri denince akla, her an onun adı gelir: PLC, PLC, PLC.

PIC'ten ARM'a geçiş tavsiye etmem. Alt seviye ARM'dan (Cortex M0) daha üst seviye (Ör: Cortex M4) olanlara geçmenizi tavsiye ederim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Bond

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Ocak 2017, 00:49:41
micropython u araştırınız. (ama c öğrenin)
Micropython henüz pek  yeterli değil gibi geliyor bana hocam.

Teğmen

Merhaba,
Bu işe ilk başlıyorsan basit algoritmalar ve kolay anlaşılabilir bir dille (CCS C,MikroC vs)başlamalısın.1 2 adet uygulama yapıp kendine güvenin geldikten sonra daha karmaşık uygulamalar yapmalısın.
Sonrasında ise assembly kod yapısına ve datasheet okumaya başlamalısın.
Daha da ileri gitmek istersen lojik yapıyı kavraman gerekecektir.
CCS C ve MikroC için piyasada güzel anlaşılabilir kitaplar mevcuttur.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

muhittin_kaplan

@Teğmen
sıralama bence tam tersi olmalı. (gerçi kişi kabiliyeti bu konuda en büyük etken. devre kurmak mı program yazmak mı ?)

Teğmen

@muhittin_kaplan
Sıralama eğitim olarak verilirse dediğin doğru önce lojik yapı,datasheet.Ama assembly ile yüksek diller arasında sıralama şöyle olabilmektedir.
Algoritma akışını ve programlama mantığını tam kavramadan assembly çok ağır gelmektedir.

Örnek verecek olursak ccs veya mikroC de gecikme "delay_ms();" gibi komutlarla verilirken bu assembly de "nop" komutu ile ki hatta süreye göre döngü içerisinde nop yapıp o gecikmeyi
sağlamaktadır.Döngü kavramını,gecikme olaylarını öğrenmeden assembly ağır gelmekte ve kimi zaman insanları soğutmaktadır.Ama daha önce assembly öğrenebilen de diğer dillerde çok rahat eder.Orası artık kişiye kalmış.

Ama son dediğiniz şöyle donanım mı yazılım mı kısmı ? Burda öncelik donanımda olmalıdır.Donanım hesaplı bir şekilde ayarlanmazas program çalışmaz,çalışsa hata verse daha da riskli nerde ne oluyor hata donanımda mı
yazılımda mı anlamak çok güçleşir.

Ama herşeyden önce yapılmak istenen işin akış şeması çizilmelidir.Mesela devrede motor ve bu motor triyak ile sürülecekse MCU ya 0 geçiş zamanı buldurmak gerekebilir.MCU ona göre özellikli seçilebilir.Veya bu optokuplör kullanılacaksa zero detect denilen özellikte entegre seçilmek zorunda kalınabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; 
1.)Proje ne iş yapacak?(Hangi sistem kurulup,hangi soruna çözüm üretecek?)
2.)Çevresel birimler ne olacak?(Uyarı sistemi,alarm,flaşörler v.s)
3.)Sistem sadece kontrol mu yapacak başka sistemlerle haberleşecek mi?
4.)Veri tabanlarına ihtiyaç duyacak mı?(Feedback=geri bildirim yapacak mı v.s)
5.)Bu sistemi çalıştıracak komponentlerin seçimi?
6.)Komponentlerin özellikleri,bağlantı şemaları?
7.)Uygun MCU ve entegre seçimleri?
8.)Uygun bir algoritma?
9.)Algoritamayı dille yazma?
10.)Hata ayıklama ve prototip?
11.)Güncelleme kontrolleri?
12.)PROJE SONU?

Arada atladığım aşamlar olabilir ama genel hatlarıyla bir sistem kurarken bu parametrelerden yola çıkmak işi kolaylaştırmanın ötesinde sistematik ve kontrollü bir hale getirir.

Kolay Gelsin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.