Kullanıcı tanımlı Grafikler

Başlatan ahmetinrodisi, 28 Ekim 2005, 00:32:39

ahmetinrodisi

Merhaba arkadaşlar.LCD de Kullanıcı tanımlı grafiklere ihtiyaç duydum.Bu sitedeki ve internetde  bu konuda yazılmış forumları ve makaleleri okudum.Fakat yine beceriksizliğimden mi nedir, yine bir türlü istediğim karekteri asm ile yapamadim.Aslında karekterimi yaptım ama LCD de gösteremedim.ClrDisplay komutundan sonra,Bende H'FE',H'40' ve oluşturduğum karekterin  bilgisini komut şeklinde gönderdim.iş bunu programda çağırmaya gelince orasını anlamadim.Picbasic te "LCDout 0" deyince yazdığımız karekter gelirmiş.Acaba biz asm de bu  karekteri  nasıl çağıracağız?Ben her şekilde denedim,Sonuç: ya LCD de alt çizgi şeklinde yanıp sönen dolu imleç gözüktü , yada LCD sapıttı.Muhtemelen sorunum bu karekteri çağırmadadir,ama bulamadim.Bu yoldan geçmiş arkadaşlardan ricam, Clrdisplay yaptıkdan sonra bana hangi komutlari  yollayacağımı sirasiyle  yazabilirse çok  sevinecem.Teşekürler hepinize...

arslan74

Merhaba,

Önce sen yaptığın kodu yollaki bizde üzerinde inceleme yapalim, nerede hata yaptığı bulalım. Böyle gaybi konuşmakla seni çözüme ulaştırmayız.

Selamlar,

Hasan Arslan

ahmetinrodisi

Teşekürler Hasan.Haklısın, böyle en azından daha çabuk çözüme ulaşabiliriz.İşte programımın  ilgili bölümü:

call LCD_Baslangic

movlw H'FE'
call LCDyeKomutGonder

movlw H'40'
call LCDyeKomutGonder

movlw H'0F'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'07'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'03'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'01'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'03'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'07'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'0F'
call LCDyeKomutGonder
movlw H'00'
call LCDyeKomutGonder

movlw H'0'            ;Burada yaratdığım karakteri çağırmayı Denedim.
call LCDyeKomutGonder